یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

درمان خانگی آکنه نوزادان


درمان خانگی آکنه نوزادان

بعضی از نوزادان هنگام تولد جوش های قرمز رنگی دارند که تعداد آن زیاد است. این جوش ها تا ۶ ماهگی ادامه پیدا می کند و در قسمت های پیشانی، گردن، چانه و پشت نوزاد قابل مشاهده است. به …

بعضی از نوزادان هنگام تولد جوش های قرمز رنگی دارند که تعداد آن زیاد است. این جوش ها تا ۶ ماهگی ادامه پیدا می کند و در قسمت های پیشانی، گردن، چانه و پشت نوزاد قابل مشاهده است. به گزارش «هلث نیوز»، علت اصلی این آکنه ها، هورمون هایی است که قبل از تولد از طریق جفت به جنین منتقل شده است. با رشد نوزاد، آکنه خود به خود از بین می رود. اگرچه این جوش ها مشکل خاصی برای نوزاد ایجاد نمی کند و نیاز به درمان ندارد، در صورت شدت یا طولانی بودن آکنه ها با پزشک مشورت کنید.علل بروز آکنه کودکان:

متخصصان معتقدند یکی از علل بروز آکنه در نوزادان هورمون هایی است که در ماه های آخر حاملگی از مادر به نوزاد منتقل می شود. علت دیگر می تواند مصرف برخی داروها به هنگام حاملگی باشد. بیماری های ویروسی و واکنش های آلرژی زا نیز می تواند از عوامل بروز آکنه باشد. هم چنین الیاف ضخیم لباس و لباس هایی که با ماده شوینده قوی شسته شده است نیز می تواند سبب تشدید آکنه در نوزادان شود.

درمان خانگی:

یک قاشق مرباخوری عسل را با یک قاشق آب لیمو مخلوط کنید و با استفاده از پنبه به آرامی روی آکنه ها بمالید و پس از نیم ساعت با آب ولرم بشویید.

شیر مادر را به مدت ۱۵ دقیقه روی آکنه قرار دهید، سپس با آب ولرم شست و شو دهید.

حداقل روزی ۲ بار صورت نوزاد را با صابون کودک و آب ولرم بشویید.

پس از شیرخوردن، صورت کودک را با آب تمیز کنید.

به طور مرتب آب دهان کودک را که یکی از علت های بروز آکنه است از صورت او پاک کنید.

مادران شیرده از خوردن غذاهای چرب بپرهیزند و مصرف مایعات از جمله آب میوه تازه را افزایش دهند.

برای شست و شوی لباس، روتختی، روبالشتی، ملحفه و ... کودک از مواد شوینده ملایم استفاده کنید.

از استعمال لوسیون های چرب روی پوست کودک بپرهیزید.

توجه داشته باشید آکنه کودکان خود به خود پس از چند هفته از بین می رود.