سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

۶ فوریه ۲۰۰۶ ـ بیان متفاوت دو مقام آمریکایی و فرانسوی پیرامون قضیه پژوهشهای فیزیک اتمی ایران


۶ فوریه ۲۰۰۶ ـ بیان متفاوت دو مقام آمریکایی و فرانسوی پیرامون قضیه پژوهشهای فیزیک اتمی ایران
ششم فوریه ۲۰۰۶ نیزگزارش های مربوط به قضیه پژوهشهای اتمی ایران همچنان در صدر سایر اخبار بین المللی بازتاب داده می شد. پنجم فوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که از تصمیم ایران مبنی بر قطع همکاری داوطلبانه با آژانس و از سر گرفتن کار غنی سازی اورانیوم در سطحی وسیع رسما اطلاع یافته است. این اعلامیه و انتشار آخرین اظهارات علی لاریجانی دبیر شورای امنیت ملی ایران، بهای هر بشکه نفت را ۶۲ سنت بالا برد.
انتشار تفسیرهای متعدد، و تردید بیشتر اصحاب نظر در مورد اعمال تحریم ایران از سوی شورای امنیت باعث شد که «کورت ولکر» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا که در بروکسل بود بگوید اعمال تحریم اقتصادی ایران حتی بدون تصویب شورای امنیت مشروعیت دارد و منع قانونی ندارد زیرا که هدف از آن، صرفا منصرف کردن تهران از غنی سازی اورانیوم است که احتمال بکار بردن محصول آن در تولید سلاح اتمی وجود دارد. ولکر Kurt Volker به گونه ای جملات را ادا می کرد که تردید داشت هر پنج عضو دائمی شورای امنیت با تصویب و حتی طرح پیشنهاد یک قطعنامه برای تحریم محدود ایران موافقت کنند. ولکر که برای تبادل نظر با مقامات اتحادیه اروپا به بروکسل رفته بود گفت که چین و روسیه نظر مساعد به مجازات ایران و اعمال فشار شدید ندارند و می گویند که راه مذاکره هنوز باز است. با وجود این، آمریکا به تلاش خود برای جلب نظر دولتها جهت تحت فشار قرار دادن ایران به انصراف از برنامه اتمی خود ادامه می دهد و به نظر ما تحریم ایران از سوی آمریکا، اروپا و هر دولت دیگر، حتی بدون مصوبه شورای امنیت منع قانونی ندارد. ما به فعالیت خود برای توجیه نظرمان به سایر دولتها تا ماه مارس که محمد البرادعی گزارش خود را در زمینه قضیه ایران تنظیم و اعلام خواهد کرد ادامه خواهیم داد.
ساعتی بعد در پاریس، Philippe Douste - Blazy وزیر امور خارجه فرانسه بدون اشاره به اظهارات ولکر، به رادیو آن کشور گفت که جامعه بین المللی در صدد معارضه با ایران بر سر قضیه اتم نیست و هنوز امکان مذاکره با ایران وجود دارد. وزیر امور خارجه فرانسه در عین حال از دولت ایران خواست که برای حل مسئله همکاری کند. وزیر امور خارجه فرانسه تکرار کرد که هنوز برای مذاکره وقت است. ما باید به جهانیان تفهیم کنیم که هدف جامعه جهانی، تنبیه و مجازات یک عضو خود نیست و به راههای دیپلماتیک ادامه خواهد داد. ما خواهان ادامه مذاکرات هستیم، نه معارضه.
منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز