پنجشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 30 May, 2024
مجله ویستا

چشم بادامی ها در قفس شیر


چشم بادامی ها در قفس شیر
چه کسی می داند کره ایها چگونه بازی می کنند؟ تیمی که برخاسته از جامعه ای تحریم شده و تحت فشار قدرتهای جهانی است،
به شکلی که حتی قدرت تأمین بودجه شهرسازی اش را هم در دست ندارد.برای شناختن فوتبال در کره شمالی، ابتدا به سراغ تعریف «میروسلاو بلاژویچ» از فوتبال ایران می رویم. چیرو پس از ترک ایران در گفتگو با روزنامه ۲۴ ساعته چاپ زاگرب گفت: برای مردم ایران، فوتبال نه تفریح است و نه یک سرگرمی. ایرانیان فوتبال را عشق خود می دانند چون با آن ازدواج کرده اند!»
اما در کره شمالی، جایی که وجود امکانات اولیه زندگی و یا حداقل تفریحات محیطی هم مقدور نشده، فوتبال به معنی خود زندگی است. چیزی که هرگز قابل معاوضه با یک جانشین به شمار نمی آید. دولت کمونیستی کره شمالی که تنها بازمانده تفکر کمونیسم در جهان است، شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را به شکلی پیش برده که یک شهروند این کشور تمام غرور خود را برای افتخار به زادگاهش در دو چیز خلاصه کند. اول جنگ طلبی دولتمردان و سپس تیم ملی فوتبال!
این احساس داخلی کشور، مانند خونی در وجود مستعدترین بازیکنان شرق آسیا دمیده شده است. فوتبال به معنی دفاع از حیثیت به شمار می آید و وقتی می شنویم مربیان تیم ملی این کشور برای هیجان بخشیدن به بازی بازیکنانشان، برای آنها در رختکن از پیروزی در خاکریز حریف و بمباران کردن سنگرهای مقابل حرف می زنند و آنان را سربازان بی اسلحه ای می نامند که می خواهند از سرزمینشان دفاع کنند، بیشتر متوجه این اصل می شویم که در کره شمالی، فوتبال عین زندگی کردن است. شکست معنی ناکامی بین المللی را دارد و پیروزی غرور و جشنهای ملی را به ارمغان می آورد.
کره شمالی، چه جور تیمی است؟ بازیکنانش را چه کسانی تشکیل می دهند؟ سطح سواد و اطلاعات اجتماعی آنها چقدر است؟ آنها دقیقاً مانند زندگی اجتماعی و سیاسی شان زندگی می کنند. موذیانه به دفاع می روند و ناگهان در اوج غافلگیری بیرون می ریزند. پارتیزانی جزیی از تشخص بازی آنها به شمار می رود. فوتبال را مانند جنگهای چریکی بازی می کنند... دفاع، دفاع، دفاع و ناگهان ضد حمله! روی همین ضدحملات بود که ۴ سال پیش چین را کنار زدند و همین امسال هم شگفتی ساز شده اند. این تمام تعریف فوتبال سیاستمدارانه کره شمالی نیست. آنها به شکلی غریب خود را نشان می دهند. اگر تیم ملی ایران از ۷ سال پیش تا امروز از سیستمهای واحد و دفاع چهار نفره شکل گرفته است، کره شمالی هرگز با یک سیستم واحد در دو تورنمنت حاضر نمی شود. گاهی ۱-۴-۱-۴ بازی می کند. روزی دیگر از سیستم ۱-۳-۲-۴ استفاده می کند. دوره گذشته کاملاً ۱-۴-۵ را پیاده می کردند و امروز ۱-۶-۳ در دستور کارشان است. می بینید؟ سیاستمدار هستند... درست مانند شکل زندگی اجتماعی شان! دولت کره شمالی بارها مکان تجهیزات هسته ای خود را تغییر داد و هیچ گاه به کسی این اجازه را نبخشید که در محدوده وزارتخانه هایش وارد شود.
حال با یک تیم گنگ روبه رو می شویم. امروز کادر فنی وقت زیادی را برای شناختن این ناشناخته خرج می کند، اما چند ماه بعد هیچ ضمانتی وجود ندارد که همان بازیکنان و همان شکل تاکتیکی را ببینیم. مدام تغییر حالت می دهند. می دانید بازیکنان و مربیان کره شمالی چه کسانی هستند؟ از راننده اتوبوس و تاکسی تا تکنیسین برق و معلم میان این جماعت دیده می شود. ممکن است فردا یک برقکار به ما گل بزند... اصلاً تعجب نکنید. وضعیت نابسامان مالی این کشور، هرگز برای فوتبالیستها همراه با درآمد مناسب و کافی نیست. باید کاری دیگر داشت. در کره شمالی، تحصیلات یک فرع است، فرعی که دولت به آن اهمیت می دهد، اما مورد پسند جامعه عمومی قرار نمی گیرد. همه می پرسند از کدام راه می توان به پول رسید؟ ولی قبل از این برای تمام شهروندان کره ای این مسأله اهمیت پیدا می کند که چگونه می توان به مردم خدمت کرد. شاد کردن آنها در اولویت فکری و زندگی است و چه چیزی بهتر از فوتبال؟ فوتبال را عاشقانه بازی می کنند... برای شادی و غرور مردمشان.
