دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

نکاتی چند در مورد نصب حمایت میانی روی یخ


نکاتی چند در مورد نصب حمایت میانی روی یخ
نصب حمایت میانی قابل اطمینان میتواند مشکل‏ترین قسمت یخنوردی باشد، در واقع هنگامیکه خیس هستند و انگشتانتان یخ زده و در آغاز یک خستگی شدید میباشید و با تعادلی ناپایدار از نوک یک وسیله آویزان، ممکن است راندن پیچی را به درون یخ از صعود مشکل‏تر بیابید.
یا برخوردی از لوازم مناسب و راهنمایی‏های درست نصب حمایت میانی مستحکم در اغلب شرایط یخنوردی کاری ممکن است. یخ ماده‏ای است که دائم در حال تغییر میباشد. یک روز می‏تواند یکپارچه و قابل شکل دادن و نصب حمایت میانی آن آسان باشد و روز بعد می‏تواند شکننده، تو خالی و تقریباً غیر قابل صعود باشد چه رسد به آنکه قابلیت نصب حمایت میانی را هم داشته باشد.
فاصله بین میانیها به تجربه و شرایط یخ و مقدار ماجرا جوش که بخواهید احساس کنید بستگی دارد. نصب میانی بر روی یخ خسته کننده می‏باشد و هر چه در بین میانیها فاصله بیاندازید، احتمال اینکه فرسوده شوید کمتر است. شما می‏توانید میانیها را در یخ در وضعیت‏های متفاوتی نصب کنید و هر روشی را که بکار می‏برید از محکم بودن ابزار یخنوردی که از آنها آویزان می‏شوید اطمینان حاصل کنید.
یکی ار ساده‏ترین و سریعترین راههای نصب حمایت میانی در یخ حلقه کردن یک دست از آرنج در نوار حمایت چکش یخ میباشد و بعد از آن استفاده از هر دو دست برای نصب پیچ یا میخ است. از این روشها با احتیاط استفاده کنید، زیرا می‏تواند بر ابزاری که وزن شما را تحمیل می‏کند فشاری به بیرون آمده و آنرا از جای خود در آورد. اگر استفاده از تکنیک اول مشکل به نظر می‏رسد میتوانید کار را بترتیب زیر ساده کنید. از یک چکش یا تبر با دست کشیده آویزان شوید. برای امنیت بند حلقه حفاظت آنرا برای حفاظت به پیچ بیاندازید و میانی را با دست دیگر نصب کنید.
آویزان شدن به نوارهای عالی و محکم که به ابزار یخنوردی شما متصل باشد، راحت‏ترین راه نصب حمایت میانی می‏باشد. امّا ضررهای زیادی هم دارد. اول اینکه این نوارها در موقع صعود مزاحم شما می‏شود و بدور وسایل دیگر می‏پیچد.
دوم اینکه باید مواظب باشید که به عقب خم نشوید چون آویزان شدن از نوارها باعث بیرون کشیده شدن چکش یخنوردی از یخ می‏شود و بالاخره یخنوردان معتقد به حفظ اصول، آویزان شدن از این نوارها را غیر اصولی تلفی می‏کنند. مثل اینکه در هنگام صعود آزاد یک صخره برای کمک گرفتن به یک اسلینگ چنگ بزنید. حمایت میانی را در محکم‏ترین یخ دوروبرتان نصب کنید. پیچ‏های و میخ هایی که رو به پائین و در محلهای که شیب کمتری دارند و حالت طاقچه مانند دارند نصب شوند ایده آل هستند. بشرط اینکه شما میانی را بیش از حدّ نزدیک لبه یخ نصب نکنید.
در یخ هائی که دارای خطوط شکستگی یا حباب هستند احتیاط کنید. اغلب احتیاج است که قشری از یخ پوسته‏ای یا شکننده سطحی را بکنید تا در زیر آن به یخ خوب و محکم برسید. امّا وقتی که در شرایط هوای بسیار سرد هستید و در حال کندن یخ مواظب باشید زیرا ممکن است یخ از هم بپاشد.
در موقعیت هائی اضطراری گاهی ممکن است که پیچ‏ها یا میخ‏های دارای قطر زیاد را در سوراخهائی که صعود کنندگان قبلی که از میانی‏های کم قطر استفاده کرده‏اند، قرار داد اما بیخطر بودن این چنین میانیهای مشکوک است. قبل از نصب یک حمایت میانی بخصوص میخ فکر کنید، که نفر دوم شما چطور آنرا بیرون خواهد آورد.
میخها و پیچ هائی که در کنج‏ها و پایین دو ستون نصب شده باشند، در آوردن آنها بسیار سخت است. نصب میانی در نقاط فرو رفته عاقلانه‏تر از نصب آنها در نقاط برجسته است، چون براحتی می‏شکنند.
میانی را با استفاده از جاپاهای راحت و در جائی که به آسانی در دسترس باشد نصب کنید. از طاقچه‏های یخی استفاده کنید. اگر مجبور شدید جاپای راحت و کوچک برای خود بتراشید یا از مسیر صعود در نظر گرفته شده منحرف شوید تا وضعیتی که کمتر خسته کننده باشد پیدا کنید، وقتی که مکان مناسب را پیدا کردید آرام خود را حفظ کرده و با سرعت هر چه بیشتر میانی را نصب کنید.
برای بدست آوردن حداکثر نیروی تحمّل حمایت میانی آن را اندکی حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه بیشتر از عمود بر سطح یخ رو به بالا متمایل کنید.
برای افزایش سرعت نصب پیچ‏های یخ بعضی از یخنوردان ابزار کوتاه یا یک چکش صخره نوردی را استفاده می‏کنند.
بعد از کندن یخ سطحی، پیچ‏ها به یک منطقه پاک شده وسیع نیاز دارند. یک سوراخ مقدماتی با نوک یا ته چکشتان بکنید. پیچ‏ها به سوراخ مقدماتی گودتری نصبت به سوراخ میخها احتیاج دارند.
پیچ‏ها و میخ‏ها را با بیشترین فشار در سوراخ فرو برید تا در آن قرار بگیرند. بعد به نرمی به آنها ضربه‏های سبک بزنید تا شروع به بریدن دیواره سوراخ کنند. به آنها ضربات شدید نزنید و گرنه ممکن است بیرون بپرد. در حالیکه میخ یا پیچ فرو می‏رود به هر تغییر ناگهانی در مقاومت توجه کنید. اگر نصب میانی بصورت قابل توجهی آسانتر شود پیچ احتمالاً به یک محفظه هوا رسیده یا به لایه هایی از یخ سست‏تر و این چنین حمایت میانی باید مشکوک تلقی شود.
هر میانی را تا انتها فرو ببرید یا بپیچانید امّا مواظب باشید که سنگ نخورد مخصوصاً موقعی که از میانی آلومینیومی یا از جنس تیتانیم استفاده می‏کنید. هنگامیکه یک قطعه تا انتها فرو نرفت درو آنرا با حلقه‏ای از نوار به عرض ۱/۵ سانتی ببندید. چنانچه صعود از صخره‏های پوشیده از یخ و برف در زیر اشعه نور خورشید انجام گیرد، استفاده از پیچها و گیره‏های مخصوص صعود از یخ پیچ‏ها و گیره‏های که در یخ نصب می‏شوند تا طناب از آن بگذرد و جائی برای تکیه پا هم باشد.مانع از بیرون آمدن آنها در اثر گرمای حاصله ار نور خورشید می‏شود. این فن و تکنیک مخصوصاً در مواقعی بسیار با اهمیت جلوه می‏کند که استفاده از پیچها و گیره‏های مخصوص صعود برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.
در صعود از یخ در مسافتهای طولانی ممکن است یخنورد الزاماً بحالت آویزان و یا نیم آویزان بین زمین و هوا معلق بماند، در این مواقع حداقل از دو پیچ و یا گیره‏های پیچ دار استفاده کنید. ابتدا آنها را با فاصله کافی در یخ بکوبید و سپس آنها را با چکش یخنوردی دیگری که در اختیار دارید محکم می‏کنید. مطمئن شوید که فاصله آنها به اندازه کافی از یکدیگر می‏باشد تا احیاناً شکاف یا ترکی در قطعه یخ بوجود نیاید.
باز کردن پیچ‏ها و گیره‏ها معمولاً از کار گذاشتن آنها آسان‏تر است اما آنها هم بنوبه خود مشکلاتی را بهمراه دارند. قبل از اینکه اقدام به باز کردن و برداشتن پیچها از جایشان بکنید، سعی کنید با استفاده از شانه هایتان به یک جای مطمئن و راحت تکیه بدهید.
پیچها و گیره هائی که به همراه یک تکه پلاستیک نصب شده‏اند و یا در قطعه یخی که زیاد منجمد نیست، معمولاً بوسیله یک دست قابل باز شدن هستند. پیچ هائیکه در یخهای منجمد نصب شده‏اند و یا آنهائیکه بخاطر یخ زدن آب اطرافتان محکم شده است، معمولاً بوسیله تکان دادن شل و لق شده و سپس باز می‏شوند. گیره‏ها هم باید به همین طریق باز شوند، اگر چه باز کردن آنها کمی مشکلتر از پیچها می‏باشد. و می‏بایست تلاش بیشتری کرده و معمولاً طناب متصل به آنها را ابتدا، باز کرده سپس بوسیله ضربات آهسته آنها را لق کرده و بعد باز نمود. پیچهائیکه برای صعود از یخ استفاده می‏شوند معمولاً تو خالی هستند. بوسیله ضربه زدن به انتهای اینگونه پیچ‏ها می‏توان یخ درون آنها را خالی کرد، اما مواظب باشید که به دندانه‏های پیچ ضربه نزنید.
یخ درون سوراخ پیچ معمولاً اگر زیاد منجمد نباشد با دمیدن یا ضربه زدن بیرون خواهد آمد. چنانچه یخ درون پیچ کاملاً منجمد بود با یک پیچ یا میخ نوک تیز دیگری که قطر کمتری دارد می‏توان آن را بیرون آورد و خالی کرد. چنانچه یخ درون پیچ منجمد شود دیگر از آن پیچ نمی‏توان استفاده کرد، چون به داخل یخ فرو نمی‏رود. بنابراین در شرایط بسیار سرد قبل از اینکه برف درون پیچ یا گیره منجمد شود سریعاً پس از در آوردن پیچ از درون یخ داخل آنرا تمیز کرده و داخل آنرا خالی از برف و یخ کنید.
زهرا
http://www.daneshvavarzesh.blogfa.com