پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

حصاری که روز به روز تنگ تر می شود


حصاری که روز به روز تنگ تر می شود
حمید استیلی از مربیگری در پرسپولیس استعفا كرد و رفت. دستیار ایرانی مصطفی دنیزلی دلیل این حركت را رفتارهای توهین آمیز این مربی ترك تبار عنوان كرده و اظهار داشته دیگرتاب تحمل چنین برخوردهایی را نداشته است.
در این مطلب كاری به این نداریم كه در این چند ماه به صورت جزیی و دقیق بین دنیزلی و استیلی چه گذشته و در مقاله ای جداگانه طی روزهای آتی بدان خواهیم پرداخت اما در این بین آنچه از اهمیت بسزایی برخوردار است، نوع رفتار سرمربی خارجی سرخپوشان و تبعاتی است كه این مهم به دنبال دارد. كنار رفتن حمید استیلی، دنیزلی را تنهاتر از قبل خواهد كرد.
سرمربی پرسپولیس گرچه به واسطه حضورش در پاس تا حدود زیادی با شرایط حاكم بر فوتبال ایران آشنا است اما لازم و واجب بود یك ایرانی، آن هم یكی از بازیكنان سابق پرسپولیس كه انگیزه و اشتیاق فراوانی برای موفقیت در حوزه فعالیت جدیدش داشت، در كنار دنیزلی باقی می ماند و وی را در سخت ترین شرایط راهنمایی و یاری می كرد.
همه خوب می دانند «نورالدین» در پرسپولیس بیشتر نقش یك همراه و دوست را برای دنیزلی ایفا می كند و آنچه تا به امروز دستگیرمان شده، حكایت از آن دارد كه وی هیچ گونه توانایی و قابلیتی در امر مربیگری ندارد و اغراق نیست اگر بگوییم دنیزلی با زرنگی خاصی او را به عنوان دستیار اولش به پرسپولیسی ها تحمیل كرده و حداقل چند ده هزار دلار به همین خاطر خرج روی دست انصاری فرد گذاشته است.
حال مانده ایم در هفته ها و ماه های آتی، سرخپوشان در غیاب سرمربی خود كه تا به امروز بارها به دلیل مریضی، قهر و تحریم و سفرهای پیاپی در تمرینات حاضر نشده است، چه خواهند كرد؛ تا امروز كه دنیزلی، استیلی و نورالدین با هم سر تمرینات حاضر می شدند، حاشیه ها و درگیری های مختلف به چشم می آمد و این تیم با خوش شانسی فقط ۹ امتیاز با صدر جدول فاصله داشت!
خدا از این به بعد را به خیر كند كه دیگر استیلی هم نیست و حتماً قرار است در غیاب مصطفی دنیزلی، نورالدین و مترجم آقای سرمربی نكات فنی را به سرخپوشان آماده جنجال و حاشیه پرداز دیكته كنند!در روزهایی كه حوصله هواداران پرسپولیس از خدمات بی حد وحصر جناب دنیزلی در این تیم و وعده های سر خرمنش به سر آمده و این مربی به واسطه نتایج درخشان! سرخپوشان در لیگ ششم به شدت تحت فشار است، استعفای حمید استیلی- فردی كه محبوبیت خاصی نزد هواداران پرسپولیس و سكونشینان ورزشگاه های مختلف دارد- مطمئناً سرمربی تیم سرخپوش پایتخت را با چالش ها و مشكلات جدیدی روبرو خواهد كرد، آن هم در آستانه نیم فصل دوم كه رقابت در صدر جدول به اوج می رسد.
نمی دانیم پرسپولیس با این سرمربی كه دستیار و شاگردانش از برخوردهای نامناسبسش گلایه دارند به كجا می خواهد برود و تا كی قصد دارد به وعده های سر كاری او و آینده ای نامعلوم دلخوش كند.بحث دیگری كه در اینجا مطرح است و لازم است مورد بررسی قرار گیرد، طرز تفكر مصطفی دنیزلی می باشد.
وی عنوان كرده از مصاحبه های استیلی با مطبوعات و خبرگزاری ها دلخور است؛ ما كه به طور پیوسته با صحبت های مختلف حمید استیلی با سایت های خبری و همچنین خبرنگار حوزه پرسپولیس روزنامه خود در ارتباط هستیم، به موضوع خاصی تا به حال برخورد نكرده ایم كه بتواند دلخوری و ناراحتی سرمربی سرخپوشان را موجب شود. این مورد را اگر به اتفاقات قدیمی تعمیم دهیم، مطمئناً متوجه منظور اصلی ما خواهید شد. دنیزلی، الونگ را متهم به «تمارض» كرد و به همین سادگی خود و تیمش را از وجود یك بازیكن طراز اول محروم ساخت. هافبك كامرونی پرسپولیس هرچه فریاد زد و مدرك رو كرد، فایده ای نداشت و وی به جای حضور در تمرینات گروهی تیمش، مجبور به پله نوردی در پارك ملت شد!
از او بدتر، كریم باقری بود كه مورد بی مهری دنیزلی قرار گرفت. وی مدتی به دلیل مصدومیت، خارج از گود بود اما همه می دانند كه سرمربی تیم رابطه چندان خوبی با كاپیتان توانمند وبا تجربه اش ندارد و ترجیح می دهد همچنان او را در حاشیه و روی سكوها ببیند. چندی پیش هم حتماً در گزارش تمرین همكارمان خواندید كه دنیزلی به هنگام صحبت برای جمع، عذر نفراتی چون سید عباسی و فاطمی را خواست و آنان را به گوشه زمین هدایت كرد!واضح است كه سرمربی ترك تبار سرخپوشان به برخی اعتماد ندارد.
بعد از این اتفاق بود كه در آستانه یكی از دیدارهای حساس پرسپولیس،سیدعباسی از قول پزشك تیم و با توجه به آنچه از خود سراغ داشت، اظهار كرد هیچ مصدومیتی ندارد اما دنیزلی اصرار داشت وی مصدوم است و قادر نیست به میدان برود.دیگر چه بگوییم؟! از باقری و الونگ گرفته تا فاطمی، سیدعباسی و مامانی و امروز هم حمید استیلی، هر یك به نوعی و به دلیلی از تیم كنار گذاشته شدند تا در عمل پرسپولیس روز به روز ضعیف و ضعیف تر شود.از نظر دنیزلی، برخی دروغ می گویند، بعضی ها جاسوسند و برخی دیگر تمارض می كنند و سعی دارند او و پرسپولیس را از مسیر اصلی منحرف سازند.
اینچنین كه پیش می رود، در میانه های نیم فصل دوم، احتمالاً در پرسپولیس چند نفری بیشتر باقی نخواهند ماند؛ دنیزلی، نورالدین، مترجمش و احتمالاً ۲ ، ۳ بازیكن كه وصله ای باقی نمانده تا به آنها بچسبد. متأسفانه دنیزلی به دور خود حصاری كشیده كه روز به روز این حصار تنگ تر و تنگ تر می شود. اگر دنیزلی قدرت داشت و از طرفی منافعش تهدید نمی شد، فكر می كنیم انصاری فرد را هم كنار می گذاشت یا مجبور به استعفایش می كرد. نمی دانیم با این تفاسیر چگونه دنیزلی همچنان بر قهرمانی تیمش در این فصل از مسابقات اصرار می ورزد؛ مگردیگر كسی هم باقی می ماند تا او را در این راه همراهی كند؟!
منبع : روزنامه ابرار ورزشی