پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا


بررسی سیستم سرویس دهی کتابخانه دانشگاه صنعتی هانوفر


مرکز اطلاعات خصوصی کتابخانه ملی در رشته های فنی و علوم پایه (سرویس TIB)
۱) اطلاعات عمومی
۱-۱) اطلاعات مختصری در مورد ([۱]TIB)
کتابخانه ملی علوم و فن آوری آلمان در سال ۱۹۵۹ تاسیس شده است .این کتابخانه، کتابخانه مرکزی آلمان در رابطه با فناوری و علوم مرتبط در رشته هایی مانند شیمی، فیزیک، ریاضیات، علوم و کامپیوتر می‌باشد. هم‌چنین این کتابخانه دارای مجموعه‌ای بی‌نظیر در زمینه علوم سازه، معماری ، شهرسازی و نقشه‌کشی می‌باشد . در زمینه موضوعاتی مانند تغذیه، کشاورزی، جنگل‌داری و استخراج مواد خام، علوم زمین شناختی، مدیریت منابع آبی، محیط زیست و بیوتکنولوژی نیز TIB جنبه‌های فنی را پوشش می‌دهد.
TIB نشریات مورد تقاضای بخش تحقیقات، آموزش و صنایع را در هر موضوع خاص و به هر زبانی و در هر قالبی و از هر جای دنیا گردآوری می کند. اساس تمامی خدمات مجموعه ای جامع از کتب و مجلات است.
در TIB تاکید خاصی بر تهیه متون کمیاب مانند سمینارها و کنفرانس‌ها و گزارش تحقیقات انجام شده در آلمان یا خارج از آن شده است. رساله‌ها و مقاله‌های خارجی و متون فنی به زبان‌های اروپای شرقی و آسیای شرقی و ترجمه آنها نیز در کتابخانه موجود می‌باشد.
دانشجویان با ارایه کارت دانشجویی می‌توانند عضو کتابخانه شده و از تمامی امکانات کتابخانه استفاده نمایند، به این صورت که هر کتابی را در رشته های مختلف صنعتی (بجز کتابهای کمیاب یا کتابهایی که توسط TIB باید تهیه بشود) می توانند برای مدت ۲ هفته امانت گرفته و در صورت رزرو نشدن کتاب، مهلت امانت آن را تمدید نمایند .
در کنار امانت کتاب، اعضا می‌توانند از نوارها ، فیلم‌ها و نشریات مختلف در موضوعات علمی استفاده نمایند .تمامی این خدمات کتابخانه رایگان می باشد. (بجز ارائه منابعی که توسط TIB تهیه شده و برای آن مبلغی پرداخت شده است.)
TIB در حال حاضر مشغول به کارگیری و کمک در جهت توسعه خدمات پیشرفته اطلاعات دیجیتالی برای استفاده متقاضیان از سراسر دنیا است. بنابراین بر تدارک اسناد الکترونیک نیز در طیف خدماتی تاکید می شود.
وظیفه اصلی TIB تهیه منابع متون است. هدف اصلی، رساندن اسناد در کوتاهترین زمان به تمام نقاط دنیا با استفاده از روش های پیشرفته تکنولوژیکی تقاضا و حمل ونقل است.
دانشگاه خود را پیوسته در پروژه های داخلی و خارجی درگیر می کند. پیمان‌نامه‌های همکاری متقابل، پیوسته صورت می گیرد.
ارتباط صنعت و دانشگاه و تمامی این فعالیت ها در جهت بهینه کردن خدمات هست. این اصل اساسی و فلسفه فعالیت موسسه پیشرو و مبتکر است.
این کتابخانه ۷ میلیون نشریه و میکرو فیلم و لوح فشرده و ۱۸۶۰۰ اشتراک مجلات را دارا می باشند . آمار استفاده کنندگان و سفارش های خارج از دانشگاه در سال ۲۰۰۳ میلادی ۴۴۰۰۰۰ مورد بوده است.
آدرس اینترنتی برای دسترسی به کاتالوگ :
http://tiborder.de آدرس اینترنت: www.tib.uni-hannover.de
۲-۱ ) خدمات تحویل مدرک ( TIBorder )
TIBorder بخشی از سرویس کتابخانه است که سرویس تحویل و حمل اسناد نام دارد، بدین صورت که کتاب های امانتی و نشریات جدید تهیه میشوند و به آدرس سفارش دهنده فرستاده می‌شود. این سرویس مجانی نمی باشد وباید پول پرداخت شود.
