جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Friday, 27 April, 2018

چشم‌ها را چگونه باید شست؟


چشم‌ها را چگونه باید شست؟
چند سالی می‌شود که مادربزرگم جراحی آب‌ مروارید انجام داده است. پس از جراحی، پزشکش قطره چشمی به او داد تا چشمش عفونت نکند. از آن سال به بعد، مادربزرگ من هر بار که احساس ناراحتی در چشمش می‌کند آن قطره را تهیه کرده و در چشمش می‌چکاند تا احساس بهتری داشته باشد، در حالی که از عوارض استفاده طولانی مدت این دارو چیزی نمی‌داند. به سراغ دکتر محمدرضا فرتوک‌زاده، جراح و متخصص چشم، فوق تخصص قرنیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران رفتیم تا سوالاتمان را در زمینه داروهای چشمی بپرسیم...
▪ آقای دکتر! اولین سوال این است که آیا داروهای چشمی را می‌توان بدون تجویز پزشک استفاده کرد یا خیر؟
ـ معمولا افرادی که به دلایلی چشم‌شان خشک می‌شود مانند سالمندان بالای ۶۵ سال، افرادی که عفونت‌های مزمن در چشم داشته‌اند، افرادی که جراحی‌های مکرر چشم انجام داده‌اند، مبتلایان به بعضی از بیماری‌ها مانند استیون‌جانسون و... می‌توانند بدون تجویز پزشک و داشتن نسخه از قطره‌های اشکی استفاده کنند زیرا مشکل خشکی چشم اینها همیشگی است. همان‌طور که وقتی افراد پوست‌شان خشک می‌شود، از کرم‌های مرطوب کننده استفاده می‌کنند، چشم هم همین‌طور است، وقتی خشک می‌شود باید از قطره اشکی استفاده کرد.
مثال دیگری که در اینجا می‌زنم، بیمارانی هستند که مکرر دچار تبخال قرنیه می‌شوند. باید بدانید که هرگاه تبخال قرنیه رخ می‌دهد ممکن است که یک دهم از دید بیمار را کم کند و بیمار چون از ۱۰/۱۰ به پایین می‌آید متوجه این کاهش دید نمی‌شود و اگر ۱۰ بار تبخال قرنیه بگیرد و مداوا نکند ممکن است به کاهش بینایی خیلی شدیدی برسد. به همین دلیل به این بیماران می‌گوییم به محض اینکه احساس کردند چشم‌شان می‌کوبد یا مثل این است که شن داخل چشم‌شان شده، قرمز و تار می‌شود با احتمال اینکه ممکن است تبخال باشد، خودشان داروهای تبخال را شروع کرده و سپس به چشم‌پزشک مراجعه کنند تا در این مدت تبخال، تاثیر سویی روی قرنیه نگذارد.
در غیر این صورت بقیه داروها نباید به هیچ‌وجه بدون تجویز پزشک مصرف شوند مگر اینکه یک راهنمای اولیه‌ای از پزشک‌شان داشته باشند.
▪ خیلی از افراد از داروهای چشمی به صرف اینکه روی آن نوشته شده است «قطره استریل چشمی»، استفاده می‌کنند. آیا این کار صحیح است؟
ـ ببینید، همه داروهای چشمی استریل هستند و باید باشند. داخل این داروها ماده نگه‌دارنده وجود دارد و هر کدام از این داروها به یک مصرف خاصی می‌رسند. ما دارویی نداریم که افراد بروند داروخانه و بگویند یک داروی استریل چشمی به ما بده می‌خواهیم استفاده کنیم. به‌خصوص اینکه برای قرمزی و حالت‌هایی که رگ‌های چشم کلفت می‌شود. خیلی‌ها به داروخانه مراجعه کرده و سرخود نفازولین می‌گیرند به صرف اینکه روی آن نوشته شده «قطره استریل چشمی». ولی این ملاکی نیست برای اینکه مصرف این دارو بی‌خطر است. ما انواع داروها را داریم که آثار خیلی سویی دارند ولی روی آنها قطره استریل چشمی نوشته شده است. همین نفازولین که خیلی‌ها وقتی چشم‌ به هر دلیلی مانند عفونت، وجود جسم خارجی، بیماری زمینه‌ای و ... قرمز می‌شود، مصرف می‌کنند عروق چشم را منقبض کرده و چشم را سفید می‌کند و از حالت قرمزی درمی‌آورد ولی بعد از اینکه اثر نفازولین رفت چشم مجددا قرمز می‌شود. پس از مدتی استفاده از نفازولین که عروق چشم را دایم منقبض و منبسط می‌کند، دیواره عروق کلفت می‌شود و در چشم قرمزی دایمی ایجاد می‌کند که به سادگی مداوا نخواهد شد. پس حتی دارویی مثل نفازولین را نمی‌توان بدون تجویز پزشک استفاده کرد.
