سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

اروپا ۵۱ - Europa '51


اروپا ۵۱ - Europa '51
سال تولید : ۱۹۵۲
کشور تولیدکننده : ایتالیا
محصول : کارلو پونتی و دینو د لورنتیس
کارگردان : روبرتو روسلینی
فیلمنامه‌نویس : ساندرو د فئو، ماریو پانونتسیو، ایوو پریل روندی، دیه‌گو فابری، آنتونیو پیترآنجلی و روسلینی، برمبنای داستانی نوشته روسلینی.
فیلمبردار : آلدو تونتی.
آهنگساز(موسیقی متن) : رنتسو روسلینی.
هنرپیشگان : اینگرید برگمن، الکساندر ناکس، اتوره جانینی و جولیتا ماسینا.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۱۰ دقیقه.


"آیرین جیرارد" (برگمن)، زنی آمریکائی است که در رم زندگی سر به هوائی رامی‌گذراند. پسرش، "میکله" که تصور می‌کند مادر نسبت به او دل سرد شده، خودش را می‌کشد. این فاجعه زندگی "آیرین" را بر هم می‌ریزد. او ابتدا به توصیه پسرعموی کمونیستش، "آندره آ" (جانینی) به میان مردم می‌رود و حتی در یک کارخانه کار می‌کند. با این همه، به‌زودی از نقش جدیدش سرمی‌خورد و به زندگی با خیابان‌گردی (ماسینا) می‌پردازد. سپس به بزهکاری کمک می‌کند تا از دست قانون بگریزد. در این‌جا همسر "آیرین"، "جرج" (ناکس) وارد عمل می‌شود و او را به کلینیکی می‌سپارد تا روان‌شناسان معاینه‌اش کنند...
٭ شاهکاری به یادماندنی از دوره هم‌کاری برگمن با روسلینی. فیلم مشابهت خود را با دیگر آثار این دوره استاد در محوری بودن شخصیت زن اصلی، بی‌پناهی و غیر قابل درک بودن او حفظ می‌‌کند. جست‌وجوهای بی‌پایان قهرمان آثار روسلینی برای شناخت جهان، یافتن حقیقت مطلق و به‌دست آوردن ارتباطی پایدار با دنیای پیرامونی آن‌گونه که در استرومبولی (۱۹۴۹)، سفر به ایتالیا (۱۹۵۳) و همین فیلم دیده می‌شود، هر علاقه‌مند به سینما را به شوق می‌آورد. فیلم، شاید به این دلیل که باب طبع هر سلیقه‌ای نیست، هیچ‌گاه با موفقیت همگانی روبه‌رو نمی‌شود.