شما می توانید هر متنی را از فن آوری و موضوعات مرتبط به طور خاص ازعلوم کامپیوتر، شیمی، فیزیک و ریاضیات که در کتابخانه دانشگاه موجود هستند سفارش دهید . علاوه بر این کتابخانه قادر به تامین متون موجود در حوزه خاص از موضوعات ، که در کتابخانه موجود نیستند، می باشد.
شما از طریق آدرس اینترنت، نمابر، پست و از طریق بانک اطلاعاتی که وجود دارند، می توانید سفارش خود را بدهید. از طریق پست، نمابر ویا اینترنت میتوان جواب داد ومتون سفارشی شما ظرف زمانی مشخص ( استاندارد و معمولی۷۲ ساعت و به صورت فوری ۲۴ ساعت وخیلی فوری ۳-۲ ساعت) تحویل داده میشود. سفارشات تا قبل از ساعت ۱ بعد از ظهر باید به کتابخانه رسیده باشد .از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۵/۴ بعداز ظهر جوابگو هستند . این کار از طریق تماس اینترنت هم سریعتر و هم ارزانتر انجام می گیرد . به سه روش می توان سفارش داد :
۱)اینترنت
۲) پایگاههای داده
۳) با نمابر یا پست(یک تعداد آدرس و تلفن و نام اشخاصی را که می توان تماس گرفت در لیست آورده است.)
۲) چگونگی در خواست و دریافت مدارک
۱-۲) شرایط تحویل
۱-۱-۲) قیمت (هزینه) در آلمان ، اروپا و خارج از اروپا
هزینه ای که باید پرداخت شود به شرایط زیر بستگی دارد که :
- چه نوع مدارکی هستند
- چه مدتی باید طول بکشد
- از چه طریقی باید اطلاعات و یا کتاب برای شما تهیه و ارسال شود .
این هزینه مطابق جدول صفحه بعد محاسبه می شود.
قیمتها با توجه به درخواست کننده متغیر است. هر در خواست کننده در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد:
- شرکتهای دولتی و کشورهای آلمانی زبان در اروپا،
- شرکتهای دولتی و آن شرکتهایی که از طریقی، از دولت آلمان پول یا کمک هزینه دریافت می کنند، ولی در کشورهای غیر آلمانی زبان هستند.
- شرکتهایی که دولتی نمی باشند (شرکتهای خصوصی) .
- برای اعضای معمولی که نه دانشجو هستند و نه به گروه‌های بالایی تعلق دارند.
۲-۱-۲) اطلاعات مهم :
هنگام ثبت یک درخواست ، باید به این موارد توجه کرد:
توجه باید داشت که یک فرم جداگانه برای هر مورد پر شود . مانند کتاب، نشریات و غیره . اطلاعات خواسته شده همانطوری که در منابع می باشد، کامل پر شود، ویا یک کپی از منابع مورد نیاز همراه درخواست فرستاده شود.بعضی از منابع و مدارک یا نشریات را نمی توان قرض داد، ولی می توانید کپی آن را دریافت کنید .
در موارد خاص مانند پایان نامه ها، کنفرانس ها، سخنرانی ها،گزارش ها،ترجمه ها و میکروفیلم ها کتابخانه خود در مورد مناسبترین شکل تحویل تصمیم می گیرد. مدت زمان در اختیار گرفتن کتاب ها ۴ هفته می باشد. در صورت نیاز به زمان بیشتر، باید اطلاع داده شود و هزینه بازگشت کتاب به عهده قرض گیرنده می باشد. تاخیر در حمل و نقل ممکن است در اثر اشتباه بودن اطلاعات مربوط به مرجع مورد نیاز باشد که سعی می شود اطلاعات کامل و درست گردد و مرجع برای شما ارسال گردد.درخواست های انجام نشده توسط کتابخانه، بدون کسر هزینه باز پرداخت خواهند شد .
۳-۱-۲ ) روش های پرداخت:
شما می توانید از بین روش های زیر یکی را انتخاب کنید.
- انفرادی: می توان تمام درخواست ها را جمع آوری نمود، محاسبه کرد و به صورت ماهیانه پرداخت نمود .
- حساب جاری : می توانید یک حساب جاری با TIB باز کنید و مقدار متنابهی که درخواست ۶ ماه را جوابگو باشد در حساب جاری پول واریز نمایید . شماره حساب تحت اختیار مشتری است . با حسابداری کتابخانه (TIB) تماس می گیرید .در صورت تمایل تمام مخارج از حساب شما کم خواهد شد. حساب و آدرس در اختیار کتابخانه قرار می گیرد.
