پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

چرا زنان به خواب بهتری نیاز دارند


چرا زنان به خواب بهتری نیاز دارند
عادت های نامنظم خواب، زنان را بیش از مردان در معرض خطر بیماری قلبی قرار می دهد.بیشتر زنان می دانند که هیچ چیز مثل خواب آشفته، شادابی پوست را از بین نمی برد، چراکه خواب از علل زیبایی است. اگر این علت انگیزه ای کافی برای داشتن خواب منظم شبانه به شمانمی دهد می توان علت دیگری آورد. پزشکان دریافته اندکه عادت های نامنظم خواب، زنان را بیشتر از مردان درمعرض خطر قلبی و دیابت قرار می دهد.
آیا تفاوت زیادی از لحاظ فیزیولوژیکی میان زن و مرد وجود دارد که موجب می شود زنان در برابر الگوهای خواب آشفته واکنشی متفاوت نشان دهند یا مردها از تأثیر عادت های نامنظم خواب بر سلامت مقاوم تر هستند
برای پاسخ به این سؤال دکتر ادوارد سوارز در دانشگاه دوک سؤالات دقیقی از ۲۱۰ زن و مرد سالم راجع به عادات خواب آنها پرسید. مثلاً «چقدر طول می کشد تا خوابشان ببرد، ماه قبل چند ساعت خوابیده اند و آیا در طول روز احساس خواب آلودگی داشته اند » پس از این سؤالها، میزان کلسترول، انسولین، گلوکز، عامل لخته کننده خون به نام «فیبرینجن»، پروتئین های التهاب آوری که در بیماری قلبی نقش دارند و نیز میزان مقاومت انسولین (که جزو علائم اولیه دیابت است) را ثبت کرد. از آنجا که احساسات نیز بر خواب تأثیر می گذارد، میزان افسردگی، پرخاشگری و خشونت هر فرد با استفاده از پرسش نامه هایی مطابق استانداردهای روانشناسی ارزیابی شد. نتایج نشان داد که فقط در میان زنان، بین کم خوابی و خطر ابتلا به بیماری دیابت رابطه ثابتی وجود دارد. در میان مردانی که دچار بدخوابی یا اختلال در خواب بودند، میزان بالای عوامل خطرساز مشاهده نشد و در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری کاهش یافت.دکتر سوارز برای علت واکنش متفاوت زن و مرد به بدخوابی علت قانع کننده ای بیان نکرده و معتقد است که تستوسترون احتمالاً بر کم خوابی تأثیر می گذارد. براساس نتایج این تحقیق، مردانی که بیشترین اختلالات خواب را داشتند، بالاترین میزان تستوسترون که موجب کاهش پروتئین های محرک قلب می شود را نیز دارا بوده اند.

محدثه خزاعی
منبع : روزنامه ایران