جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 23 March, 2018

عفونت های دستگاه ادراری


عفونت های دستگاه ادراری
پیشابراه ، مثانه ، کلیه ها و پروستات ، همگی مستعد ابتلا به عفونت هستند . اغلب عفونت های دستگاه ادراری ( UTI ) سبب ایجاد علائم موضعی می شوند اما تظاهرات بالینی همیشه با دقت محل عفونت را مشخـــص نمی کنند .
● اورتریت :
غالباًدر افراد فعال از نظر جنسی و معمولاً در مردان رخ می دهد . علائم این عفونت شامل درد و سوزش پیشابراه حین ادرار کردن هستند و عموماً مقداری ترشح نیز در مجرای پیشابراه وجود دارد .تشخیص آزمایشگاهی شامل رنگ آمیزی گرم ترشحات پیشابراه که در اغلب مردان مبتلا به سوزاک علت اورتریت را مشخص می کند . درمان اورتریت گنوکوکی تجویز سفتریاکسون (mg ۲۵۰ تزریق عضلانی ، در دوز واحد ) و برای درمان عفونت کلامیدیایی همزمان باید به دنبال این درمان اقدام به تجویز یک دوره داکسی سیکلین (mg ۱۰۰ خوراکی دو بار در روز به مدت ۷ روز ) یا آزیترومایسین (g ۱ خوراکی بصورت دوز واحد ) شود .
درمانهای جایگزین شامل سفیکسیم (mg ۴۰۰ خوراکی یکبار در روز ) سیپرو فلوکسازین (mg ۵۰۰ خوراکی یکبار در روز) هستند . در بیماران مبتلا به آلرژی شدید نسبت به داروهای بتالاکتام می توان از اسپکتینومایسین به میزان g ۲ داخل عضلانی استفاده کرد .
درمان اورتریت غیر گنوکوکی شامل درمان فرد مبتلا و تمام افرادی است که با وی در تماس جنسی بوده اند و باید باآزیترومایسین (g ۱خوراکی بصورت دوز منفرد ) یا داکسی سیکلین (mg ۱۰۰ خوراکی دوبار در روز به مدت ۷ روز ) تحت درمان قرار بگیرند . عود مجدد عفونت متحمل است و به درمان طولانی تری نیاز دارد ( ۲ تا ۳ هفته ) .
● سیستیت و پیلونفریت :
در زنان شایعتر است و میزان بروز این عفونتها با افزایش سن افزایش می یابد . عوامل مستعد کننده فرد به عفونت های دستگاه ادراری ، شامل استفاده از وسایل ( مانند کاتتریزاسیون ، سیستوسکوپی ) ، بارداری ، اختلالات آناتومیک دستگاه ادراری- تناسلی و دیابت شیرین هستند .
● ویژگیهای بالینی :
▪ درد سوپراپوبیک
▪ احساس ناراحتی یا لرزش هنگام ادرار کردن
▪ تکرر ادرار
علائم شایع عفونت دستگاه ادراری هستند وجود درد پشت یا فلانک و پیدایش تب مؤید این است که عفونت محدود به مثانه نیست و سبب درگیری کلیه یا پروستات نیز شده است .افراد مسن و بیماران ناتوان مبتلا به عفونت دستگاه ادراری ممکن است فاقد هر نوع علامت قابل انتساب به دستگاه ادراری باشند وتنها با تب ، اختلال وضعیت عقلانی یا هیپوتانسیون مراجعه کنند. در تشخیص آزمایشگاهی وجود بیش از ۵ تا۱۰ عدد گلبول سفید در هرمیدان قوی میکروسکپی از یک نمونه ادراری سانتریفوژ شده ، غیر طبیعی محسوب می شود . وجود کست های گلبول سفید در یک نمونه ادراری عفونی ، دلالت بر وجود پیلو نفریت دارد .
درمان در اغلب بیماران مبتلا به سیستیت ، تجویز مقدار بالای آنتی بیوتیک در یک دوز واحد می باشد.