۴-۱-۲ ) خدمات مشتری:
اگر هر گونه سوال در مورد درخواست هایتان و یا شیوه توزیع داشته باشید می توانید با میز اطلاعات و یا دفتر کمک های TIB تماس بگیرید.
۲-۲ ) طریقه سفارش دادن (روش برای سفارشها)
۱-۲-۲ ) سفارش به طور مستقیم[۲]
TIBorder یک سیستم سفارش و حمل و توزیع الکترونیکی از کتابخانه ملی علوم و فن آوری دانشگاه صنعتی هانوفر است. به وسیله این سرویس می توان به طور مستقیم سفارش خود را انجام داد. به آدرس اینترنتی:
http://www.tiborder.de.
از جمله ویژگیهای این روش سفارش دهی عبارتند از :
جستجو از کاتالوگ TIB و ثبت یک درخواست، جستجو در پایگاه داده مقالات و ثبت یک درخواست، ثبت یک درخواست بدون جستجو، حمل و توزیع الکترونیکی از طریق پست الکترونیک،FTP [۳]، در فرمت PDF [۴]، multipage Tiff ، TIFF [۵] و Postscript، ثبت آسان از طریق ثبت یکبار اطلاعات شخصی ، تایید الکترونیکی درخواست انجام شده، اطلاعات در مورد وضعیت درخواست، جستجو در پایگاه اطلاعاتی و FIZ Technik [۶]به وسیله شماره رمز مشتری در TIBorder. در اولین مرتبه درخواست اطلاعات شخصی گرفته شده و یک کد (رمز ورودی) به مشتری داده می شود. ( شماره عضویت )
۲-۲-۲) سفارش مستقیم از طریق میزبان ها[۷]
میزبان ها، فروشندگان پایگاه اطلاعاتی هستند که مدارک مکتوب را بر اساس درخواستها فراهم می کنند . می توان یک درخواست را پس از جستجوی متون یا به طور جداگانه ثبت کرد . استفاده از جستجو و درخواست مستقیم از طریق میزبان ها هزینه هایی را در بردارد . می توانید به این بانک های اطلاعاتی دستیابی داشته باشید و اگر زبان بخصوصی را مایل هستید داشته باشید. باید ببینید در کدام یکی از این بانک های اطلاعاتی از زبان مورد نیاز شما استفاده شده است. در صورت ثبت نام می‌توانید از امکانات استفاده بکنید .
۳-۲-۲) درخواست از طریق پست الکترونیک :
درخواست از طریق پست الکترونیک باید فقط زمانی انجام شود که دسترسی به شبکه جهانی و یا یکی از میزبان های کتابخانه وجود نداشته باشد. متن ها از طریق پست ارسال خواهند شد. جهت رسیدگی به درخواست اطلاعات زیر مورد نیاز است :
- اسم و مشخصات اطلاعات موضوع
- آدرس ارسال پستی متقاضی
- شماره اشتراک (شماره مشتری)
- روش و چگونگی ارسال (عادی. فوری. خیلی فوری)
۴-۲-۲) نمابر :
همین طور درخواست ها را می توان به وسیله نمابر انجام داد . در این روش یک نوع فرم درخواست موجود می باشد که جهت درخواست منبع مورد نیاز باید پر شود.
۵-۲-۲ ) سرویس پستی :
درخواست ها می توانند از طریق پست نیز انجام شوند . متن ها از طریق پست ارسال می گردند . برای رسیدگی به درخواست، اطلاعات زیر مورد نیاز می باشد:
- عنوان داده های کتابشناختی
- آدرس ارسال پستی شما
- شماره اشتراک
- شرایط تحویل (عادی. فوری . خیلی فوری ).
۶-۲-۲) خدمات کامل :
اگر شما متنی را نیاز داشته باشید که در کتابخانه دانشگاه صنعتی هانوور موجود نباشد، این متن برای شما از دیگر منابع و انستیتوهای تحقیقی و نویسندگان تهیه می شود . دانشگاه برای این سرویس قراردادهایی دارد که به راحتی می تواند جوابگوی شما باشد و آنچه نیاز دارید برای شما تهیه کند .
۳-۲) چگونگی تحویل مدارک :
می توانید خودتان انتخاب کنید که به چه صورتی اطلاعات برای شما ارسال گردد.
