شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

حامد


حامد به معنی شكرگزار و ستایشگر است. اگر درباره حامد یك مورد وجود داشته باشد كه همگی متفق‌القول آن سرا تأیید كنند، این ویژگی همان واقع‌گرایی اوست. طبیعت حامد با ایده‌آلگرایی و خیال‌پردازی به هیچ وجه سازگار نیست. او درست روی همین زمین و در همین جایی كه هست زندگی می‌كند و همه چیز را آنطور كه وجود دارد می‌بیند. به همین دلیل هم در بحث‌ها همیشه بخش‌های مثبت و منفی را با هم می‌سنجد و درباره هر دوی آنها صحبت می‌كند.
او همچنین منطقی و تحلیل‌گر است و هیچ وقت به سرعت تصمیم نمی‌گیرد. حامد قبل از تصمیم‌گیری درباره چیزی، خوب جوانب كار را می‌سنجد و آنها را سبك و سنگین می‌كند و چنانچه نهایتاً نتیجه این ارزیابی مثبت و رضایت‌بخش باشد، تصمیم به انجام آن كار می‌گیرد. همین خصوصیت باعث می‌شود حامد در پذیرش ریسك و نیز در شرایطی كه عدم قطعیت وجود دارد دچار سردرگمی شود. چون منطقاً نمی‌تواند یك راه حل مطمئن پیدا كند و به همین جهت دائماً نگران است كه چه اتفاقی خواهد افتاد. البته بسیاری معتقدند این نگرانی‌های حامد در زمینه مسوولیت‌هایش بیشتر به جدیت او مربوط می‌شود كه تا اندازه‌ای هم اعتقاد درست و بجایی است.
حامد برای انجام هر كاری برنامه‌ریزی دارد و از اینكه مسائل دور و برش مغشوش و خارج از نظم باشند به شدت عصبی می‌شود. حتی می‌توان گفت در این مورد تا حدی وسواسی است؛ تا جایی كه در حرف زدن و فكر كردن نیز یك روش سنجیده و تدوین شده دارد و به ندرت از آن تجاوز می‌كند.
حامد به كارهای فنی و مكانیكی علاقه دارد و انجام دادن آنها برایش لذت‌بخش است. به خصوص معتقد است هر كاری كه ارزش انجام دادن دارد باید به بهترین شكل انجام شود. با همین تفكر زمانی كه حامد به انجام كاری علاقه‌مند می‌شود، عمیقاً درگیر آن می‌شود و تمام افكارش را بر روی آن متمركز می‌كند. در این وضعیت بزرگترین اشتباهی كه ممكن است از كسی سر بزند ایجاد مزاحمت برای اوست. حامد اصلاً دوست ندارد تمركزش به هم بخورد و معمولاً نارضایتی‌اش را نیز به نحو نه چندان خوشایندی به شما ابراز خواهد كرد. به هرحال شما كه جرأت كردید با او در بیفتید، باید عواقب كارتان را هم تحمل كنید!
و اما نكته آخر: چه كسی از كند بودن حامد در یادگیری شكایت داشت؟ شما؟ خب در این مورد ظاهراً حق دارید. چون حامد در جذب اطلاعات جدید كمی كند عمل می‌كند. شاید به این دلیل كه دائم در حال تجزیه و تحلیل آنهاست، كمی بیشتر از دیگران طول می‌كشد تا مفهومی كاملاً برایش جا بیفتد و حل شود. اما شما هم بهتر است اینقدر تند نروید. آنچه احتمالاً به آن توجه نكرده‌اید این است كه وقتی حامد چیزی را یاد گرفت، هرگز فراموش نخواهد كرد. بنابراین شما هم تصدیق خواهید كرد وقت و انرژی بیشتری كه برای حامد صرف می‌شود، واقعاً ارزشش را دارد. بهتر است دیگر در این مورد گله نكنید!
منبع : روزنامه تهران امروز