پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

دانیل‌پاسارلا و ریموندکوپا


دانیل‌پاسارلا و ریموندکوپا
● دانیل پاسارلا
▪ بیست و پنجم مه ۱۹۵۳ تولد:
▪ بوینوس آیرس - آرژانتین محل تولد:
▪ ریورپلات، فیورنتینا، اینترمیلان، ریورپلات باشگاهها:
▪ قهرمان جام جهانی ۱۹۷۸، کسب پنج عنوان قهرمانی لیگ آرژانتین مهمترین افتخارات:
۷۰ بازی، ۲۲ گل تیم ملی آرژانتین:
دانیل پاسارلا یکی از مقتدرترین مدافعان تاریخ جام جهانی محسوب می شود او برای هر تیمی یک رهبر کامل محسوب می شد و از همان سالهای اول بازی، کاپیتانی تیم ملی و باشگاهی که در آن باز می‌کرد را به عهده داشت. او با وجود قد ۱۷۴ سانتیمتری خیلی خوب سر می‌زد و بیشتر گلهایی را که به ثمر رساند با ضربه سر بود.
تعداد گلهایی که او به عنوان یک مدافع زده در نوع خود منحصر به فرد بوده است. او در ۲۹۸ بازی ای که در لیگ آرژانتین انجام داد ۹۹ گل به ثمر رساند. این روند بعد از رفتن او به ایتالیا نیز ادامه داشت.
پاسارلا در جام جهانی ۱۹۷۸ که در کشور خودش برگزار شد به عنوان کاپیتان تیم ملی آرژانتین را همراهی کرد و توانست عنوان قهرمانی را به دست آورد. عنوان «کاپیتان بزرگ» لقبی بود که پاسارلا به راستی لیاقت آن را داشت.
در جام جهانی ۱۹۸۲، آرژانتین نتوانست به مرحله نیمه‌نهایی برسد و حتی گل پاسارلا به ایتالیا کاری از پیش نبرد. در مقدماتی جام ۱۹۸۶ پاسارلا با وجود داشتن ۳۳ سال سن همراه تیم آرژانتین بود اما به علت مصدومیت، مرحله نهایی جام جهانی را از دست داد. او در سال ۱۹۸۹ در حالیکه در باشگاه محبوب خود ریورپلات بازی می‌کرد، از فوتبال کناره‌گیری کرد. در سال ۱۹۹۴ به سمت مربیگری تیم ملی آرژانتین منصوب شد اما پس از ناکامی آرژانتین در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی، از این سمت کناره‌گیری کرد.
● ریموند کوپا
▪ سیزدهم اکتبر ۱۹۳۱ تولد:
▪ نوله مین - فرانسه محل تولد:
▪ اس.سی. اوانژه،ریمس ،رئال مادرید،ریمس باشگاهها:
▪ مقام سوم جام جهانی ۱۹۵۸،بهترین بازیکن جام جهانی ۱۹۵۸،قهرمان جام باشگاههای اروپا ۱۹۵۷،۱۹۵۸،۱۹۵۹ ،قهرمان لیگ اسپانیا ۱۹۵۷،۱۹۵۸،قهرمان لیگ فرانسه ۱۹۵۳،۱۹۵۵،۱۹۶۰،۱۹۶۲،مرد سال فوتبال اروپا ۱۹۵۸
▪ مهمترین افتخارات:
▪ ۴۵ بازی ،۱۸ گل تیم ملی فرانسه :
ریموند کوپا در یک خانواده معدنچی لهستانی در «نو-له-مین» در فرانسه به دنیا آمد. نام واقعی او کوپا ژفسکی بود. خود او هم در معدن کار می کرد، محل زندگی کوپا در کنار یک زمین فوتبال بود که در روزهای تعطیل آخر هفته محکی برای استعداد فوتبال او شد. او در سن ۱۸ سالگی به تیم دسته دومی «اس.سی. اوانژه» ‌پیوست. طوی نکشید آلبرباتو، مربی نامدار و مشهور تاریخ فوتبال جهان به نیروی فوق العاده کوپا پی برد و در سال ۱۹۵۱ او را به ورزشگاه «ریمس» که روزگاری شهرت جهانی داشت برد. او در آنجا در سالهای ۱۹۵۳ و ۱۹۵۵ به قهرمانی فرانسه رسید.
اولین حضور بین المللی او در برابر تیم آلمان در روز ۵ اکتبر ۱۹۵۲ در ورزشگاه کلمب پاریس بود. او در دو بازی اول جام جهانی ۱۹۵۴ در مقابل تیمهای ملی یوگسلاوی و مکزیک ظاهر شد.
فینال جام قهرمانان اروپا در ۱۳ ژوئن ۱۹۵۶ بین ریمس و رئال مادرید اگرچه با پیروزی چهار بر سه رئال و قهرمانی این تیم به پایان رسید، اما در نتیجه نمایش خیره کننده کوپا در این بازی، رئال مادرید خواهان او شد و به این ترتیب کوپا به این تیم پیوست.
کوپا سه سال در رئال مادرید باقی ماند و در کنار ستارگانی مانند دی استفانو، پوشکاش و جنتو، سالهای طلایی را برای این تیم رقم زد.
ریموند کوپا با قد کوتاهش که فقط ۶۸/۱ متر بود در جام جهانی ۱۹۵۸ سوئد به خلق هیجان و لحظات تحسین برانگیزی نایل آمد. ژوست فونتین گلزن بی مهار تیم ملی فرانسه که در این جام با به ثمر رساندن ۱۳ گل ضمن کسب مقام آقای گلی، رکوردی دست نیافتنی را به دست آورد از پاسهای طلایی و بی نقص کوپا تغذیه می شد. در این جام فرانسه به مقام سوم جام جهانی دست یافت. کوپا نیز به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی شناخته شد و در همان سال کفش طلایی بهترین بازیکن اروپا را نیز جایزه دریافت کرد.
ریموند کوپا که «ناپلئون فوتبال» لقب گرفت در سال ۱۹۵۹ به رمس برگشت و بار دیگر موفقیت را به این تیم بازگرداند. تیم رمس در سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۶۲ قهرمانی فرانسه را بدست.
کوپا در ۱۱ نوامبر ۱۹۶۲ در ۳۱ سالگی در برابر تیم ملی مجارستان آخرین بازی ملی خود را انجام داد.
منبع : سایت پارس اسپورت