سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Tuesday, 24 April, 2018

از آبله مرغان تا زونا


از آبله مرغان تا زونا
بیشتر ما در كودكی دانه‌های قرمز خارش‌دار آبله‌مرغان را تجربه كرده‌ایم. عامل این بیماری ویروسی است كه تا پایان عمر به صورت خفته در بدن ما مهمان است. ای كاش هیچ‌وقت این ویروس خفته و نیمه جان فعال نشود تا هیچ‌كس دردهای وحشتناك زونا را تجربه نكند. برای آگاهی از این بیماری كودكانه كه بخشی از خاطرات ما را می‌سازد، با دكتر سیادتی گفتگو كردیم.
ـ آقای دكتر، لطفا درباره بیماری آبله‌مرغان توضیح دهید؟
آبله‌مرغان، یك بیماری ویروسی است كه به‌خصوص در این فصل بهار شایع است. این بیماری، بسیار واگیر دارد و هیچ بیماری مثل آبله‌مرغان، مسری نیست. بیماری‌های سرخك و سرخجه نیز به شدت مسری هستند ولی آبله‌مرغان خیلی شدیدتر است و تقریبا غیرممكن است كه شخصی در تماس با ویروس باشد و مبتلا نشود. این بیماری مخصوص انسان‌ها است و میزبان دیگری ندارد و به طور معمول در سنین ۵ تا ۱۲ سال در كودكان بروز می‌كند.
ـ راه‌های سرایت ویروس كدام است؟
راه انتقال آن از راه هوا و دستگاه تنفسی است. اگر فردی تا به حال به این بیماری مبتلا نشده باشد و در خانه‌ای باشد كه ویروس آبله‌مرغان در هوای آن خانه باشد، به آن مبتلا می‌شود. زمان بیشترین احتمال سرایت بیماری از دوره قبل از ظاهرشدن بثورات و تا یك هفته بعد از آن است. البته بثورات خشك شده، حالت واگیری ندارند.
از زمانی كه ویروس وارد بدن فرد می‌شود تا بروز علایم، یك دوره ۱۲ تا ۱۶ روزه به صورت دوره نهفته بیماری وجود دارد. بیشتر افراد در كودكی به آبله‌مرغان مبتلا می‌شوند و گاهی از اوقات حتی مادر متوجه بیماری كودك نمی‌شود. چون در این سن، بیماری گاهی اوقات خیلی سبك بروز می‌كند و حتی خود شخص در بزرگسالی به یاد نمی‌آورد كه به بیماری مبتلا شده است، به‌خصوص قدیم‌ترها كه مادران بچه‌ها را هفتگی حمام می‌كردند و متوجه نبودند.
ـ این بیماری علایم خاصی دارد؟
به طور معمول تب، كسالت و بی‌اشتهایی و پس از آن بثورات جلدی قرمز‌رنگ ظاهر می‌شود كه این بثورات به خودی خود، خشك می‌شوند و می‌افتند و جای آنها نیز به طور معمول باقی نمی‌ماند.
ـ این بثورات پوستی بیشتر در كدام مناطق پوست دیده می‌شوند؟
بیشتر در جلو و پشت تنه دیده می‌شود و از آنجا به تمام نقاط بدن منتشر می‌شود و هیچ جای بدن نیست كه از آبله‌مرغان و این بثورات در امان باشد حتی داخل چشم، دهان، بینی، گوش و اندام‌های تناسلی. ابتدا به صورت شكل خاصی از زخم ایجاد می‌شود كه بعدها در آن آب جمع می‌شود و مایع وسطش شفاف است و قاعده این بثورات، قرمز‌رنگ است.
ـ این بیماری در افراد بالغ نیز دیده می‌شود؟
بله. در افراد بالغ و افراد مسن و همچنین بیماران مبتلا به سرطان یا آنهایی كه تحت كورتون درمانی هستند، علایم بیماری و حالات آن بسیار سخت‌تر بروز می‌كند. حتی در كودكانی كه از ناقلان دیگر می‌گیرند، علایم سخت‌تری بروز می‌كند و ناقلان بعدی نیز بر شدت بیماری‌شان افزوده می‌شود.
