سه شنبه, ۱۶ خرداد, ۱۴۰۲ / 6 June, 2023
مجله ویستا


تاثیر افکار مثبت و منفی بر سلامت افراد


تاثیر افکار مثبت و منفی بر سلامت افراد
● خوش‌بینی راز طول عمر است
پیش از ایـن مردم اعتقاد داشتند كه آدم‌های خوب، عمر كوتاهی دارند. این باور در قرن‌های ابتدایی رشد پیدا كرده بود. در آن زمان كودكان بسیاری به كام مرگ فرو‌می‌رفتند و انسان‌ها به راحتی با یك عفونت ساده جان می‌سپردند. امـا آیا به‌راستی رابطه‌ای میان شخصیت و سلامت وجود دارد؟ بـر پایه مطالعات علمی، اثبات این امر كه افكار مثبت و یـا منفی می‌تواند روی سلامت فرد تاثیر گذار باشد با دشـواری‌هایی همراه است. اما هنوز دانشمندان در پی اثبات این قضیه هستند.
هـمــچنین شواهد بسیار زیادی وجود دارد كه انسان‌های مـنظم، دارای ثبات اجتماعی و خوش‌بین، خیلی كمتر از افـراد تـنـهـا، بـدبیـن و نـاراضی از زندگی، در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف و در نهایت مرگ قرار می‌گیرند. تحقیقات گویای این مطلب هستند كه خوش‌بینی، در نهایت زندگی طولانی مدت را برای شما به ارمغان می‌آورد، هرچند آن را تضمین نمی‌كند. در تحقیقی كه طی ۲۳ سال توسط دانشگاه یل و میامی در شهر اوهایو انجام شد، این نتیجه به دست آمد كه افراد بالای ۵۰ سالی كه به افزایش سن خود با یك دید مثبت و به‌عنوان یك تجربه شیرین نگاه می‌كنند به‌طور متوسط تقریبا ۷ ـ ۵ سال بیشتر از افرادی كه چنین طرز فكری ندارند، زندگی می‌كنند. اختلاف بزرگی است. (محققان فاكتورهای نژاد، جنسیت، میزان سلامتی، طرز تفكر و تنهایی را نیز در نظر گرفتند). خوش‌بینی برای شما فوایدی دارد اما فشار خون بالا فقط موجب ضرر و زیان است! باید توجه داشته باشید كه سایر گزینه‌ها برای افراد تحت آزمایش یكسان بود.
● خوش‌بین باشید
تحقیقات دیگری نیز، در زمینه ارتباط خوش‌بینی و افزایش طول عمر وجود دارد. كسانی كه به‌عنوان خوش‌بین نامگذاری شده بودند نصف افرادی كه بدبین و یا تلفیقی از هر دو بودند، به مرگ‌های ناگهانی دچار می‌شدند. همچنین این افراد همزمان با افزایش عمر، مشكلات كمتری در مورد سلامت فردی خود پیدا می‌كردند: محدودیت‌هایشان كمتر بود، دردهای كمتری داشتند و نسبت به دو گروه دیگر، انرژی بیشتری داشتند.
در مطالعات پژوهشگران دانشگاه هاروارد، مشخص شد، خوش‌بینی به این معنا كه مردم وقایع زندگی‌شان را برای خود و یا سایرین تعریف كنند، باعث می‌شود تا در مقابل حملات قلبی در حد بسیار زیادی مصونیت پیدا كنند. همچنین بررسی‌های دیگر نشان دهنده این حقیقت هستند كه افراد خوش‌بین خیلی سریع‌تر از بدبینان پس از عمل باز قلب بهبودی حاصل می‌كنند. محققان معتقدند كه احساسات منفی‌گرایانه و بدبینی مزمن، باید به‌عنوان عاملی در افزایش بیماری‌های قلبی در نظر گرفته شود.
در این قسمت راه‌هایی ذكر شده كه ثابت می‌كنند اخلاق و ویژگی‌های فردی در سلامت و طول عمر افراد دخیل هستند.
عصبانیت و ناامیدی‌های مزمن منجر به مصرف دخانیات یا استفاده از سایر غذاهای ناسالم می‌شوند. یك فرد خوش‌بین با اراده محكم‌تری قدم در راه ترك عادات ناشایست می‌گذارد و یا سعی می‌كند به هیچ وجه به آنها معتاد نشود. این خوش‌بینی است كه باعث می‌شود فرد در جست‌وجوی مشاوره پزشكی و پیروی از آنها باشد. او راهی را بر می‌گزیند كه از آن طریق خود را حتی‌الامكان از دچار‌شدن به بیماری‌های مختلف دور نگه دارد. این امكان هم وجود دارد كه خوش‌بینی بر روی سیستم دفاعی بدن تاثیر مثبت گذاشته و آن را تقویت كند. البته تحقیقات انجام شده در این زمینه تا به این لحظه نتایج مستدلی پیرامون این مطلب را ثابت نكرده‌اند.