( مثلاً یک قرص تری متوپریم _ سولفامتوکسازول از نوع قدرت مضاعف یا ۸۰۰ میلی گرم نورفلوکساسین ) از آنجایی که افتراق بالینی سیستیت از بیماری دستگاه ادراری فوقانی دشوار است، کسانی که دوز واحد آنتی بیوتیک دریافت کرده اند ممکن است به علت وجود بیماری تشخیص داده نشده قسمت فوقانی دستگاه ادراری ، دچار عود عفونت شوند .در بیمار مبتلا به سندرم اورترال اگر به تجویز آنتی بیوتیک ها پاسخ دهد باید سیر درمان وی راکامل کرد در غیر اینصورت اگر علائم پیوری پا برجا بماند باید بیمار تحت درمان ۷ تا۱۰ روزه با تتراسیکلین قراربگیرد . در بیمارانی که بعلت پیلونفریت بستری شده اند ،رنگ آمیزی گرم ادرار درمان اولیه را هدایت می کند .عفونت باسیل گرم منفی را میتوان در آغاز بایک آمینو گلیکوزید به اضافه آمپی سیلین / سالباکتام یا یک سفالوسپورین درمان کرد. درصورت مطالعات حساسیت آنتی بیوتیکی که نشان دهنده غیر ضروری بودن آمینوگلیکوزیدها باشند ، مصرف این داروها باید سریعاً قطع شود .در عفونت آنتروکوکی ( کوکسی g+ به صورت زنجیره ای ) درابتدا با آمپی سیلین به اضافه یک آمینوگلیکوزید درمان می کنیم . وجود کوکسی g+ خوشه ای می تواند مؤید استافیلوکوکها باشد .در زمانی که از سایر جهات سالم هستند از عوامل محتمل استافیلوکوک ساپروفیتیکوس است که به اغلب آنتی بیوتیکها حساس می باشد ولی دربیماران مسن تر باید استافیلوکوک طلائی مورد توجه باشد .این عفونت را می توان با پنی سیلین مقاوم به پنی سیلیناز مانند نفسیلین درمان کرد . وجود کوکسی g+ در ادرار ممکن است برآندوکاردیت توام با آمبولیزه شدن سپتیک به کلیه دلالت داشته باشد .
در عفونت های مکرر پیشگیری با نصف قرص تری متوپریم _ سولفامتوکسازول هر شب موثر واقع می شود . در باکتریوری آسمپتوماتیک ( بدون علامت ) که عمدتاً در افراد مسن و میانسال دیده می شود در صورت فقدان بیماری ساختمانی دستگاه ادراری یا دیابت شیرین ، نیازی به درمان ندارد .باکتری اوری بدون علامت در حین بارداری به علت خطر بالای پیلونفریت باید تحت درمان قرارگیرد . وجود پیوری در غیاب رشد باکتریائی درکشت ادرار در بیمارانی که دچار علائم دستگاه ادراری تحتانی هستند باید عفونت کلامیدیائی ، گنوکوکی ، واژینیت وعفونت هرپس سیمپلکس در نظر قرارگیرد.پیوری استریل درغیاب علائم دستگاه ادراری تحتانی ممکن است دربیماران مبتلا به نفریت بینابینی یا سل دستگاه ادراری دیده شود .
● پروستاتیت :
این عفونت معمولاً دراثر تهاجم مستقیم پاتوژن از میان پیشابراه رخ می دهد . از علائم عفونت دستگاه ادراری ، درد پشت یا پرینه وتب شایع هستند . برخی ازبیماران دچاردرد هنگام انزال می شوند . معاینه رکتال معمولاً نشان دهنده حساسیت پروستات است . پروستاتیت حاد ممکن است ناشی از عفونت گنوکوکی باشد اما شایع تر ازهمه در اثر باسیلهای g- رخ می دهد.
درمان این عفونت درجهت پاتوژن مشاهده شده دررنگ آمیزی گرم ادرار صورت می گیرد . در مردانی که دچار عفونت های راجعه دستگاه ادراری می شوند باید به پروستاتیت مزمن که ممکن است بدون علامت باشد شک کرد . بعلت نفوذ ضعیف اغلب آنتی بیوتیکها به پروستات ، درمان پروستاتیت مزمن با اشکال مواجه می شود . درمان طولانی مدت ( ۴ تا ۱۲ هفته ) با یکی از فلوروکینولونها یا سیپروفلوکساسین ۵۰۰ میلی گرم دوبار در روز یا تری متوپریم _ سولفامتوکسازول ( دوقرص هر ۱۲ ساعت )، اندیکاسیون دارد .


منبع : پزشکان بدون مرز

مطالب مرتبط

تقدیر سلامت از کلیه خوانندگان

تقدیر سلامت از کلیه خوانندگان
دستگاه تصفیه خون. شاید این بهترین عبارتی باشد که برای توصیف کلیه به کار می‌رود. این عضو که به اندازه مشت بسته انسان است در هر ۵۰ دقیقه یک بار تمام خون را تصفیه و از مواد زاید پاکسازی می‌کند و در همین هنگام فشار خون و اسید و قلیای خون را کنترل می‌کند و عامل خون‌سازی می‌شود.می‌گویند با یک کلیه هم می‌توان زندگی کرد اما باید جانب احتیاط را داشت. درباره این عضو دوقلو بیشتر بدانیم...