ـ راه‌های پیشگیری از بیماری چگونه است؟
این بیماری واگیردار است و بیشتر افراد به آن مبتلا می‌شوند و اصلی‌ترین سن ابتلا نیز در كودكی است چون در بزرگسالی، شدت بیماری بیشتر می‌شود. ابتلا به آبله‌مرغان برای نوزادان و بچه‌های شیرخوار خطرناك است و افرادی كه احتمال آلودگی به ویروس را دارند نباید با نوزاد در تماس باشند یا به اتاق نوزاد بروند.
ـ آیا ابتلا به آبله مرغان، ایجاد عوارض نیز می‌كند؟
بله. هیج بیماری بدون عارضه نیست اما چون در ایران بیشتر افراد در سنین كودكی به آن دچار می‌شوند، عوارض زیادی دیده نمی‌شود. مگر آنكه كودك محل بثورات را بخاراند وباعث عفونی شدن زخم‌ها شود. گاهی‌اوقات حالت‌های پنومونی (سینه پهلو) پانكراتیت، هپاتیت و مشكلات مغزی به صورت بروز نداشتن تعادل نیز دیده می‌شود. ممكن است پلاكت خون بیمار كم شود و این باعث خون‌ریزی شود یا درون بثورات به جای مایع شفاف، مایع خونی دیده شود.
ـ آیا برای جلوگیری از این عوارض، راه درمانی وجود دارد؟
درمان فقط حالت نگه‌دارنده است. یعنی برای از بین بردن تب در فرد مبتلا، استامینوفن تجویز می‌شود و نباید به هیچ وجه از آسپرین استفاده شود چون امكان بروز <سندرم رای >)Ray( است كه بیمار بی‌هوش می‌شود، تشنج می‌كند و از بین می‌رود.
دوم آنكه، در فرم‌های شدید بیماری یا در افرادی كه نقص ایمنی دارند و بیماران مبتلا به سرطان یا افراد تحت كورتون درمانی یا كودكی كه از ناقل دوم و سوم مبتلا شده است، آسیكلوویر تجویز می‌شود و مهم است كه تجویز آن به تاخیر نیفتد. آسیكلوویر باعث خفیف‌ترشدن بیماری و كمترشدن عوارض آن می‌شود.
سوم آنكه، مالیدن هرگونه پماد روی بثورات جلدی كاملا خطاست و هیچ تاثیری ندارد. برای رفع خارش نیز از بعضی داروهای ضد خارش و آنتی‌هیستامین استفاده می‌شود. مصرف آنتی‌بیوتیك نیز جایگاهی در درمان آبله‌مرغان ندارد، مگر به علت عفونت اضافه شده روی زخم‌ها.
ـ آیا آبله‌مرغان واكسن نیز دارد؟
بله. ویروس زنده ضعیف شده است. وقتی كه در كودكی واكسن می‌زنند، به بیماری مبتلا نمی‌شوند و ممكن است در زمان بلوغ و بزرگسالی مبتلا شوند كه حالت‌های بیماری بسیار شدیدتر بروز می‌كند. به همین دلیل در اغلب كشورها در سنین ۵ تا ۱۲ سالگی واكسیناسیون توصیه نمی‌شود و ما در ایران نیز این كار را انجام نمی‌دهیم مگر در موارد خاص مثل افراد مبتلا به سرطان، لنفوما، لوسمی و كسانی كه كورتون درمانی می‌شوند به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن‌شان، ابتلا به بیماری برایشان بسیار خطرناك است.
ـ برای جلوگیری از ابتلای كودك مبتلا‌ به سرطان كه در حال شیمی‌درمانی است و در تماس با ویروس بیماری بوده است، چه اقدام سریعی باید انجام داد؟
دارویی به نام VZIG، ایمونوگلوبین اختصاصی برای آبله‌مرغان وجود دارد كه باعث می‌شود فرد مصرف‌كننده آن یا آبله‌مرغان نگیرد یا بسیار خفیف مبتلا شود. متاسفانه در ایران این دارو را نداریم و توصیه می‌كنیم از تماس افراد مبتلا به آبله‌مرغان با گروه یاد شده جلوگیری به عمل آید.
