پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

هنری پنجم - Henry v


هنری پنجم - Henry v
سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : بروس شارمن
کارگردان : کنت برانا، برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته ویلیام شکسپیر.
فیلمنامه‌نویس : کنت برانا، برمبنای نمایش‌نامه‌ای نوشته ویلیام شکسپیر.
فیلمبردار : کنت مک‌میلان
آهنگساز(موسیقی متن) : پاتریک دویل
هنرپیشگان : برانا، درک جیکوبی، سایمن شپرد، جیمز لارکین، برایان بلسد، جیمز سیمونز، پل گریگوری، چارلز کی، الک مکاون، ایان هولم، جودی دنچ، پل اسکافیلد، اما تامپسن، دویل و دوید پرافیت.
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۷ دقیقه.


سال 1415.«اسقف کنتربری» (کی) شاه انگلستان، «هنری پنجم» (برانا) را متقاعد می‌کند که قانوناً حق تصاحب تاج و تخت فرانسه را دارد. «هنری» توطئه گروهی از درباریان را خنثی می‌کند و آماده تهاجم به فرانسه می‌شود. به‌زودی پس از نبرد سنگین‌هارفلور، یکی از شهرهای سر راه را تسخیر می‌کند و حالا دربار فرانسه تصمیم به مقابله می‌گیرد. ارتش «هنری» با گرسنگی و شرایط نامساعدی مواجه می‌شود، اما سرانجام انگلیسی‌ها در دشت آگینکورت بر فرانسوی‌ها غلبه می‌کنند و «هنری» با «کاترین» (تامپسن) شاهزاده خانم فرانسوی، ازدواج می‌کند...
* اقتباس سینمائی برانا از نمایش‌نامه پُرآوازه شکسپیر کاملاً متفاوت با نسخه میهن‌پرستانه لارنس‌اولیویر (1944) است. فیلم در لحظاتی مثلاً در صحنه نبرد آگینکورت به نوعی شاعرانگی می‌رسد اما اتفاقاً همین صحنه نمایانگر سبک نامشخص کار است. تصویرپردازی گه‌گاه ملال‌آور است و موسیقی «متوسط» دویل نیز کمکی نمی‌کند. میان بازیگران، برانا تا حدی متقاعد کننده اس، ولی تامپسن و چند بازیگر نقش‌های دوم، بازی‌های سرزنده‌تری دارند.