از طریق پست الکترونیک : متن مورد نظررا از طریق پست الکترونیک برای شما تامین و ارسال می‌کنند .
انتقال فایل بصورت غیرفعال[۸] : درخواست کننده متن ها را از FTP server های TIB دریافت می‌نماید. اطلاعات لازم جهت دسترسی به متون به آدرس پست الکترونیک فرد ارسال می‌شوند.
انتقال فایل بصورت فعال[۹] : متن ها به آدرس FTP درخواست کننده ارسال خواهند شد.
پست: در ارسال با پست، سرویسهای خاصی نیز ارائه می شود که شامل مبالغ اضافی می گردد و در رسید ذکر خواهد شد .
نمابر : متن ها به شماره نمابر که ذکر کرده اید ارسال خواهد شد .
مراجعه حضوری : می توانید متن های در خواستی خود را از طریق بخش امانت TIB/UB [۱۰]دریافت نمایید .
ساعت های مراجعه : دوشنبه تا جمعه از ۹ صبح الی ۷:۳۰ بعد از ظهر وشنبه از ۹ صبح الی ۲ بعد از ظهر .
۴-۲ ) مدیریت سفارش :
سفارشها را در هر زمانی می شود پیگیری کرد .
در زیر واژه اطلاعات کاربر[۱۱]شما می‌توانید سیستم سفارش را فعال نمایید و در هر زمانی سفارش TIBorder خودرا پیگیری کنید. علاوه بر این، سیستم مدیریت سفارش موارد زیر را نیز برای شما تامین می نماید :
- باز فعال سازی درخواست هایتان
- جستجوهای گسترده و تکمیلی در مورد درخواست هایتان، مانند نویسنده و ...۳) متون خاص
۱-۳) مجموعه مقالات کنفرانس‌ها[۱۲]
در کنار تمام کارهایی که در کتابخانه انجام داده می شود، سعی می شود نتایج تمام کنفرانس های داخلی و بین المللی جمع آوری شوند . همچنین کنفرانس هایی که در رابطه با رشته های صنعتی وجود دارد نیز جمع آوری می شوند . در ضمن نتایج کنفرانس‌ها در اختیار کشور های دیگر گذاشته می‌شود . نتایج تحقیقات و توسعه امروزه در کنفرانس ها و کنگره ها مبادله می شود. از این جهت مجموعه مقالات کنفرانس ها و منابع اطلاعات در مورد آخرین وضعیت بخش های تحقیقات و صنایع و مخصوصا علوم به صورت دسته بندی شده در کتابخانه TIB موجود می باشند. مجموعه مقالات کنفرانس از همه جهان دارای اهمیت هست . در بیشتر موارد مجموعه مقالات کنفرانس توسط خود سازمان ها در تیراژهای کم منتشر می شوند که فقط کفاف شرکت کنندگان را می نماید . مجموعه مقالات به صورت پیش پرینت[۱۳] در زمان برنامه و یا بعد از کنفرانس به صورت کتابچه و یا متن چاپی کامل حاضر می باشند. . بیشتر این ها در فرم های الکترونیکی مانند لوح فشرده و فلاپی دیسکت نیز موجود هستند و یا آن ها بر روی اینترنت قرار می گیرند.
تقریبا ۲۵ سال می شود که یک بخشی از کتابخانه صنعتی هانور نتایج کنفرانس های داخلی وخارجی را به صورت کاملترین مجموعه در آورده است . بدین صورت که تمامی مقالات خارجی کنفرانس ها در علوم پایه و تکنولوژی روز و تمامی متون آلمانی رابه بهترین حالت ممکن جمع آوری می کند . با توجه به موجودی این مجموعه درخواست های مصرف کنند گان(محققین) برای منابع جدید به صورت بخش بندی مورد توجه واقع می شوند .بسیاری از مراکز اطلاعاتی صنعتی در آلمان از این اطلاعات استفاده می کنند و این اطلاعات را در کتابهای گوناگون علمی به چاپ می رسانند .
- چگونگی درخواست مجموعه مقالات کنفرانس ها :
مقالات به صورت شخصی می توانند درخواست بشوند . همچنین از TIBorder و دیگر روش هایی که قبلا برای موارد دیگر نیز آورده شده است، می توان استفاده نمود .
