دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ / Monday, 22 October, 2018

سال ۱۹۷۸؛ نوفل لوشاتو


سال ۱۹۷۸؛ نوفل لوشاتو
مسئله مهم در اندیشه سیاسی امام(ره) این بود كه حكومت اسلامی بر محور ولایت فقیه كه به منزله یك امر واجب و ضروری پذیرفته شده بود، باشد. اما نحوه تشكیل حكومت اسلامی و شكل آن به خواست و آرای مردم موكول شده بود. یعنی امام(ره) بر این نظر بود كه باید نحوه تشكیل حكومت اسلامی را بعد از سرنگونی رژیم پهلوی به رأی گذاشت، نه اصل تشكیل حكومت اسلامی را. چنانكه اساساً اصل نهضت و قیام مردم به رهبری ایشان با هدف و بر مبنای تحقق اصول اسلامی آغاز شده بود.
اگرچه علت سفر امام(ره) به فرانسه و انتخاب این كشور، كمتر مورد بررسی و تحقیق تاریخی قرار گرفته است و كمتر منبع مشروحی به این موضوع و تأثیرات آن پرداخته است اما بررسی پیام ها و مصاحبه های امام در پاریس گویای این است كه تصمیم ایشان برای اقامت در پاریس، كوتاه و موقتی بوده و همواره اشاره می كرد كه مكان برای من مطرح نیست و تأكید بر این كه در اولین فرصت كه امكان فعالیت در یك كشور اسلامی داشته باشم به آنجا می روم.
اما علت اصلی را در خفقان و بسته بودن فضای سیاسی عراق باید جست كه امام آن را مستعمره شاه و آمریكا خطاب می كند. امام، مهاجرت به فرانسه را سفر به كشوری می دانست كه در آن آزادی عمل بیشتری برای فعالیت دارد و تأكید می كند كه اگر محدود بكنند، ما در فرانسه نمی مانیم و به جای دیگری خواهیم رفت. لكن برای فرانسه، صورت خوشی نخواهد داشت. (۳)
همچنین ایشان در سخنان خود در دهم مهرماه ۵۸ اشاره می كند كه اگرچه سفر به فرانسه از پیش برنامه ریزی نشده بود اما پاریس را از آن جهت انتخاب كرده كه مانند عراق وابسته به ایران و مستعمره ایران نیست؛ چرا كه در آن دوره، دولت عراق از آمریكایی ها به شدت دستور می گرفت و فضای خفقان موجود در ایران، همچنان در عراق نیز حاكم بود. پس از سفر نیز اگرچه دولت فرانسه برای اقامت امام شرطی نكرد، اما در آغاز امام را در خصوص مصاحبه با رسانه ها محدود كرد، اما بعد این محدودیت نیز برداشته شد و دولت فرانسه نخواست و نتوانست پاسخگوی محدودیت آزادی امام در افكار عمومی جهان باشد.
●بیان ماهیت جمهوری اسلامی
شخصیت كاریزماتیك یك رهبر روحانی و سیاسی، عملكرد او، سخنانش و نوع دیدگاه هایش برای خبرنگاران، محققان و حتی سیاسیون غربی به شدت جذاب و جالب ارزیابی شده است. خصوصاً صبح ژانویه ای كه امام در شب میلاد مسیح(ع)، دستور داده بود بین همسایه ها شیرینی و هدیه توزیع شود، موج مثبتی در میان افكار عمومی فرانسه و بعد تمام اروپائیان ایجاد كرد و از فردای آن روز گروه های مختلف رسانه های غربی برای شناخت بیشتر از این شخصیت سیاسی و افكارش به نوفلوشاتو می آمدند. از سویی در كنار تمام دیدارها، مصاحبه ها، پیام ها و هدایت انقلاب و مبارزات مردمی در ایران، امام همچنان به ترسیم و تكمیل اندیشه حكومتی خود كه از سال ها پیش در نجف آغاز شده بود، تأكید داشت.