▪ استفاده طولانی‌مدت از داروهای چشمی چه عوارضی به دنبال دارد؟
ـ قطعا یک قرمزی دایم خواهد داد، عروق را کلفت کرده و قرمزی پایدار می‌ماند. مصرف بعضی دیگر از این داروها موجب خواهد شد که بیمار در آینده آب مروارید یا آب سیاه بگیرد. بعضی از قطره‌ها در چشم رسوب می‌کنند که خروج این رسوب‌ها از چشم مشکل است. برخی از قطره‌ها مجاری اشکی را تنگ می‌کنند و بیمار دچار اشک‌ریزش می‌شود و ... پس به طورکلی استفاده از هیچ داروی چشمی در طولانی‌مدت بدون خطر نخواهد بود.
▪ بعضی از آهنگرها و جوشکاران به دلیل اینکه دایم در معرض پرتاب پلیسه یا نور جوشکاری به چشم‌شان هستند از قطره‌های بی‌حس کننده چشمی استفاده می‌کنند. نظر شما در این باره چیست؟
ـ مصرف این قطره‌ها بسیار خطرناک است. فرد باید عامل درد و سوزش را مداوا کند نه اینکه درد را تسکین دهد. درد یکی از نعمت‌های بزرگ خداوند است. بعضی‌ از بیماری‌ها که درد ندارند بسیار خطرناک هستند، چون عارضه‌هایشان پیدا می‌شود بدون اینکه ما بتوانیم عامل بیماری را مداوا کنیم؛ در حالی که داشتن درد ما را راهنمایی می‌کند برای درمان درد. وقتی که داخل چشمی، جسم خارجی یا پلیسه رفته و فرد سرخود از قطره بی‌حس‌کننده استفاده کند، درد از بین می‌رود در حالی که جسم خارجی باقی ‌مانده و ایجاد خراش بیشتر چشم، عفونت در محل ضایعه و عوارض متعدد می‌کند. بنابراین استفاده از قطره بی‌حس کننده چشمی فقط باید توسط پزشک انجام شود آن هم برای اینکه بتواند به راحتی جسم خارجی را خارج کند.
▪ باور دیگری که وجود دارد این است که بعد از هر بار استخر از قطره ضدعفونی‌کننده چشمی استفاده شود. آیا این کار لازم است؟
ـ ما اصولا نیاز نداریم که چشم را ضدعفونی کنیم. برای اینکه اشک چشم حاوی آنزیم، مواد کشنده میکروب‌ها و مواد تمیز کننده است و به راحتی چشم را تمیز می‌کند. ما فقط نیاز داریم روی چشم و اطراف آن را تمیز کنیم. در استخر هم اگر آلودگی وجود داشته باشد و روی پلک بالا و پایین و ابرو بنشیند، با دوش گرفتن نهایی و شستشوی آن، این آلودگی از بین می‌رود و نیازی به ریختن قطره داخل چشم نیست. ضمن اینکه اگر می‌بینید استخری سبب قرمزی چشم و آلودگی آن می‌شود بهتر است از آن استخر استفاده نکنید.
▪ نظر شما درباره شستشوی چشم با چای، داروهای گیاهی و کمپرس‌های گرم و سرد چیست؟
ـ شستشوی چشم با چای به دلیل اینکه معمولا گرم و تمیز و تا حدودی استریل است مشکلی ندارد منتهی نباید چای را داخل چشم بریزند بلکه برای شستن و تمیز کردن مژه‌ها و پوست پلک چشم که ممکن است در اثر گرد و غبار، عرق، مواد آرایشی، دود و... آلوده شده باشد و مانند جسم خارجی موجب سوزش و قرمزی چشم می‌شود، استفاده کنند ضمن اینکه چشم باید حتما بسته باشد. اگر هم نخواستند با چای بشویند می‌توانند از آب گرم یا شامپوی بچه استفاده کنند. باز تاکید می‌کنم داخل چشم به هیچ‌وجه نیاز به شستشو ندارد و نباید چیزی غیر از داروهای تجویز شده توسط پزشک داخل آن ریخت.