ـ تفاوت آبله‌مرغان و زونا چیست؟
كسی كه به آبله‌مرغان مبتلا می‌شود، ویروس آن مادام‌العمر در بدنش به صورت خفته می‌ماند. وقتی كه زمینه مساعد شود یعنی اگر ایمنی بدن شخص پایین بیاید، به هر دلیلی، ویروس آبله‌مرغان كه در عقده‌ها یا گره‌های عصبی لانه‌گزینی كرده است، فعال می‌شود و ضایعات پوستی شبیه آبله‌مرغان در قسمتی كه آبله‌مرغان اولیه وجود داشته است، در مسیر عصب‌دهی آن گره خاص ایجاد می‌كند. به طور معمول از بروز آبله‌مرغان تا زونا چند سال فاصله است و ما آن را زنگ خطر تلقی می‌كنیم.
ـ چرا؟
همان‌طور كه گفتم، ممكن است یك بیماری در شخص وجود داشته باشد مثل سرطان یا لنفوما و به همین دلیل زونا ایجاد شده است. زونا به طور معمول در بالغین، به‌خصوص افراد مسن دیده می‌شود و آن‌قدر دردناك است كه گاهی با درد قلبی (انفاركتوس) اشتباه گرفته می‌شود و در معاینه به وضوح ،بثورات آبله‌مرغان مانند را در ناحیه كمر از خط وسط تا پهلو می‌یابیم (چون آبله‌مرغان اولیه به‌طور معمول در تنه بیشتر است.) زونا با این‌كه درمان ندارد اما باید برای تشخیص عامل اولیه، كاهش مقاومت در بدن و درمان آن جدی گرفته شود و به پزشك مراجعه شود.
ـ چرا گاهی در بچه‌ها زونا دیده می‌شود؟
قاعدتا بروز چنین مواردی كم سابقه است و باید سریع به پزشك ارجاع شود اما ممكن است طفل در دوران نوزادی مبتلا به آبله‌مرغان شده باشد یا مادرش در دوران بارداری مبتلا به آبله‌مرغان شده باشد، كه البته خانم‌های بارداری كه آبله‌مرغان نگرفته‌اند به هیچ وجه نباید در معرض ویروس قرار بگیرند چون احتمال ابتلای جنین به نقص خلقتی بسیار زیاد است یعنی ممكن است كه نوزاد یك چشم نداشته باشد یا پوست و عضله یك قسمت از بدن او تشكیل نشود و استخوان نمایان شود.
خلاصه زونا را جدی بگیرید چون یك زنگ خطر است. درمان آن فقط داروهای تسكین‌دهنده است و آبله‌مرغان اولیه شما در هر محلی بیشتر بوده باشد، زونا در آنجا حاصل می‌شود.
▪ خلاصه گفتگو
ـ آبله‌مرغان، یك بیماری ویروسی است كه به‌خصوص در این فصل بهار شایع است. این بیماری، بسیار واگیر دارد و هیچ بیماری مثل آبله‌مرغان، مسری نیست.
ـ دارویی به نام VZIG، ایمونوگلوبین اختصاصی برای آبله‌مرغان وجود دارد كه باعث می‌شود فرد مصرف‌كننده آن یا آبله‌مرغان نگیرد یا بسیار خفیف مبتلا شود.
ـ آبله مرغان واگیردار است و بیشتر افراد به آن مبتلا می‌شوند و اصلی‌ترین سن ابتلا نیز در كودكی است.
ـ درمان فقط حالت نگه‌دارنده است. یعنی برای از بین بردن تب در فرد مبتلا، استامینوفن تجویز می‌شود و نباید به هیچ وجه از آسپرین استفاده شود.
ـ زونا را جدی بگیرید چون یك زنگ خطر است. درمان آن فقط داروهای تسكین‌دهنده است و آبله‌مرغان اولیه شما در هر محلی بیشتر بوده باشد، زونا در آنجا حاصل می‌شود.