با توجه به این نكته كه بعد از تبعید امام(ره) به خارج از كشور، رژیم پهلوی از شدت اعمال و اقدامات ضددینی و ملی خود نكاست و تلاش كرد تا هرچه بیشتر زمینه را برای به حاشیه راندن دین از متن جامعه و عملی كردن مسئله جدایی دین از سیاست فراهم كند. به همین دلیل امام از همان آغاز با این كه در دوران تبعید به سر می برد، تلاش كرد، ضمن اذعان به پیوند عمیق بین دین و سیاست آن را دكترین قابل اجرا معرفی كند. حضور امام(ره) در یك كشور اروپایی بهترین فرصت برای تكمیل این دكترین و تبلیغ آن از رسانه های غربی شد.
این كه از تكمیل اندیشه و تغییر شیوه رژیم حكومتی امام در پاریس سخن می رود، به دلیل آن است كه بعضی تمایزهای طرح حكومت اسلامی با محوریت ولایت فقیه در نجف را با مواضع امام در طرح حكومتی با عنوان جمهوری اسلامی در پاریس در تعارض می دانند و همین امر را دستمایه بعضی چالش ها و تفسیرهای غلط قرار می دهند.
امام(ره) پیش از رفتن به فرانسه در مواضع خود از حكومت اسلامی و حاكمیت ولایت فقیه بحث می كرد اما درباره برقراری جمهوری اسلامی سخنی به میان نمی آوردند، ولی بلافاصله بعد از استقرار در پاریس، امام در مصاحبه ها، اعلامیه ها و موضع گیری های انقلابی و سیاسی خود، هدف اصلی نهضت اسلامی مردم ایران را ساقط كردن رژیم سلطنتی پهلوی و برقراری جمهوری اسلامی ذكر كرد.
امام در مصاحبه ای با رادیو و تلویزیون اتریش در دهم آبان ماه ۵۷ در پاسخ به سؤالی درباره تغییر و تحولات آینده ایران گفت: با قیام انقلابی ملت، شاه خواهد رفت و حكومت دموكراسی و جمهوری اسلامی برقرار می شود. در این جمهوری یك مجلس ملی، مركب از منتخبین واقعی مردم، امور مملكت را اداره خواهند كرد... با استقرار جمهوری اسلامی ساختمان واقعی و حقیقی كشور شروع خواهد شد. (۴)
مسئله مهم در اندیشه سیاسی امام این بود كه حكومت اسلامی بر محور ولایت فقیه كه به منزله یك امر واجب و ضروری پذیرفته شده بود، باشد. اما نحوه تشكیل حكومت اسلامی و شكل آن به خواست و آرای مردم موكول شده بود. یعنی امام بر این نظر بود كه باید نحوه تشكیل حكومت اسلامی را بعد از سرنگونی رژیم پهلوی به رأی گذاشت، نه اصل تشكیل حكومت اسلامی را. چنانكه اساساً اصل نهضت و قیام مردم به رهبری ایشان با هدف و بر مبنای تحقق اصول اسلامی آغاز شده بود.
چنانكه امام (ره) در پاسخ به سؤال خبرنگاران در پاریس از خط مشی یك حكومت اسلامی گفت: حكومت اسلامی، حكومتی است بر پایه قوانین اسلامی. در حكومت اسلامی، استقلال كامل حفظ می شود. ما خواستار جمهوری اسلامی هستیم. جمهوری، فرم و شكل حكومت را تشكیل می دهد و اسلامی، یعنی محتوای آن فرم كه قوانین الهی است. (۵)
همچنین امام در یكی از مهم ترین پیام های خود در پاریس كه در آبان ۵۷ به مناسبت كشتار مردم در دانشگاه تهران توسط نیروهای نظامی در سالروز تبعید امام صادر شد، صریحاً بیان می كند:
هدف اسلامی ما برچیده شدن رژیم سلطنتی و سرنگونی سلطنت سلطه پهلوی است كه غیرقانونی و غیرشرعی بودن آن بر همه روشن است و خیانت و جنایت بی پایان آن روشن تر و ملت ایران با هر طرحی كه لازمه اش بقای نظام شاهنشاهی و حفظ سلسله پهلوی است، مخالف است... نظام حكومتی ایران جمهوری اسلامی است كه حافظ استقلال و دموكراسی است و بر اساس موازین و قوانین اسلامی اعلام می شود و ما این پیشنهاد را در آتیه نزدیك به آرای عمومی رسماً مراجعه می كنیم... (۶)
این نگاه و بیان و اندیشه امام در پاریس مهم ترین پرسش خبرنگاران و سیاسیون بود كه ماهیت جمهوری اسلامی چیست؟ ایشان حتی بیان كرد كه امروز در جهان آن چیزی كه مقصود ما از جمهوری اسلامی است، دیده نمی شود و هیچ یك از خصوصیات اصولی جمهوری اسلامی در حكومت های عربستان یا جمهوری های مسلمان الجزیره و... وجود ندارد و اعلام كرد كه قرار است در ایران حكومتی مستقر شود كه اسلام تمام شئون حد و مرزهای آن را تعیین و تعریف كند، در عین این كه دقیقاً باید به آرای عمومی در همه جا، احترام گذاشته شود.(۷)
●پایان سال های تبعید
بالاخره مبارزات سال های تبعید از ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۶ با ۸۵ روز زندگی رهبر بزرگ انقلاب اسلامی در فرانسه به پایان رسید. ۸۵ روزی كه گذشته از تهیه۴۵۰ مصاحبه و دیدار تلویزیونی با وی كه برابر روزی ۵ مصاحبه بود، باعث تكثیر انقلاب اسلامی در جهان غرب و انعكاس نظرات سیاسی- اسلامی امام شد.