جزئیات درخواست بایستی به همان صورتی که در منابع آمده است، ذکر شوند، مانند سازمان، موضوع، تاریخ، مکان کنفرانس، نام کنفرانس و مدت کنفرانس . اصل مجموعه مقالات کامل کنفرانس ها برای امانت در اختیار قرار نمی گیرند . بنابراین فتوکپی در اختیار متقاضی قرار می گیرد . کپی متن ها به صورت مشخص و از روی درخواست ها تامین می شود .
۲-۳) گزارشات تحقیقی آلمانی و خارجی
گزارشات تحقیق به صورت کارهای مجزا شناخته می شوند که توضیح دهنده نتایج آن هستند . انتشار آنها به صورت کتاب و یا مجله مستقل به صرفه نمی باشد و نتایج پروژه ها را از طریق کتابفروشی ها نمی توان تهیه کرد .
۱) گزارشات تحقیقی آلمانی :
TIB سعی و توجه به این دارد که به تمام نتایج گزارش تحقیقات و پژوهش ها در علوم و تکنولوژی به خصوص آنهایی که از سوی BMBF [۱۴] (وزارت فدرال آموزش و تحقیقات ) و DFG [۱۵]( مرکز تحقیقات آلمان ) حمایت می شوند، دست یافته و به ثبت برساند و در اختیار داشته باشد. TIB از سال ۱۹۸۰ همکاری مشترکی با مرکز خبری که در رشته های فنی فعالیت می کند و در شهر کارلسروهه[۱۶] واقع است، دارد که نتایج پروژه ها در اینترنت قرار می گیرد، که شامل مقالات علمی و تکنولوژیک هستند. مرکز خبری STN (یکی از میزبان‌های پایگاه اطلاعاتی TIB ) تمامی مقالات منتشر شده در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا را جمع آوری می کند .
در حال حاضر نزدیک به ۸۰۰۰ گزارش نهایی از پروژه های (BMBF ) در فرمت PDF موجود میباشد و به راحتی میتوان روی صفحه اینترنت آنها را دید و یا ذخیره نمود و یا پرینت گرفت . اگر یک تحقیق و پژوهش آلمانی در هیچ کجا لیست نشده باشد، TIB تلاش برای دستیابی به آن خواهد نمود و در اختیار متقاضی قرار خواهد داد .
۲) گزارشات تحقیقی غیر آلمانی (خارجی)
TIB به خاطر همکاری با مرکز خبری (STN) در شهر کارلسروهه توانسته است تعداد نتایج پژوهشی خود را افزایش دهد. بخصوص از کارهای پژوهشی که در آمریکا انجام داده می شود سالانه ۳۵۰۰۰ پروژه آمریکایی از طریق اینترنت ضبط می شود و برای آگاهی علاقه مندان روی میکروفیلم ها قرار می گیرد و به مجموعه اضافه می گردد.
از سال ۱۹۶۴ این فعالیت مشترک شروع شده است و از طریق میزبانهای پایگاه اطلاعاتی TIB چون STN، DIALOG و FIZ می توان به آن دسترسی پیدا کرد . شماره سفارش NTIS [۱۷](سرویس اطلاعات تکنیکی ملی ) معمولا در فرم های NUVEG،N ،DE،AD و یا PB موجود هستند که می توان در صورت امکان به هر کدام از نتایج تحقیقات دست یافت .
- چگونگی دستیابی به اینگونه مقالات :
گزارش تحقیقات را می توان درخواست کرد و از طریق TIBorder و یا دیگر روش های درخواستی دریافت نمود . هنگامی که گزارش به صورت فرم پرینت باشد، می توان امانت گرفت . ولی اکثر آنها به صورت میکروفیلم و یا به صورت میکروفیش موجود می باشند، که با توجه به هزینه تهیه کپی در اختیار قرار می گیرند .
۳-۳ )استانداردها و ثبت اختراعات :
استانداردهایی از کشورهای آلمان ، ژاپن ، سوییس ، آمریکا ، شوروی سابق و استانداردهای بین المللی موجود می باشد .
در آ لمان مسئولیت تولید و جایگزینی استانداردهای منتشر شده توسط سازمان استانداردهای جهانی را انستیتوی استاندارد آلمان (DIN ) [۱۸]در برلین دارا می باشد .
● استفاده از استانداردها :
تعدادی از استانداردها مانند [۱۹] VDE ، [۲۰] VDI ،DIN فقط در کتابخانه استفاده می شوند. تعدادی از استاندارها را می توان امانت گرفت و یا با حفظ قانون کپی رایت کپی کرد .