در هر ده دقیقه حدود یک لیتر خون از کلیه‌ها می‌گذرد و کلیه‌ها تمام خون بدن را حدوداً هر ۵۰ دقیقه تصفیه می‌کنند. کلیه‌ها علاوه بر تصفیه خون، تولید ادرار و تامین آب کافی بافت‌های بدن، فشار خون و مقدار نمک‌های حیاتی در خون را نیز تنظیم می‌کنند. همچنین کلیه‌ها هورمونی به نام اریتروپویتین ترشح می‌کنند که تولید گلبول قرمز خون بدن را تحریک و کنترل می‌کند. علاوه بر آن، تعادل اسید و باز خون و مایعات بدن را هم تنظیم می‌کند. کلیه هر فردی حدود ۱۳ سانتی متر طول و ۸ سانتی متر عرض و ۳ سانتی متر قطر دارد. به قولی هر کلیه انسان بالغ به اندازه حدود یک دست مشت شده است. متوسط وزن کلیه در مردان نیز ۱۵۰ گرم و در زنان ۱۳۵ گرم است.
▪ علل سوزش ادرار: محرک‌‌های ادراری مانند غذاهای تند و ادویه دار، غذاهای اسیدی، کافئین مثلا مصرف قهوه و شکلات، آلرژی یا حساسیت به صابون‌ها و دستمال توالت معطر، حمام کف صابون، عفونت مجاری ادراری، بیماری‌های مقاربتی (سوزاک و کلامیدیا)، التهاب و عفونت مثانه و پیشابراه، عفونت، التهاب و یا سرطان پروستات، سنگ کلیه، عفونت قارچی
▪ علل تکرار ادرار: اضطراب، برودت محیط، مصرف زیاد مایعات، مصرف مدرها، الکل و کافئین، عفونت مجاری ادرار، التهاب مثانه، سنگ مثانه، دیابت، سرطان مثانه، سنگ کلیه، مشکلات کلیوی، التهاب و یا سرطان پروستات
▪ علل قطره قطره آمدن ادرار: سنگ کلیه، نوروپاتی یا آسیب عصبی مثانه، آسیب به نخاع، التهاب، تورم و یا سرطان پروستات، عفونت مجاری ادرار، تنگی و یا تومور پیشابراه، بی‌اختیاری ادرار، ضعف عضلات کف لگن، مصرف برخی داروها، چاقی.
ناهنجاری کلیه شایع‌ترین ناهنجاری در نوزادان است. متخصصان معتقدند در ایران به دلیل رواج ازدواج‌های فامیلی، بروز ناهنجاری کلیوی ارثی در نوزادان تازه متولد شده بعد از ناهنجاری جمجمه و ستون فقرات جزو شایع‌ترین ناهنجاری‌هاست.
اگر نوزادی تا ۲۴ ساعت بعد از تولد ادرار نکرد باید از نظر ناهنجاری‌های آناتومیک دستگاه ادراری بررسی شود.
ادرار نوزاد ممکن است به مقدار بسیار اندک قند یا پروتئین داشته باشد. سندرم آژنزی یا نبود دو طرفی کلیه یک مورد در هر ۳۰۰۰ تولد است. در نوزادی که آپلازی یک طرفه کلیه یک مورد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده دیده می‌شود در جنس مذکر شایع‌تر است و معمولا کلیه چپ وجود ندارد. کلیه نعل اسبی ۱ مورد در هر ۵۰۰ تولد دیده می‌شود. کلیه نعل اسبی به نسبت یک مورد در هر چهارصد تولد زنده دیده می‌شود. این بیماری در جنس مذکر شایع‌تر است و به دلیل همراهی با بسیاری از ناهنجاری‌های مادرزادی که بعضی از آنها با حیات طولانی منافات دارند، در این افراد، تومور ویلمز ۲ تا ۸ برابر نسبت به سایر افراد بیشتر دیده می‌شود.
رنگ طبیعی ادرار زرد کم رنگ کهربایی است و منظره شفاف دارد. بیماری‌ها، مصـرف برخی داروها و میوه‌‌ها و رنگ‌های مصنوعی موجود در مواد غذایی و داروها می‌توانند رنگ ادرار را تغییر دهند. یک عامل تعیین‌کننده رنگ ادرار در افراد سالم میزان دریافت آب و مایعات است. هر قدر مصرف مایعات در شما بیشتر باشد ادرار نیز رقیق تر و کم رنگ‌تـر می‌شود.