روزهایی كه قلب انقلاب مردمی ایران در نوفلوشاتو می زد تا این كه در روز ۱۲ بهمن۵۷ به وطن بازگشت و سفر طولانی سال ها تبعید به آغاز حضور در وطن و ادامه رهبری انقلاب اسلامی ایران انجامید.

محمدرضا اسدزاده
منابع و مآخذ:
۱ - پیام به ملت ایران- ۱۴/۷/۵۷- صحیفه امام- جلد ۳- صفحه ۴۸۱ و ۴۸۲
۲ - مجموعه زندگی امام با عنوان روح الله- ساخته شبكه العالم- CD پنجم
۳ - مصاحبه با روزنامه دیلی تلگراف- صحیفه امام- جلد ۵- صفحه ۱۷۹
۴ - صحیفه امام- جلد ۴- صفحه ۲۴۴
۵ - صحیفه امام- جلد ۵- صفحه ۳۹۸
۶ - صحیفه امام- جلد ۴- صفحه ۳۰۹ و۳۱۰
۷ - مصاحبه با روزنامه ایتالیایی پائزه سرا- ۱۱/۸/۵۷- صحیفه امام جلد ۴ صفحه ۲۶۶
۸ - با استفاده از كتاب مواضع امام خمینی- نوشته جعفر قلی پور- مركز اسناد انقلاب اسلامی

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

شهید حاج مصطفی خمینی اندیشمندی نیک سیرت

شهید حاج مصطفی خمینی اندیشمندی نیک سیرت
اول آبان سالروز شهادت عالم بزرگ آیت الله حاج سید مصطفی خمینی فرزند بزرگ امام خمینی قدس سره الشریف می باشد.
آیت الله سید مصطفی خمینی دوازدهم ماه رجب سال ۱۳۴۹ قمری در شهرستان قم دیده به جهان گشود . پس از اتمام دروس ابتدائی در حوزه علمیه قم به آموزش و فراگیری دروس اسلامی پرداخت . ادبیات عرب را نزد اساتید این حوزه آموخت و دوره سطح را در محضر اساتیدی همچون آیت الله حائری آیت الله صدوقی آیت الله سلطانی و آیت الله شیخ محمد جواد اصفهانی گذراند.
در سن بیست ویک سالگی مشغول درس خارج شد و خارج فقه را از محضر آیت الله العظمی بروجردی استفاده نمود وخارج اصول را هم در نزد پدر بزرگوار خویش امام خمینی قدس سره الشریف آغاز کرد. پس از درگذشت آیت الله العظمی بروجردی گذشته از اصول در درس فقه امام خمینی (ره ) هم شرکت نمود وهمچنین در این زمان از درس مرحوم داماد استفاده می کرد.
شهید آیت الله سید مصطفی خمینی تا پایان عمر نیز درس فقه پدر را ترک نکرد و از فیوضات آن بزرگوار بهره برد. آیت الله سید مصطفی خمینی در علم رجال و تاریخ اطلاعات گسترده داشت و در این زمینه از تبحر ویژه ای برخوردار بود.