بثورات پوستی آبله‌مرغان ممكن است در دوران بزرگسالی به صورت بیماری زونا تظاهر كند


منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

فرصت دوباره زندگی

فرصت دوباره زندگی
«ایدز مرگ است. ایدز پایان زندگی است. افراد مبتلا به ایدز به سزای اعمال خود رسیده اند. از این افراد باید دوری كرد. افراد مبتلا تعمداً دیگران را آلوده می كنند. افراد مبتلا دنبال انتقام از جامعه هستند. آنها انسانهای خطرناكی اند. افراد مبتلا را باید قرنطینه كرد.» اینها قضاوت هایی است كه در سطح جامعه پیرامون بیماری ایدز یا (HIV) وجود دارد و تا وقتی این باورها تغییر نكند پیشگیری از بیماری ایدز و مقابله با گسترش آن در جامعه با دشواری بسیاری همراه خواهد بود. كارشناسان ایدز معتقدند برداشتن داغ ننگ از بیماری ایدز و مبتلایان آن راه را برای اقدامات پیشگیرانه و حمایت از مبتلایان هموار می كند. اما تحت تأثیر این نگرش كاملاً منفی به بیماری ایدز و دارندگان HIV مثبت در كشور ما ۸۰ تا ۹۰ درصد مبتلایان به عفونت یا از خدمات مراقبتی برخوردار نیستند یا به خاطر فرار از سرزنش جامعه حاضر به مطرح كردن بیماری و بالطبع استفاده از خدمات مراقبتی نیستند. ضمن آن كه در ایران چهار پنجم تا شش هفتم مبتلایان به این عفونت ، حتی از آلودگی خود نیز خبر ندارند. معصومه راغبی مدیر انجمن تنظیم خانواده ایران می گوید: «هرچند در دو دهه گذشته ایران از یك امنیت نسبی برخوردار بود، اما این سپر امنیتی در سالهای اخیر محوتر شده است . جوانان بیشترین بخش جمعیت كشور را شامل می شوند. باید بپذیریم جوان ما رفتارهای پرخطر دارد. بیماریهای مقاربتی ، اعتیاد و رفتارهای پرخطر بویژه بین جوانان زیر ۲۵ سال در حال افزایش است و نیمی از موارد جدید مبتلایان به ویروس HIV را جوانان همین گروه سنی تشكیل می دهند و برای این جوان دیگر نصیحت و آموزش های كلیشه ای اثرگذاری ندارد. به همین دلیل اولین قدمها برای اطلاع رسانی دقیق در باره بیماری ایدز را باید با انگ زدایی از آن برداریم.»
باورهای عمومی اعتیاد را جرم و معتاد را مجرم می داند. بر مبنای این باورها تماس های جنسی خارج از چارچوب خانواده مذموم است. صحبت در باره مسائل جنسی در دوره نوجوانی و بلوغ مسأله ای ناپسند به شمار می رود و آموزش مهارتهای زندگی و ایدز در مدارس باعث بی پروا شدن نوجوانان می شود. اما واقعیت ها می گوید این تماسها خارج از باورهای مورد قبول جامعه اتفاق می افتد. كشف محموله های قرص اكس و مواد اعتیاد آور نشان می دهد برای این مواد مشتری وجود دارد. و این كه باید پیش از بلوغ در باره جنبه های فیزیكی و روانی آن با نوجوانان و كودكان حرف زد. یك كارشناس ایدز می گوید: « بحران های تشدید شده دوران بلوغ زمینه برای گرایش به بسیاری از رفتارهای پرخطر در سنین نوجوانی و جوانی به وجود می آورد. در حال حاضر شایع ترین گروه سنی آلوده به ایدز در كشور گروه ۲۵ تا ۳۴ ساله هستند. برای كنترل ایدز ما باید در هرمرحله ای از زندگی ، آموزش های متفاوت و متناسب با آن موقعیت را در اختیار فرد قرار بدهیم تا امنیت اجتماع را بالا ببریم.»
