چهارشنبه, ۹ اسفند, ۱۴۰۲ / 28 February, 2024
مجله ویستا

پل رودخانه کوای - The Bridge On The River Kwai


پل رودخانه کوای - The Bridge On The River Kwai
سال تولید : ۱۹۵۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : کلمبیا
کارگردان : دیوید لین.
فیلمنامه‌نویس : مایکل ویلسن (بدون ذکر در عنوان‌بندی)، کارل فورمن (بدون ذکر در عنوان‌بندی) و پی‌یر بول، برمبنای رمانی نوشته بول.
فیلمبردار : جک هیلدیارد.
آهنگساز(موسیقی متن) : مالکوم آرنولد.
هنرپیشگان : ویلیام هولدن، الک گینس، جک هاوکینز، سسوئه هایاکاوا، جیمز دانلد، جفری هورن، آندره مورل، پیتر ویلیامز، جان باکسر و پرسی هربرت.
نوع فیلم : رنگی، ۱۶۱ دقیقه.


جنگ جهانی دوم، آسیای جنوب شرقی، اردوگاه اسرای متفقین. فرمانده ژاپنی اردوگاه (هایاکاوا) برای ساختن پلی بر رودخانه کوای (برای عبور قطارهائی که برای نیروهای ژاپنی اهمیت حیاتی دارند) به سر کرده انگلیسی اسرا (گینس) متوسل می‌شود. او نیز به‌دلیل پای‌بندی فوق‌العاده‌اش به انضباط نظامی، می‌پذیرد و کارش را به بهترین وجه انجام می‌دهد. یکی از اسرای آمریکائی اردوگاه (هولدن) می‌گریزد و به همراه نیروهای انگلیسی برای انهدام پل باز می‌گردد. در رویاروئی پایانی، فرمانده انگلیسی پیش از مرگ، به دست خود پل را منفجر می‌کند.
٭ یکی از آثار موفق لین و روایتی پیچیده از رفتارهای انسان‌ها در شرایط سخت و طاقت‌فرسای اردوگای اسرای جنگی. فیلم برمحور شخصیت گینس پیش می‌رود، افسر انگلیسی بسیار منظبط و متعهدی که در هر شرایطی پای‌بندی‌اش به اصول نظامی را حفظ می‌کند و پلی که می‌سازد، برایش بیشتر به یک اثر هنری می‌ماند که نوع کاربردش (کمک به تدارک نیروهای دشمن) در درجه دوم اهمیت قرار دارد و حتی تا آن‌جا پیش می‌رود که در فصل پایانی، برای حفظ نتیجه تلاشش رودرروی نیروهای خودی می‌ایستد، هرچند که در آخرین لحظه ـ و در کلیدی‌ترین لحظه فیلم ـ خودش کار را تمام می‌کند. و این بازی فوق‌العاده گینس است که چنین تضادی درونی را روی پرده به تصویر می‌کشد. تم اصلی موسیقی متن آرنولد محبوبیت بسیاری پیدا کرد.


همچنین مشاهده کنید

سایت سلام نوسایر منابعسایت اقتصاد سنجخبرگزاری فارسسایت اعتماد آنلاینروزنامه دنیای اقتصادسایت همشهری‌آنلاینسایت رویداد 24سایت پارسینهسایت اصلاحات نیوز