پنجشنبه, ۹ آذر, ۱۴۰۲ / 30 November, 2023
مجله ویستا

دره عروسک‌ها - Valley Of The Dolls


دره عروسک‌ها - Valley Of The Dolls
سال تولید : ۱۹۶۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : دیوید وایسبارت
کارگردان : مارک رابسن
فیلمنامه‌نویس : هلن دویچ و دوروتی کینگزلی، برمبنای رمانی نوشته جاکلین سوزان.
فیلمبردار : ویلیام هـ. دانیلز.
آهنگساز(موسیقی متن) : جان ویلیامز.
هنرپیشگان : باربارا پارکینز، پتی دوک، پل برک، شارون تیت، سوزان هیوارد، لی گرانت، رابرت هریس، تونی اسکاتی و جوی بیشاپ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۳ دقیقه.


"آن ولز" (پارکینز) دختر معصوم شهرستانی به نیویورک می‌آید و در دفتر "هنری بلامی" (هریس)، یک وکیل امور نمایشی مشغول به کار می‌شود. وقتی "هلن لاسن" (هیوارد)، ستاره کمدی موزیکال‌ها، برای خارج کردن "نیلی اوهارا" (دوک) از صحنه نمایش، او را اخراج می‌کند، تمام تصورات "آن" از دنیای نمایش به هم می‌ریزد. اما با دل‌باختن به "لاین برک" (برک)، دستیار "بلامی"، تصمیم می‌گیرد در این حرفه باقی بماند. "لاین"، "نیلی " را به برنامه‌ای تلویزیونی معرفی می‌کند و از آن‌جا با کمک دوست زیبا ولی بی‌استعدادش، "جنیفر نورت" (تیت) که دل‌باخته خواننده‌ای جوان به‌نام "تونی پولار" (اسکاتی) است، وارد هالیوود می‌شود. در این‌جا "لاین" و "آن" از هم جدا می‌شوند. "آن" کار جدیدش را در آگهی‌های تبلیغاتی لوازم آرایشی شروع می‌کند و "لاین" نیز به‌دنبال اثبات استعدادش به‌عنوان یک نویسنده می‌رود. سال‌ها می‌گذرد. "نیلی" که اکنون معتاد است و ازدواج ناموفقی هم داشته، برای بار دوم با یک طراح لباس ازدواج می‌کند. "جنیفر" برای پرداخت هزینه‌های بیمارستان "تونی" که به بیماری لاعلاجی مبتلاست، در فیلم‌های بی‌پرده فرانسوی ظاهر می‌شود. "نیلی" پس از این‌که از همسر دومش جفا می‌بیند، بار دیگر به مواد مخدر روی می‌آورد. اما "لاین" و "آن" که دوباره در کنار هم هستند، او را در یک آسایشگاه بستری می‌کنند. "جنیفر" پس از مرگ "تونی" متوجه می‌شود که سرطان دارد و خودکشی می‌کند. "نیلی" پس از بهبود، با "لاین" ارتباط برقرار می‌کند. با این کار در صدر اخبار مطبوعات قرار می‌گیرد و به این ترتیب از "هلن لاسن" انتقام می‌گیرد. "هلن" نیز در مقابل، او ریشخند و تحقیر می‌کند. "نیلی" در شب افتتاحیه تآترش، باز هم به سراغ مواد مخدر می‌رود و در روی صحنه همه کارها را خراب می‌کند. "آن" به فکر خودکشی می‌افتد اما به خانه باز می‌گردد؛ "لاین" به دنبالش می‌رود و از او تقاضای ازدواج می‌کند، اما در کمال ناباوری، "آن" تقاضای او را رد می‌کند.
٭ رابسن جسورانه سرپوش دیگ جوشان بی‌پردگی، انزواجوئی و گناه را برمی‌دارد ـ و دوباره می‌گذارد ـ تا درخشش و زرق و برق تآتر و سینمای هالیوود و مسایل پشت پرده آن را به نمایش بگذارد؛ اما حاصل کار چیزی نیست جز فیلمی کلیشه‌ای با مایه نمایش و سینما که همه چیز ـ از موفقیت و دل‌شکستگی گرفته تا عشق‌های "فوری" و تنهائی و انزوا ـ را در بر می‌گیرد و یک‌سره، با چند قطع و تنفس، تا به آخر ادامه می‌یابد. در سال ۱۹۸۱، برای تلویزیون، بانام دره عروسک‌ها اثر جاکلین سوزان به کارگردانی والتر گرومان بازسازی شد.


همچنین مشاهده کنید

سایت جهان صنعت نیوزخبرگزاری تسنیمروزنامه توسعه ایرانیسایت مثلث آنلاینسایت جمارانسایت اقتصاد 24سایت انرژی پرسروزنامه آرمان ملیخبرگزاری برناسایت ورزش سه