اولین مورد آلودگی به HIV در ایران در سال ۶۵ در یك پسربچه شش ساله هموفیلی شناخته شد. تا قبل از سال ۷۵ وضعیت كشور به صورت همه گیری محدود بود اما در این سال، اولین همه گیری ایدز در بین معتادان تزریقی در یكی از زندانهای كشور رخ داد. به گفته معصومه راغبی مدیر انجمن تنظیم خانواده كشور سرعت انتشار این همه گیری بسیار بالا است. شیوع بیماری تا سال ۷۸ كمتر از یك در هر ۱۰ هزار نفر بود. آماری كه انجمن از تعداد افراد آلوده به ویروس HIV در اختیار دارد حدود ۹۰ تا ۱۰۰هزار فرد آلوده است كه ۹۵درصد آن را مردان تشكیل می دهند.» قرارگرفتن كشور در مسیر ترانزیت موادمخدر سبب شده ایران از افزایش میزان اعتیاد و بویژه گسترش اعتیاد تزریقی در امان نماند. تأثیر مخرب این مسأله به حدی است كه در حال حاضر عامل ۹۹ درصد از موارد ابتلا به ویروس ایدز اعتیاد تزریقی است.براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در بین دومیلیون مصرف كننده مواد مخدر در كشور ۳۰۰هزار نفر مصرف كننده هرویین هستندكه ۱۵۰ الی ۱۶۰ هزار نفر آنان مواد را به صورت تزریقی مصرف می كنند و اشتراك در سرنگ و سوزن در بین این گروه بسیار شایع است. هرچند در سالهای اخیر درصد آلودگی به ویروس HIV از طریق روابط جنسی با سرعت زیادی در حال افزایش است.به اعتقاد دكتر صفیه شهریاری افشار مشاور معاونت سلامت وزارت بهداشت «فاصله بین سن بلوغ و ازدواج، عدم علاقه مندی جوانان به ازدواج در سنین پایین ، به هم خوردن تعادل میان تعداد مردان و زنان در سن ازدواج تا حدودی تبدیل خانواده های گسترده به هسته ای و تفاوت نسل ها ریسك رفتارهای پرخطر را افزایش می دهد.»تا مدتها وجودتابوهای عرفی و اعتقادی سبب كنترل رفتارهای پرخطر بویژه در میان جوانان شده بود، اما به دلیل همان نكاتی كه دكتر شهریاری افشار آنها را برشمرد، موارد گزارش شده آلودگی به HIV در كشور روبه افزایش است. دكتر افشار، زندانیان ، مصرف كنندگان تزریقی ، شاغلین به فحشا، همسران یا شركای جنسی این گروهها و جوانان را از جمله گروههای اصلی پرخطر و در معرض خطر ابتلا به ویروس ایدز می داند و می گوید: «بزرگترین چالش موجود در برنامه كنترل ایدز و عفونت های قابل انتقال از تماس جنسی در كشور موانع فرهنگی ، عرفی و برخی قوانین موجود است. بخش وسیعی از گروهی كه در معرض خطر ابتلا به HIV قرار دارند افرادی اند كه به رفتارهایی مبادرت می ورزند كه از لحاظ عرفی پذیرفته شده نبوده و غیرشرعی و غیرقانونی نیز محسوب می شوند. همین مسأله معضل بزرگی را در كشور برای شناسایی افراد آلوده و تحت كنترل گرفتن آنها به وجود می آورد.»