▪ حتی درمورد کسانی که از لنز استفاده می‌کنند؟
ـ بله، این افراد هم باید لنزشان را بشویند نه چشم‌شان را. این افراد باید لنزشان را کف دست‌شان بگذارند و با سرم شستشو، آرام‌آرام آن را بشویند تا چربی‌های لنز از بین برود و بعد آن را داخل جا لنزی گذاشته و از محلول‌های ضدعفونی کننده استفاده کنند. در اینجا هم چشم نیازی به ضدعفونی ندارد.
▪ داروهای چشمی را چه مدت می‌توان نگه داشت؟
ـ قطره‌ها را معمولا می‌توان تا یک ماه پس از باز شدن نگه داشت ولی تا زمانی که درش بسته است و باز نشده و به شرط آنکه تاریخ انقضای آن نرسیده باشد. اما اگر درش باز شد، بعد از یک ماه باید دور انداخته شود. توصیه ما این است که تاریخ باز شدن قطره را روی آن بنویسند تا دچار اشتباه نشوند.
▪ اگر قبل از این زمان، دارو رسوب کرد یا به اصطلاح قندک بست، چطور؟
ـ البته اگر قطره‌ها به کناره ظرف‌شان بریزند معمولا رسوب می‌کنند و این طبیعت‌شان است. باید دقت کرد زمانی که قطره خارج می‌شود، اگر رنگش شفاف نباشد و کدر شده باشد یعنی اینکه فاسد شده و قابل استفاده نیست.
▪ ترجیح می‌دهید افراد خودشان قطره را داخل چشم‌شان بیندازند یا فرد دیگری؟
ـ در افراد عادی و بالغ، خود افراد می‌توانند این کار را بکنند ولی در افراد سالمند و در کودکان باید این کار توسط فرد دیگری انجام شود. نکته مهم این است که لزومی ندارد ما چشم را کاملا باز کنیم و قطره را داخل آن بیندازیم، همین‌قدر که لبه پلک به قطره آغشته شود و بخشی از قطره داخل چشم بریزد، کفایت می‌کند. نوک قطره باید در حدود ۳ تا ۴ سانتی‌متر بالاتر از پلک باشد و از برخورد با چشم جلوگیری شود.
باید چشم را آرام‌ باز کرده و فقط یک قطره داخل آن بریزیم. معمولا مقداری از قطره از چشم بیرون می‌ریزد و همان‌قدر که داخل چشم می‌ماند برای مداوا کافی است و نیازی نیست که قطرات بیشتری به چشم بچکانیم.
نکته دیگر اینکه اگر یک نوبت از ریختن قطره را فراموش کردید، نیازی نیست که در نوبت بعدی از تعداد قطرات بیشتری استفاده شود و همان یک قطره کافی است. ضمن اینکه داروهای چشم هم، دوز مصرفی مشخصی دارند.
به‌عنوان مثال بعضی از داروها را باید یک هفته و بعضی دیگر را باید بیشتر یا کمتر استفاده کرد که این را پزشک مشخص می‌کند اگر مدت مصرف قطره از این میزان کمتر شود ممکن است میکروب‌ها نسبت به دارو مقاوم شوند و فرد را مبتلا به عفونت شدیدتری کنند.

مریم منصوری

منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

لنز شما روشن!

لنز شما روشن!
لنزهای تماسی یک ابزار پزشکی هستند که باید توسط چشم‌پزشک تجویز شوند. چشم‌پزشک چشم شما را معاینه کرده و مطمئن می‌شود برای استفاده از لنز تماسی مشکلی ندارید و سپس لنز را برای شما نسخه می‌کند...
لنزهای تماسی از انواع مختلف پلاستیک ساخته شده‌اند که به دو گروه اصلی نرم و سخت تقسیم می‌شوند. لنزهای نرم ۲۵ تا ۷۹ درصد آب دارند، کاملاً راحت هستند و استفاده کننده خیلی سریع به آنها عادت می‌کند. لنزها بر حسب جنس، فاصله زمانی که قابل استفاده‌اند و قابلیت خوابیدن با لنز در شب تقسیم‌بندی می‌شوند.
● انواع جدید لنزهای تماسی
لنزهایی که به‌طور مداوم به مدت ۳۰ روز استفاده می‌شوند یک نوع جدید از لنزهای نرم هستند که میزان زیادی اکسیژن را به چشم رسانده و بسیار راحت و ایمن هستند.