شهید سید مصطفی خمینی علاوه بر مقام ودرجه ای که در اجتهاد و فقه و اصول داشت در علوم معقول وفلسفه و کلام نیزمتبحر بود. منظومه حکمت را نزدیکی از اساتید فلسفه آموخت و بلافاصله بتدریس آن همت گماشت و از اساتید فن گشت . اسفار را از استاد بزرگ مرحوم سیدابوالحسن قزوینی و علامه سید محمدحسین طباطبائی فرا گرفت و هنوز سی سال از عمر پربرکتش نگذشته بود که جامع معقول و منقول گردید. آیت الله شهید سید مصطفی خمینی پس از تکمیل علوم لازم به تدریس پرداخت و به مدت ده سال در حوزه علمیه نجف اشرف خارج اصول تدریس می نمود.
شهید آیت الله سید مصطفی خمینی یکی از فرزانگان و امید آینده اسلام در زمینه علمی بودند. این بزرگوار صاحب تائلیفات ارزشمند و پرباری در فقه اصول و تفسیر قرآن مجید هستند. تفسیر علمی فلسفی عرفانی و فقهی و ادبی ایشان از سوره مبارکه (حمد) یکی از آثار گرانبها و گهربار در زمینه خود می باشد.
از تالیفات آیت الله شهید سیدمصطفی خمینی موارد زیر را می توان ذکر کرد : القواعد الحکمیه القواعد الرجالیه القواعدالاصولیه کتاب اجاره کتاب البیع در سه جلد دو جلد کتاب در فقه (مکاسب محرمه ) که در تبعیدگاه ترکیه به رشته تحریر در آورده بودند یک دوره اصول مختصر و مفصل در مباحث خیارات معظم مسائل کتاب صلوه که ساواک در یورش خودبه خانه امام خمینی قدس سره الشریف در قم به یغما برد مستندی بر تحریرالوسیله امام خمینی را نیز در دست نگارش داشتند شرح زندگانی ائمه معصومین را تا شرح زندگی حضرت امام حسین (ع ) نگاشته بودند و..
شهید بزرگوار آیت الله مصطفی خمینی همچنانکه در تلاشهای علمی کوشا بودند در مبارزات سیاسی نیز شرکت بسیار فعالانه داشتند . این شهید بزرگوار از سال ۱۳۴۱ شمسی یکی از روحانیون فعال و پرکار بود و در به حرکت در آوردن نیروهای اصیل فعالیت و کوششهای طاقت فرسائی داشت . در پانزده خرداد ۴۲ که مزدوران و دژخیمان طاغوت به خانه اش یورش بردند و امام خمینی قدس سره الشریف را که در منزل ایشان بودند دستگیر کردند او که دیگر نمی توانست کاری بکند با تمام نیرو فریاد زد که « مردم خمینی را گرفتند مردم خمینی را بردند » و ... این خبر به گونه ای برق آسا در سراسر قم پیچید و طوفانی از خشم در میان توده های مسلمان و انقلابی این شهر مذهبی برانگیخت .
هنوز آفتاب ۱۵ خرداد سر از افق بر نیاورده بود که حاج آقا مصطفی بمیان مردم رفت و با انبوه جمعیت به طرف صحن مطهر حرکت کرد و مردم به رهبری ایشان وارد صحن حضرت معصومه (ع ) شدند و از بلندگوی صحن که صدای آن تقریبا به سراسر قم می رسید به شعار دادن پرداختند و از توقیف و دستگیری امام اظهار تنفر و انزجار کردند و بدینگونه قیام تاریخ ساز امت مسلمان آغازشد.
در سپیده دم روز۱۳ آبانماه ۱۳۴۳ نیز زمانیکه اهالی شهر قم چشم از خواب گشودند شهر را در اشغال دژخیمان خون آشام طاغوت دیدند ساعت تقریبا ۹ صبح بود که فرزند برومند امام ازمنزل خارج شد و به منظور ملاقات و گفتگو با مقامات روحانی قم راهی خانه آنان شد. عده ای از اهالی محل و روحانیون که خواسته بودند خود را به منزل امام برسانند نیز ایشان را همراهی می کردند. شهید آیت الله سیدمصطفی خمینی پس از ملاقات با یکی از مقامات روحانی به تنهائی جهت جلوگیری از جلب نظر ماموران خود را به منزل آقای نجفی مرعشی رحمت الله علیه رسانید(زیرا آقای نجفی از ایشان تقاضای ملاقات فوری کرده بود) لیکن هنوز چند لحظه ای از ورود ایشان به منزل آیت الله نجفی نگذشته بود که کماندوها و دژخیمان شاه از بام و دیوار وارد منزل شده و حاج آقا مصطفی را دستگیر کردند و به شهربانی قم بردند و ساعتهای متمادی آن بزرگوار را در شهربانی نگه داشتند و عصر همانروز به تهران انتقال داده و در زندان قزل قلعه زندانی کردند.