در شکل مقابل ۷ رنگ ادرار را که بـیـانگر دریافت کافی مایعات است، مشاهده می‌کـنـیـد.
چنانچه رنـگ ادرار شـمـا پررنگ‌تـر از رنـگ شـماره ۳ باشد، معنی آن است که بدن شما دچار کم آبی است و باید آب بیشتری در طی روز بنوشید. ادرار تشکیل یافته است از: رنگدانه‌‌های ادرار + اسید اوریک (نوعی اسید ملایم با نـیـتـروژن بـالا) + اوره (مـاده اندکی چسـبـنـاک) که ۲ درصد ادرار را تشکیل می‌دهند + کراتی نین + گلبول‌ها یا سلول‌های سفید و به ندرت سلول‌های قرمز مرده + آب که ۹۵ درصد ادرار را تشکیل می‌دهد و الکترولیت‌ها یا املاح اضافی بدن
● رنگ‌های غیرطبیعی ادرار
▪ ادرار قرمز و صورتی و یا به رنگ چای: علت آن وجود خون در ادرار است و ممکن است به علت عفونت و التهاب پروستات در مردان، عفونت مثانه، فشار خون بالا، سنگ کلیه و مثانه، هموفیلی، سرطان مثانه یا کلیه و یا پروستات، صدمه و ضربه (شکستگی لگن و یا ضربه به کلیه و مثانه)، ابتلا به سل، وجود زردی یا یرقان، مصرف چغندر، شاه توت و مواد غذایی و قرص‌های حاوی رنگدانه‌‌های مصنوعی، مسمومیت با جیوه و سرب، وجود هموگلوبین، میوگلوبین یا همان رنگدانه عضلات و یا گلبول‌های قرمز در ادرار، مصرف برخی داروها (مانند ملین‌ها و یا ضد‌انعقاد خون) مانند: ریفامپین، ایبوپروفن، داروهای گروه سالیسیلات مانند آسپیرین، هپارین که ضد‌انعقاد است، فنی تویین، فنوتیازین، داروی ملین سنا و ویتامین B.
در صورت قرمز و یا صورتی شدن ادرار فورا به پزشک مراجعه کنید.
▪ ادرار نارنجی و یا زرد تیره: نشانه کم آبی بدن است و ممکن است به علت یرقان یا زردی، مصرف B کمپلکس، مواد غذایی حاوی کاروتن مانند هویج، ویتامین C، برخی داروها مانند: وارفارین، ریفامپین، ویتامین B۲، سولفاسالازین، هپارین و تتراسایکلین باشد.
▪ ادرار سبز و آبی: به علت رنگ‌های مصنوعی موجود در مواد غذایی و داروها، رنگدانه آبی متیلن، مصرف مولتی ویتامین‌ها و مواد حاوی کاروتن، عفونت مجاری ادراری (ادرار سبز)، مشکلات صفرا، میزان بالای کلسیم (ادرار آبی)، مصرف برخی داروها مانند: آمی‌تریپتیلین، سایمتیدین، متوکاربامول و تریامترن.
▪ ادرار قهوه‌ای تیره و یا سیاه: به علت مسایلی مانند اختلالات کبدی مانند هپاتیت ویروسی و سیروز کبدی، سرطان پوست نوع ملانوما یا بدخیمی‌رنگدانه‌‌های پوست، آغشتگی ادرار به بتادین، مصرف سبزی ریواس، مسمومیت با مس و فنول، مصرف ترکیبات آهن دار، مصرف داروهای ملین و ضد‌فشار خون و داروهای متوکاربامول، سوربیتول، داروهای گوگردی گروه سولفونامید، مترونیدازول و داروهای نیتراتی.
▪ ادرار به رنگ زرد تیره: نشانه کم آبی بدن است و به علت یرقان یا زردی
▪ ادرار کدر: به علت بیماری سوزاک، التهاب و عفونت مثانه، التهاب پروستات، بیماری سل، عفونت مجاری ادرار، سنگ کلیه و مثانه، ادرار با فسفات، اگزالات، مخاط، چربی و گلبول‌های سفید و قرمز زیاد در ادرار.