● لنزهای شارژی
لنزهایی هستند که شکل قرنیه را تغییر داده و دید شما را بدون استفاده از لنز یا جراحی کامل می‌کنند که به نام اورتوکراتولوژی یا CRT خوانده می‌شوند. این لنزها در طول شب استفاده می‌شوند و در این مدت شکل قرنیه را تغییر داده و در طول روز با اینکه از لنز تماسی استفاده نمی‌کنید دیدتان بهتر می‌شود.
● لنزهای تماسی قابل تعویض
لنزهای قابل تعویض برای مدت زمان مشخصی قابل استفاده‌اند و سپس دور ریخته می‌شوند و یک جفت لنز جدید جایگزین آنها می‌شود. این لنزها در سال ۱۹۸۷ معرفی شدند و امروزه بیشترین نوع لنز تماسی قابل استفاده‌اند. لنزهای قابل تعویض به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند. لنزهای قابل تعویض که هر دو هفته یک‌بار دور ریخته شده و به‌جای آنها از لنز نو استفاده می‌شود. لنزهای قابل تعویض مکرر که هر ماه یا هر سه ما ه یک‌بار تعویض می‌شوند و لنزهای تماسی با روش سنتی که هر ۶ ماه یا یک‌سال یک‌بار تعویض می‌شوند.
لنزهای قابل تعویض یا روزانه‌اند و یا ممتد استفاده می‌شوند. فرم روزانه فقط طی روز زده می‌شود و در هنگام خواب درآورده می‌شود ولی فرم ممتد در هنگام خواب نیز استفاده می‌شود. لنزهایی که در شب استفاده می‌شوند ریسک عفونت بیشتری نسبت به لنزهای روزانه دارند چون ارگانیسم‌های خطرناکی که از طریق انگشتان، پلک یا محلول‌های لنز وارد چشم می‌شوند زیر لنز تماسی تجمع یافته و در شب بهتر رشد کرده و شانس عفونت قرنیه زیاد می‌شود.
● چرا لنز‌ها را دور می‌اندازیم؟
باید بدانید هرچه زودتر لنزهای تماسی‌تان را عوض کنید، چشم‌های شما سالم‌تر و راحت‌تر خواهد بود زیرا موادی مانند پروتئین، کلسیم و چربی‌ها در اشک به‌طور طبیعی یافت می‌شود که می‌تواند روی لنز رسوب کند. این امر هم موجب احساس ناراحتی در چشم شده و هم چشم را مستعد عفونت می‌کند.
● کدام نوع لنز قابل تعویض برای شما مناسب‌تر است؟
برنامه تعویض لنز هر فرد بستگی به چشم او دارد. بعضی از چشم‌ها پروتئین و چربی بیشتری تولید می‌کنند پس لنز باید زودتر جایگزین شود. همچنین اگر فرد آلرژی داشته باشد باید زود به زود لنزش را عوض کند. به هرحال ارزیابی دقیق و کامل توسط چشم پزشک می‌تواند بهترین برنامه جایگزینی لنز را به شما پیشنهاد کند.
● چگونه لنزمان را پشت و رو در چشم نگذاریم؟
برای اینکه مطمئن شوید لنزتان را پشت و رو در چشم نمی‌گذارید آن‌ را روی انگشت در مقابل چشمان‌تان قرار دهید. اگر لنز شکل U داشته باشد پشت و رو نیست اما اگر لبه‌های U به خارج کشیده شده باشد لنزتان پشت و رو است.
مراقبت‌های لنز نرم: در هنگام استفاده از لنز نرم دانستن مراقبت‌های آن بسیار مهم است چون عدم مراقبت کافی سبب عفونت می‌شود که حتی ممکن است به کوری منجر شود. امروزه استفاده از محلول‌های چند منظوره و لنزهای قابل تعویض روزانه کار مراقبت را آسان کرده است. قبل از تغییر روش مراقبت از لنز با چشم پزشک‌تان مشورت کنید.
● مراحل تمیز کردن لنز نرم
۱) دست‌هایتان را کاملا بشویید تا کثیفی و جرم‌های آلوده را به چشمان‌تان وارد نکنید. دست‌هایتان را با حوله‌ای خشک کنید که پرز نداشته باشد.
۲) ابتدا لنز یک چشم را خارج کرده و سپس با محلول مخصوص تمیز کنید تا مواد آرایشی شسته شود. بعضی محلول‌ها نیاز به ساییدن لنز دارند ولی بعضی دیگر فقط با ریختن محلول روی لنز تمام رسوبات را پاک می‌کنند.
۳) دوباره لنز را بشویید.