پس از این واقعه که حدود دو ماه و چند روز طول کشید رژیم بر اثر فشار افکار عمومی مجبور شد که وی را آزاد کند لذا کوشید تا با اعمال فریبنده خشم و عصیان توده های مسلمان ایران راکه تا سرحد انفجار فزونی یافته بود تخفیف دهد و از اعتراض نسبت به احیای رژیم کاپیتولاسیون و تبعید امام خمینی (ره ) تا حدودی بکاهد از این رو درست در همان روزی که حسنعلی منصور در مجلس سنای طاغوت به دروغ پردازیهایی مبنی بر موافقت آمریکا با سلب مصونیت از اتباع آمریکائی در ایران در صورت تشخیص دولت ایران پرداخته بود شهید حاج آقا مصطفی را از زندان قزل قلعه آزاد کرد.
رژیم شاه که نمی خواست احساسات و عواطف مردم ایران را با تبعید رسمی حاج آقا مصطفی بیش از این جریحه دار کند کوشید که با واسطه انداختن و باصطلاح با پند و اندرز خیرخواهانه و به عنوان دلسوزی او را راضی کند که با پای خود روانه تبعیدگاه شوند و باصطلاح آنان در نظم و امنیت کشور اخلال نکنند ولی ایشان این اندرزهای هدف دار ظالمان را نمی پذیرفت .
سرانجام در روز ۲۵ شعبان سال ۱۳۸۴ قمری رئیس ساواک قم همراه با عده ای از ماموران خود که همگی لباس شخصی بر تن داشتند حدود ساعت ۲ بعدازظهر که رفت و آمد در خیابانها کمتر شده بود به منزل امام خمینی (ره ) ریختند و آقا مصطفی را دستگیر و بی درنگ روانه تهران و از آنجا به ترکیه تبعید کردند.
اصرار رژیم شاه از تبعید حاج آقا مصطفی به این خاطر بود که ایشان شخصیتی داشتند که می توانستند بعد از تبعید پدر بزرگوارش محور حرکتهای بسیاری باشند و حدودا نقش پدر را ایفا نمایند و رژیم به این امر واقف بود لذا نمی توانست آن بزرگوار را تحمل کند.
آیت الله شهید سیدمصطفی خمینی پس از تبعید نیز به موازات تلاشهای موفقیت آمیز علمی که داشتند از امر مبارزه نیز غفلت نداشتند و همواره در این زمینه در کنار پدر و همراه ایشان بودند تا آنکه رژیم از وجود ایشان که تحرک و جوانی داشت احساس خطر کرد و آن بزرگوار را به شهادت رساند.
بالاخره رژیم ستمشاهی در اول آبان ۱۳۵۶ هجری شمسی قهرمان علم و مبارزه و فرزند شایسته و بزرگ امام خمینی قدس سره الشریف را بطور مرموزی به شهادت رساند. با شهید شدن حاج آقا مصطفی در حقیقت عصر بیداری و حرکت فرا رسید.

وبگردی
جهانگیری بعد از دلار ۴۲۰۰
جهانگیری بعد از دلار ۴۲۰۰ - در هر صورت هنگامی که شواهد روشن حکایت از آن داشت که نه‌تن‌ها مجموعه اقتصادی همسو با معاون اول نیستند بلکه دایره تنگ‌تر شده است، تنها فرصت را برای کناره‌گیری از دولت از دست داد و هنگامی که حوادث دی‌ماه ۱۳۹۶ رخ داد، این فرصت بیشتر از پیش از دست رفت و پس از اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی دیگر نه‌تن‌ها نمی‌تواند چنین کند، بلکه معلوم نیست که نتایج مثبتی از کناره‌گیری احتمالی‌اش به دست آورد.
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان