پنجشنبه, ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 2 May, 2024
مجله ویستا

رود وحشی - Wild River


رود وحشی - Wild River
سال تولید : ۱۹۶۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : فاکس قرن بیستم
کارگردان : الیا کازان
فیلمنامه‌نویس : پل آزبورن، برمبنای رمان‌های گل روی ستاره‌ها نوشته ویلیام برادفورد هوئی و خلیج کوچک دانبار نوشته بوردن دیل.
فیلمبردار : الزوورت فردریکس.
آهنگساز(موسیقی متن) : کنین هاپکینز.
هنرپیشگان : مونتگامری کلیفت، لی رمیک، جو وان فلیت، آلبرت سالمی، جیمز وسترفیلد و باربارا لودن.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۵ دقیقه.


تنسی، اوایل ۱۹۳۰. مقامات ایالتی قصد دارند در زمین‌های اطراف دره‌ای سد بسازند و لازمه این کار تخلیه منطقه از ساکنانش است. "چاک گلاور" (کلیفت) مأمور این کار می‌شود. ناخوشایندترین بخش وظیفه او، تخریب خانه "الاگارت" (وان فلیت) بیوه‌زن ۸۰ ساله و جابه‌جا کردن او است، زیرا پیرزن به هیچ‌وجه نمی‌خواهد کاشانه پنجاه‌ساله‌اش را ترک کند. مخالفت و خشم مردم منطقه نسبت به "گلاور" که نسبت به سیاه‌پوستان نظر مساعدی دارد، بالا می‌گیرد. در این میان "گلاور" و "کارول" (رمیک)، نوه بیوه‌ پیرزن شیفته یکدیگر می‌شوند...
٭ در رودوحشی سودای بیست‌وپنج ساله کازان برای ساختن فیلمی درباره کشمکش بین توسعه و سنت تحقق می‌یابد. فیلم‌نامه تفکر برانگیز آزبورن به ندرت تماشاگر را آسوده می‌گذارد و کازان نمونه درخشانی از هنر کارگردانی‌اش ارائه می‌دهد. حضور تعداد زیادی بازیگر غیرحرفه‌ای و محلی نوعی واقع‌گرائی در فیلم ایجاد کوره که سیاهی‌لشکرهای هالیوود قادر به ایجاد آن نبودند. اما برجسته‌ترین بازی فیلم را وان فلیت ۴۱ ساله دارد که به مدد گریم، نقش پیرزنی هشتاد ساله را استادانه ایفا می‌کند. کلیفت هم به‌رغم اعتیاد به الکل و مسائل دیگرش بازی خوبی ارائه می‌دهد.