● وجدان، نعمتی كه از آن بهره‌مند شدیم
باید توجه داشت كه در كنار خوش‌بینی عوامل دیگری نیز در نظر گرفته می‌شوند. از آنجایی كه شخصیت انسان‌ها از همان زمان تولد و در دوران كودكی شكل می‌گیرد، گروه تحقیقاتی دانشگاه كالیفرنیا در منطقه پژوهش‌های خود را روی چند كودك شروع كردند. نتایج این تحقیقات، حیرت‌انگیز بود. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند كه كودكانی كه از همان آغاز كودكی از وجدان خود استفاده می‌كردند و نسبتا بچه‌های وظیفه‌شناسی بودند، در دوران زندگی خود با مشكلات و بیماری‌های كمتری برخورد می‌كردند. وجدان و وظیفه‌شناسی در این پژوهش‌ها بر اساس خصوصیات اخلاقی زیر تعریف شده بود: نظم شخصی، توانایی توكل‌كردن، بیم و هراس، ارزش قائل‌شدن و آرزوی رسیدن به اهداف.
حتی اثبات شده كه دارا‌بودن این خصوصیات در زندگی خیلی بیشتر از خوش‌بینی به شما كمك می‌كند و سبب می‌شود تا سراسر عمرتان سالم و سرزنده زندگی كنید. شاید خوش‌بینی هم جزئی از وجدان و ضمیر ناخودآگاه هر شخص باشد. نمی‌توان گفت كه فكر‌كردن قبل از انجام عمل (كه یكی از پیش‌نیازهای وجدان سالم است) همان خوش‌بینی محسوب می‌شود اما وجدان می‌تواند پایه و اساس خوش‌بینی را برای فرد فراهم آورد.
● عقل و شانس هم حساب می‌شوند
خوش‌بینی بیش از اندازه و یا پیروی از وجدان بیش از حد لازم نیز بی‌فایده است و عواقب خاص خود را به همراه دارد. خوش‌بین بودن كوركورانه شما را به دردسر می‌اندازد. بدبینی نیز به نوبه خود فوایدی را به همراه دارد. اگر از سانحه رانندگی بترسید، آنگاه با احتیاط رانندگی می‌كنید؛ اگر از سرماخوردگی دل خوشی نداشته باشید، از خودتان بهتر مراقبت می‌كنید تا سرما نخورید. در این قسمت یك سوال مهم به وجود می‌آید: آیا خوش‌بینی باعث بهبود وضعیت سلامت افراد می‌شود، و یا افراد سالم خوش‌بین می‌شوند؟ در این قسمت فاكتورهای داخلی را هم باید محاسبه كرد: تحصیلات، نژاد، عوامل وراثتی، جنسیت، دسترسی به فناوری‌های نوین پزشكی و مطمئنا از همه مهم‌تر ثروت. همچنین گفته می‌شود چیزی به‌عنوان شانس هم در این زمینه كاربرد دارد.
خوش‌بینی یكی از فاكتورهای مهم است كه باید زمینه رشد و شكوفایی را برای آن فراهم آورد. یك فرد بدبین به شدت نیاز به شادی و خوشحالی دارد. اگر شما خواستار عمر طولانی به همراه سلامت كامل هستید (و چه كسی چنین چیزی را نمی‌خواهد؟) باید ببینید تا چه حد خوش‌بین و یا بدبین هستید. شاید شما به‌طور ذاتی انسان چندان خوش‌بینی نباشید، شاید كودك با وجدان و وظیفه شناسی نباشید اما باز هم جای امیدواری وجود دارد آن هم برای ایجاد خوش‌بینی. هیچ وقت برای تغییر و تحول دیر نیست. همه ما می‌توانیم از زندگی نهایت لذت را ببریم. بنابراین بیشتر مراقب خودتان باشید، درست غذا بخورید، سیگار نكشید و نرمش روزانه را نیز فراموش نكنید. حتی اگر شما خیلی خوش‌بین هستید و در زمان كودكی رفتار بی‌نظیری داشتید، باز هم انجام این موارد در زندگی به شما كمك می‌كنند.
منبع : روزنامه تهران امروز


همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهسایت انصاف نیوزسایت مجله شبکهخبرگزاری تسنیمخبرگزاری ایسناسایت جمارانسایت زومیتسایت جهان صنعت نیوزسایت چیدانهروزنامه تعادل