این گونه تیمی برابر ما قرار می گیرد. در جایی نوشتیم آنها مستعدترین بازیکنان شرق آسیا هستند و نمونه کوچکی می آورم. اگر امکانات ژاپن و کره جنوبی یا چین و حتی تایلند را داشتند در آسیا چه می کردند؟ آیا می دانید نیمی از لیگ این کشور در زمینهای خاکی برگزار می شود؟
امروز می توانید به تماشای بازی ایران مقابل کره شمالی بنشینید و برای پیروزی ایران برابر تیمی لحظه شماری کنید که هیچ کس در آن سوی مرزهای خاورمیانه دوست ندارد به جام جهانی صعود کند.غرب، مشتاق حذف آنها در مرحله مقدماتی بود، اما در عین ناباوری صعود کردند. مسؤولان فدراسیون فوتبال کره شمالی محق بودند ادعا کنند داوران با خواسته های سیاسی آنان را حذف کرده اند. آیا این بار هم همان داستان قدیمی تکرار می شود؟ آیا دشمنان غیر ورزشی کره شمالی، امتیازات این تیم را پخش می کنند؟ فقط غرب نیست که علیه این تیم موضع می گیرد. می توان گفت در شرق نیز هیچ نگاه دوستانه ای از سوی ژاپن، کره جنوبی و سایر کشورها به این تیم خیره نشده است. آنها را می توان منزوی دانست! منزوی و در عین حال خطرناک. با چنین تیمی چگونه باید جنگید؟ آیا تصور می کنید تیمی که خودش را برای صعود به جام جهانی در عین تمامی ناملایمتها و دشمنیها آماده کرده است، مانند سایر تیمها می جنگد؟ کره ایها هر حریفی را به چالشی سخت دعوت می کنند. راه حل فرار از این چالش، فقط در تدابیر تاکتیکی نیست. با آتش می توان با آتش جنگید. جنگ آتش علیه آتش گاهی مؤثرتر است. همان طور با روحیه و آماده پیروزی.امروز به خوبی به کره ایها نگاه کنید. آنها همان همسایه فقیر جنوبی ها هستند که البته خودشان را به هیچ کس نفروختند!
● ۱۰- صفر به نفع ایران!
ایران و کره شمالی تاکنون سیزده بار با هم بازی کرده اند که البته ایران در هیچ کدام از این سیزده بازی
شکست نخورده است. ۱۰ برد و سه تساوی آمار نتایج ایران در بازیهای رودررو و رسمی این دو تیم است و امروز چهاردهمین مصاف این دو تیم انجام خواهد شد.این در شرایطی است که این بازی یکی از حساس ترین دیدارهای دو تیم است. کره شمالی که در دو بازی قبل خود برابر امارات به پیروزی رسیده و در شانگهای چین هم کره جنوبی را متوقف کرده، حالا صدرنشین گروه B است. البته سایت فیفا پیش بینی کرده صدرنشین این گروه در سومین روز مسابقات با آزمایش سختی روبه رو خواهد شد.آنها خاطره خوبی از رویاروییهای اخیرشان با ایران ندارند. باخت سه بر یک به ایران در جهنم «پیونگ یانگ» و شکست یک بر صفر در تهران نتیجه دو بازی اخیر دو تیم بوده است. هر چند نقطه قوت کره شمالی خط حمله است، اما آنها باید با ایرانی بازی کنند که در هشت بازی اخیر خود تنها دو گل دریافت کرده است.بازگشت مهدی مهدوی کیا، مهمترین خبری بود که اردوی تیم ایران را از این بازگشت سرزنده تر از گذشته کرد. البته در مقابل بازیکنان کم نام و نشان کره شمالی بدون کمترین تغییر نسبت به دو بازی قبلی با مربی بومی شان به مصاف تیم ایران می روند.ایران چنانچه بتواند سه امتیاز این بازی خانگی را کسب کند می تواند با توجه به استراحت عربستان به صدر گروه دوم برود. ساعت سه بعدازظهر ورزشگاه آزادی تیمی را خواهد دید که لیاقت حضور در جام جهانی را دارد.
▪ برنامه بازیهای امروز
ـ کره جنوبی - امارات
ـ ایران - کره شمالی
پیام یونسی پور
منبع : روزنامه قدس