به ثبت رسانیدن :
در TIB/UB از کشورهای بلژیک، آلمان، چین، دانمارک ، دفتر ثبت استانداردهای اروپایی بریتانیا، ایتالیا، ژاپن، لوکزامبورگ، هلند، اتریش، روسیه، سوییس، اسپانیا، آمریکا متن هایی به ثبت رسیده است.
متن های ثبت شده دارای لوح فشرده، همراه با مشخصات و جزییات به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی هستند .
۴-۳) تهیه مقالات و اطلاعات علمی و فنی از اروپای شرقی و شرق آسیا :
به لحاظ زبان، دسترسی به اطلاعات علمی از کشورهای اروپای شرقی و آسیای شرقی مشکل خواهد بود .
TIB معادل های خاصی برای دسترسی به این گونه مقالات در حول و حوش موضوعی که در کتابخانه نگهداری می شود قرار داده است .
انتشاراتی که مربوط به ناحیه اروپای شرقی می شوند از کشورهای شوروی سابق ، لهستان ، چک ، جمهوری اسلواکی، مجارستان ، رومانی ، بلغارستان ، بخش های یوگسلاوی سابق و آ لبانی می آیند.
انتشاراتی نیز از کشورهایی مانند ژاپن ، چین ، کره ، تایلند برای ناحیه زبانی شرق و جنوب شرقی آسیا پوشش داده شده است .
● مجموعه ی اروپای شرقی و آسیای شرقی :
۱۴۰۰ عنوان از اروپای شرقی و ۳۲۰۰ عنوان از آسیای شرقی ، آبونمان جاری هستند . سری های شماره شده قبل از چاپ، مشخصات موضوعات ملی، خلاصه نشریا ت، کارهای مرجع، لغت نامه ها، دایره المعارف ها، استاندارد ها، مجموعه مقالات کنفرانس ها و ذخیره سازی گزارش های فنی و علمی نیز موجود هستند.
نحوه پیدا کردن مقالات از کشورهای اروپای شرقی :
متن های علمی اروپای شرقی در TIB نگهداری می شوند . آنها به صورت ضبط شده در کاتالوگ‌های موجود در شبکه هستند که از طریق موضوع می توان به آنها دست یافت . جزئیات در فرم هایی گوناگون مانند میکروفیش ، دیسکت و لوح فشرده نگهداری می‌شوند .
● چگونگی درخواست متن های اروپای شرقی :
از طریق TIBORDER ، متن ها و مقالات را می توان دریافت نمود. جهت دریافت ، همیشه موضوع ، تیترکتاب یا مجله و زبان متن مورد نظر باید یاد آوری شود .یک سری نتایج و اطلاعاتی که بخصوص از کشور شوروی هستند به زبان انگلیسی ترجمه شده اند . و می توانند در اختیار متقاضی قرار بگیرند .
● نتیجه :
این مطالب خلاصه ای از فعالیت های کتابخانه TIB و گستره فعالیت این مجموعه می باشد. با توجه به نکات مطرح شده تا حدود زیادی می توانیم نحوه سرویس دهی در دانشگاه صنعتی هانوفر را دریابیم و با مقایسه این گونه خدمات و حجم گسترده آنها با خدمات فعلی و ارائه شده توسط مراکز ایرانی همرده با این مجموعه به بهبود و بهسازی این خدمات کمک نماییم و سعی در ارتقای مراکز علمی ، تحقیقی و پژوهشی خود داشته باشیم.
[۱] Technische Informationsbibliothek
[۲] Online
[۳] File Transfer Protocol
[۴] Portable Document Format
[۵] Tagged Image File Format
[۶] Fachinformationszentrum
[۷] Hosts
[۸] FTP passive
[۹] FTP active
[۱۰] Technische Informationsbibliothek / Universitätsbibliothek Hannover
[۱۱] Benutzerinfo
[۱۲] proceedings
[۱۳] preprint
[۱۴] Bundesministerium für Bildung und Forschung (Federal Ministry of Education and Research)
[۱۵] Deutsche Forschungsgemeinschaft (German Research Council)
[۱۶] Karlsruhe
[۱۷] National Technical Information System
[۱۸] Deutsches Institut für Normung
[۱۹] Verband der Elektrotechnik, Elektronik und Informationstechnik (Association for Electrical, Electronic and Information Technologies)
[۲۰] Verein Deutscher Ingenieuere (The Association of German Engineers)
منبع : نما مجله الکترونیکی پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران