شنبه, ۱۲ آذر, ۱۴۰۱ / 3 December, 2022
مجله ویستا

رامفورینکوس، پوزه منقاری


رامفورینکوس، پوزه منقاری
● آناتومی:
رامفورینكوس، نوعی پتروزار و خزنده پرنده منقرض شده ای بود. طول بالهای این جانوربیش از ۷۵/۵ فوت(۷۵/۱متر) بود. در انتهای دم بلند، باریک و نوک تیز این جانور، زایده پوستی الماس شکلی وجود داشت. این گوشتخوار، آرواره هایی بلند و باریک و دندانهایی تیز داشت که به سمت خارج نوک تیز می شدند. رامفورینكوس، پاهای کوچکی داشت.
● زمان زیست:
رامفورینكوس، در دوره ژوراسیک پسین، حدود ۱۵۰میلیون سال قبل می زیست. در این زمان دایناسورهای بسیاری وجود داشتند که شامل ساروپودهای بزرگی مانند آپاتوزاروس و براکیوزاروس بودند.
● تغذیه:
رامفورینكوس،گوشتخوار بود و احتمالا ماهی می خورده است.
● تحرک:
رامفورینكوس، با استفاده از بالهای بزرگ و سبکش به خوبی پرواز می کرد. دم بلند این جانور با زایده پوستی الماس شکلی که در انتهایش قرار داشت، به ایجاد تعادل به هنگام پرواز کمک می کرد. پاهای کوچک رامفورینكوس، این جانور را دونده ای ضعیف ساخته بود.
● طبقه بندی:
رامفورینكوس،نوعی پتروزار بود، خزنده پرنده ای که بسیار شبیه و نزدیک به دایناسورها بود. در تعریف، همه دایناسورها خزندگان دیاپسید با وضعیت ایستایی راست و ایستاده هستند. احتمالا وضعیت ایستایی پتروزارها نیمه راست بوده است و دایناسور نبوده اند. تعداد کمی از دیرینه شناسان معتقدند که وضعیت ایستایی پتروزارها راست بوده است و بنابراین باید پتروزارها را جزء دایناسورها قرار داد(از تروپودها مشتق شده اند). به هر حال، مطمئنا دایناسورها و پتروزارها بسیار به هم نزدیک هستند.
● رامفورینكوس متعلق است به:
· مهره داران
· تتراپودا
· دیاپسیدها - این جانوران شامل تمامی خزندگان(به استثنای لاک پشتها) و پرندگان هستند. از ویژگیهای آنها داشتن دو سوراخ در بخش عقبی و بالایی جمجمه و دو سوراخ در پشت چشمهاست.
· آرکوزارها- این گروه شامل دایناسورها، تمساحها، پتروزارها، پرندگان و غیره است.
· پتروزارها- خزندگان پرنده كه شامل دیمورفودونتیدها، آنوروگناتیدها، اسكافوگناتیدها، رامفورینكیدها، پروتوتروداكتیلوییدها، تروداكتیلوییدها، زونگاریپتریدها و غیره می باشند.
· رامورینكوییدها(منقار دماغی ها)- پتروزارهای اولیه که در دوره تریاس ظهور كردند و در انتهای ژوراسیک از بین رفتند و در آرواره های نوک تیز خود دندانهایی برآمده، دمی بلند، گردنی کوتاه و بالهایی بلند و باریک داشتند. آنها نخستین مهره داران پرنده بودندو احتمالا برای پرواز بالهایشان را به هم می زدند. رامفورینكوییدها شامل اودیپموفودون، کامپلوگناتوییدس، رامفورینکوس و دریگناتوس می باشند.
• جنس زامفورینکوس
• گونه های آن عبارتند از:
٠رامفورینكوس جمینگی، گونه دارای تیزترین پوزه
٠رامفورینكوس لانگیسپس، بزرگترین گونه
٠رامفورینكوس اینترمدیوس(احتمالا رامفورینكوس لانگیسپس نابالغ)و غیره.
● کشف فسیلها:
فسیلهای رامفورینكوس، در سولنهوفن آلمان و تانزانیا کشف شده اند. رامفورینكوس، در سال ۱۸۴۷، توسط میر نامگذاری شد.
منبع : پایگاه داده های علوم زمین کشور


همچنین مشاهده کنید

سایت ساعدنیوزخبرگزاری برناسایت مثلث آنلاینسایت الفسایت تجارت نیوزسایت زومیتخبرگزاری تسنیمسایت فراروروزنامه آفتاب یزدسایت انتخاب