▪ ادرار با کف زیاد: نشانه پروتئین زیاد در ادرار یعنی نفروز یا دفع پروتئین در ادرار
▪ ادرار سفید: وجود چرک و عفونت
● تغیر حجم ادرار
در پزشکی، پرادراری به وضعیتی اطلاق می‌شود که حجم ادرار ۲۴ ساعته بیش از ۵/۲ لیتر باشد. گاهی هم پرادراری به تکرر ادرار بدون توجه به حجم ادرار اطلاق می‌شود. گاهی مواقع، پرادراری به همراه بلع مایعات فراوان است. گاهی پرادراری حالت طبیعی و نرمال دارد مثل پرادراری در سرما، پرادراری در ارتفاعات، و بعد از بلع مایعات فراوان.
▪ برای پرادراری دلایل زیادی وجود دارد: مصرف داروهای مدر، مصرف غذاهای مدر (قهوه، چای، آب میوه‌‌های با اسید زیاد،)‌، دیابت شیرین، دیابت بی‌مزه، پرنوشی روانی، مصرف زیاد ریبوفلاوین یا ویتامین B۲، سرما، ارتفاعات، التهاب بافت بینابینی مثانه، لوپوس و کلسیم بالا.
● کم ادراری
سرعت جریان ادرار در مثانه پر مردان ۲۵ تا۲۰ میلی لیتر در ثانیه و در زنان ۳۰ تا ۲۵ میلی لیتر در ثانیه است. سرعت جریان کمتر از ۱۵ میلی لیتر در ثانیه، موجب شک به انسداد و سرعت کمتر از ۱۰ میلی لیتر در ثانیه به عنوان مدرک قطعی برای انسداد محسوب می‌گردد.
عللی که برای کاهش جریان ادرار وجود دارد در مردان و زنان متفاوت است. ممکن است به دنبال عفونت، تحریک شیمیایی، عفونت‌‌های باکتریایی مانند و یا هورمونی و یا به‌طور شایع‌تر، به طور خودبه‌خودی و بدون علت واضح باشد. هر عاملی که باعث کم آبی بدن شود، داروهایی که موجب مسمومیت کلیه می‌شود مانند پنی سیلین‌‌ها و داروهای هم گروه جنتامایسین، تومور مغزی ترشح کننده هورمون ضد‌ادراری و در زنان، جوشگاه‌‌های جراحی به دنبال جراحی قبلی و در مردان انسداد ناشی از بزرگ شدن پروستات از شایع‌ترین علل است.
● بوی ادرار
بوی ادرار نیز می‌تواند نشانگر بیماری باشد: بوی طبیعی ادرار اندکی آروماتیک یا معطر و اسیدی است.
مصرف ویتامین‌ها به ویژه ویتامین B۶ و زرد چوبه، بوی ادرار را تغییر میدهد.
▪ بوی آمونیاک: نشانه کم آبی بدن و غلظت بالای ادرار، عفونت، همچنین ادرار پس از مدتی که در دمای اتاق بماند، باکتری‌ها، اوره موجود در ادرار را به آمونیاک تبدیل می‌کنند.
▪ بوی تعفن و بوی ماهی: عفونت باکتریایی کلیه، مثانه و مجاری ادراری
▪ بوی شیرین و میوه‌ی: دیابت (وجود گلوکز در ادرار)
▪ بوی رطوبت: بیماری کبدی
▪ بوی استون: دیابت، خستگی و گرسنگی شدید
ابن‌سینا از مزه شیرین ادرار افراد دیابتی اطلاع داشت. او در فصلی درباره تشنگی درباره تشخیص‌های افتراقی پرادراری می‌نویسد که مشتمل بر ۲۲ وضعیت مختلف از جمله دیابت قندی است. در فصل پرادراری، وی برای اولین‌بار به نحوی بسیار دقیق دیابت بی‌مزه را شرح می‌دهد. با این وجود، اغلب یوهان پیتر فرانک به عنوان اولین کسی که دیابت بی‌مزه را شرح و آن را از دیابت قندی افتراق داده است، شناخته می‌شود. این بیماری از این جهت دیابت بی‌مزه نامیده می‌شود که این بیماران برخلاف دیابت قندی در ادرار خود قند دفع نمی‌کنند اما ادرار زیادی را به علت توقف در ترشح هورمون ضد‌ادراری، دفع می‌کنند؛ درست مثل بیماری قند.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
پودینگ پرتقال، انجیر و خرما
● مواد لازم آب و پوست ۲عدد پرتقال خرمای خشک بدون هسته و خرد شده دو سوم پیمانه انجیر خشک و خرد شده دو سوم پیمانه کره ۱۸۰گرم شکر ترجیحا قهوه ای سه چهارم پیمانه تخم مرغ ۳عدد آرد …