شیوع ایدز، نگرانی اصلی كشورهای توسعه یافته و درحال توسعه است. تا اواسط سال ۱۹۹۳ ، تقریباً چهار پنجم از كل افراد آلوده به HIV در كشورهای در حال توسعه زندگی می كردند و گفته می شد در دنیا روابط جنسی محافظت نشده شایع ترین راه انتقال ویروس HIV است. از سال ۱۹۸۱ زمانی كه بیماری ایدز نخستین بار شناخته شد تاكنون بیش از ۲۰ میلیون نفر جان خود را از دست داده و دهها میلیون دیگر با عفونت ویروس HIV زندگی می كنند. در كشورهای در حال توسعه كه ۹۵ درصد افراد آلوده به ویروس HIV را در خود جای داده اند، در سال ۲۰۰۲ فقط پنج درصد افرادی كه به درمان نیاز دارند به آن دسترسی داشته اند. در بسیاری از كشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا نرخ رشد بیماری ایدز همچنان بالاست و این ویروس در برخی از پرجمعیت ترین كشورهای دنیا از جمله چین، هند، اندونزی و روسیه نیز در حال گسترش است. كارشناسان معتقدند نرخ رشد موارد جدید آلودگی به ویروس HIV در سطح جهان ممكن است تا پایان سال ۲۰۰۵ به ۲۵ درصد و حتی بیشتر هم برسد. اهمیت و ضرورت توجه به این بیماری و تبعات آن سبب شد كه در كنفرانس بین المللی جمعیت و توسعه كه در سال ۱۳۷۳ در قاهره برگزار شد، از سوی ۱۷۹ كشور شركت كننده در كنفرانس مقابله با بیماری ایدز مورد تأكید قرار گیرد. همچنین در سال ۱۳۷۹ همزمان با آغاز هزاره سوم رهبران ۱۸۹ كشور در اجلاس توسعه هزاره گرد هم آمدند تا در مورد راههای مبارزه با فقر و گرسنگی ، بی سوادی، تبعیض علیه زنان، تخریب محیط زیست ، بیماریها و از جمله ایدز با هم تبادل نظر كنند. نتیجه این تعاملات دولتهای امضاكننده سند اجلاس توسعه هزاره را موظف به تلاش برای پیشگیری و كاهش شیوع آلودگی به HIV و به حداقل رساندن اثرات آن كرد. افزایش آگاهی مردم در سطوح فردی، محلی و ملی در باره نتایج آلودگی به HIV و بیماریهای كشنده وابسته و جلوگیری از آنها، پرداختن به نابرابری های اجتماعی، اقتصادی، جنسیتی و نژادی كه آسیب پذیری به این بیماری را افزایش می دهند از وظایف دولتها در زمینه مقابله با گسترش بیماری ایدز برشمرده شد. همچنین مقرر شد دولتها برنامه هایی برای كاهش شیوع آلودگی به HIV با برگزاری بسیج اطلاعاتی ، آموزشی و ارتباطی به منظور افزایش آگاهی و تأكید بر تغییر رفتار در نظر بگیرند. آموزش و اطلاعات جنسی را به افراد آلوده و غیرآلوده بویژه، نوجوانان ارائه كنند . سطح آگاهی و اطلاعات كاركنان بهداشتی و ارائه كنندگان برنامه های تنظیم خانواده را در حوزه بیماریهای مقاربتی و HIV افزایش بدهند و به بررسی و تشخیص رفتارهای پرخطر كه محتاج توجه و خدمات ویژه است بپردازند. به آموزش رفتارهای جنسی ایمن و مسؤولانه كه شامل پرهیز داوطلبانه از فعالیت های جنسی ناایمن و استفاده از كاندوم (پوشش در روابط جنسی) می شود، توجه نشان دهند و نیز آموزش هایی را برای دوری جستن از وسایل و تولیدات خونی آلوده و آموزش به معتادان تزریقی در اجتناب از استفاده اشتراكی از سوزن تزریق به كاركنان بهداشتی ارائه كنند. همچنین برمبنای برنامه كنفرانس جمعیت و توسعه قاهره و اجلاس توسعه هزاره دولتها بایدسیاستها و دستورالعمل هایی برای محفوظ نگهداشتن حقوق افراد آلوده به HIV و اعضای خانواده آنها تهیه كرده و تبعیض های موجود برضد افراد و خانواده آنها را از میان بردارند. یك كارشناس ایدز می گوید: «اگر ما روی آدمهایی كه در حال حاضر HIV مثبت هستند، سرمایه گذاری و كار كنیم، دستاوردهای خیلی بیشتری خواهیم داشت. خدمات آموزشی ، پیشگیری