۴) لنز را در جا لنزی تمیز بگذارید و آن را با محلول مناسب و محلول ضدعفونی کننده پر کنید.
۵) تمام این مراحل را برای لنز چشم دیگر هم انجام دهید.
● ۳ نکته مراقبتی
۱) بسته به نوع لنزی که استفاده می‌کنید و میزان پروتئینی که روی لنز شما رسوب می‌کند پزشک ممکن است محلول‌هایی را برای از بین بردن پروتئین‌ها پیشنهاد کند. هرچه عمر لنز بیشتر باشد نیاز به این محلول‌ها بیشتر می‌شود ولی لنزهای قابل تعویض معمولاً نیاز به این محلول‌ها پیدا نمی‌کنند.
۲) برای از بین بردن خشکی و تحریک چشم‌ها از قطره‌های چشمی ‌لنز تماسی استفاده کنید.
۳) اگر نسبت به مواد شیمیایی موجود در محلول‌های لنز تماسی آلرژی پیدا کردید، بهتر است از محلول‌های بدون نگه‌دارنده استفاده کنید.
● اگر با لنز خود احساس راحتی نمی‌کنید، چه کنید؟
خیلی از افراد با لنز احساس راحتی نمی‌کنند. اگر چشم شما قرمز، دردناک یا متورم است یا ترشحات دارد سریعاً لنزتان را بردارید و دیگر از آن استفاده نکنید و به پزشک مراجعه نمایید. بسیار مهم است که چشم و لنز تماسی با هم درست کار کنند یعنی لنزی که خوب جای گرفته باشد در یک محیط سالم، درست عمل می‌کند. مسایلی مانند آلرژی و بیماری‌هایی مثل شوگرن، مشکلات تیرویید یا تغییرات هورمونی هنگام یائسگی موجب بروز مشکلات چشمی ‌مانند سوزش چشم می‌شوند.
احساس ناراحتی بیماران از لنز تماسی می‌تواند ناشی از درست پاک نکردن لنز یا درست ضدعفونی نکردن آن باشد. همچنین نوع محلول هم مهم است چون بعضی از محلول‌ها لنز شما را به خوبی تمیز نخواهند کرد و باعث تغییر کیفیت آن هم می‌شوند پس حتماً در تغییر محلول لنز با پزشک مشورت کنید. محلول‌هایی که حاوی نگه‌دارنده هستند ممکن است حساسیت نسبت به نگه‌دارنده به مرور پیدا شود. اگر شما در محیط آلوده کار می‌کنید، مواد زاید به راحتی بین لنز و چشم قرار می‌گیرد و باعث ناراحتی می‌شود. سیگار کشیدن نیز احتمال خشکی چشم را زیاد می‌کند و استفاده زیاد از کامپیوتر به‌خاطر کم پلک زدن، موجب احساس خشکی چشم می‌شود. توصیه می‌شود در صورت وجود هر نوع ناراحتی به چشم پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق آن مشخص شود.
● ۵ هشدار لنزی
۱) هرگز به نوک ظرف محلول‌تان دست نزنید و آن را با هیچ سطحی مثل دست یا صورت تماس ندهید.
۲) هرگز لنزتان را زیر شیر آب نشویید زیرا ممکن است آلوده شود.
۳) وسایل لنز تماسی‌تان را تمیز کنید به‌خصوص جا لنزی‌تان را حتماً با آب گرم تمیز بشویید و در معرض هوا خشک کنید.
۴) جا لنزی‌تان را هر ماه یک مرتبه دور بیندازید و از جا لنزی جدید استفاده کنید تا خطر عفونت کاهش یابد.
۵) لنزتان را یک بار در روز تمیز کرده و ضدعفونی کنید تا هم چشم‌تان سالم‌تر باشد و هم با لنز راحت‌تر باشید.

وبگردی
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید !
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید ! - به فرض محال که اطلاعات مردم مورد سوءاستفاده کشورهای دیگر قرار بگیرد، برای‌شان پیامد امنیتی مستقیمی ندارد. بسیاری از کاربران ایرانی در تلگرام به دریافتن و فرستادن اخبار و طیفی از جوک‌ها (از سیاسی گرفته تا خانوادگی) می‌پردازند. این مسائل هم برای کشورهای دیگر اهمیتی ندارد (البته اگر از تحلیل محتوا و کاربردهای بعدی‌شان بگذریم) و نمی‌تواند پیامد مستقیمی برای کاربر ایرانی داشته باشد. اما همین اطلاعات چنانچه…
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!