و مراقبتی ویژه ای برایشان در نظر بگیریم. برویم سراغ معتادان تزریقی و كسانی كه روابط جنسی آلوده دارند. باور كنیم چنین آدمهایی در جامعه ما زندگی می كنند. به آنها آموزش تغییر رفتار بدهیم. بپذیریم كسانی كه رفتارهای پرخطر دارند به اندازه بقیه مردم در برابرشان مسؤولیت داریم نظام بهداشتی ما فقط برای مردم معمولی نیست. اگر چنین خدماتی بتوانیم ارائه كنیم با ایجاد ارتباط بهتر ، با كمك رسانه ها و سازمانهای غیردولتی با كمك خود افرادی كه مبتلا به عفونت هستند و یاری خانواده ها در آن صورت می توانیم مجموعه ای داشته باشیم كه دو كار در كنار هم انجام می دهد. آموزش و اطلاع رسانی به عموم مردم و دوم آموزش، اطلاع رسانی و مراقبت و حمایت افراد آلوده و خانواده های آنها.»در اردیبهشت ۸۴ فدراسیون بین المللی انجمن های تنظیم خانواده، ایران را به عنوان مركز عالی مبارزه با ایدز درجنوب آسیا انتخاب كرد و انجمن تنظیم خانواده كشور موظف شد به عنوان نمایندگی مركز عالی ایدز در جنوب آسیا برای كنترل و مهار بیماری ایدز در ایران تلاش كرده و نتایج طرحها و برنامه های خود را در اختیار سایر كشورهای جنوب آسیا قرار دهد. معصومه راغبی مدیر این انجمن می گوید: «هرچند براساس سند اجلاس قاهره و اجلاس توسعه هزاره دولت موظف است در عرصه ترویج حقوق و بهداشت باروری كه مبارزه با HIV و سایر بیماریها از ریز برنامه های آن محسوب می شود با كمك سازمانهای غیردولتی اقداماتی را به سرانجام برساند اما هنوز چالش های متعددی در پیشبرد برنامه عمل قاهره و توسعه هزاره وجود دارد. موانع فرهنگی ، عرفی و برخی قوانین موجود، مخفی و زیرزمینی شدن موارد ابتلا كه علاوه بر محرومیت مبتلایان از دسترسی بموقع و حیاتی به امر تشخیص و درمان موجب شیوع مهار گسیخته بیماری می شود، از چالش های موجود در كنترل بیماری ایدز است. همچنین باید از چالش های درون خانوادگی ، تراكم جمعیت ،تعارضات اخلاقی ، بحران های اجتماعی ، مهاجرت، اشتغال به فحشای كنترل نشده ، عدم آمادگی در پذیرش برنامه هایی اساسی چون آموزش ترویج كاندوم، خدمات رسانی به معتادان تزریقی از طرف برخی مسؤولان ، كمبود امكانات تشخیصی ، مراقبت های بهداشتی و درمانی ، وجود داغ ننگ و برداشت های غلط و حرافی در باره بیمار مبتلا به HIV و عدم آگاهی كافی و صحیح از این بیماری نیز نام برد. در هر حال دركار كنترل، پیشگیری و مهار بیماری ایدز در كشور مشكل ایجاد می كنند.»واقعیت این است كه هر فردی زن یا مرد، نوزاد، پیر یا جوان، از هر قوم ، كشور ، مذهب، شغل و با هر سطح تحصیلات ممكن است به ویروس ایدز آلوده شود. در حال حاضر در هر شش ثانیه یك نفر به این ویروس مبتلا می شود و تنها راه مقابله و برخورد با آن در این شرایط در گرو تعهد سپاری مسؤولان ، مطالعات و تلاش های كارشناسان و تأكید بر نقش سازمانهای غیردولتی و سپس درگیرساختن و حساس كردن اذهان افراد در گروههای پرخطر نسبت به این بیماری و آگاهی رسانی به عموم مردم است.
فاطمه امیری

وبگردی
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!