دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

ابومسلم خراسان (ایران خودرو)


ابومسلم خراسان (ایران خودرو)
▪ FC Abu Moslem مالک: شرکت ایران خودرو
▪ تاسیس: ۱۳۴۹
▪ موسس: عطا الله و اصغر مهاجرانی
▪ مدیرعامل: کریم ملاحی
▪ سرمربی: اکبر میثاق
▪ آدرس: مشهد، بلوار وکیل آباد، ایرج میرزاهفت، پلاک ۷۸
▪ تلفن: (۰۵۱۱) ۶۰۷۶۶۹۱
▪ فکس: (۰۵۱۱) ۶۰۷۶۶۹۴
▪ وب سایت: www.aboomoslem.ir
▪ ایمیل: info@aboomoslem.ir
● تاریخچه
در اوایل سال ۱۳۴۹ عده ایی دور هم جمع شدند و تیمی را تشكیل دادند كه نامش را "ابومسلم خراسان" نهادند. بیشتر بازیكنان این تیم را بچه های محله سه راه شاه عباسی قدیم (كاشانی) كه حول و حوش زمین های خاكی بود تشكیل می دادند.
در سال ۱۳۵۰ كه قرار شد فوتبال ایران راه اندازی شود مسابقات مقدماتی این رقابتها در شهر اصفهان برگزار شد و در آن موقع تیم آریا مشهد به نمایندگی از استان خراسان شركت كرد كه در بازی آخر نتوانست بر تیم سپاهان اصفهان غلبه كند و ناگزیر به لیگ تخت جمشید راه نیافت.بعد از این ناكامی دلسوزان ورزش خراسان در آن زمان به فكر تشكیل باشگاهی به نام ابومسلم با توجه به قدرت حقیقی استان افتادند.از این رو دو تیم مطرح آن زمان یعنی آریا و ابومسلم چاره ایی جز ادغام با یكدیگر ندیدند.
عطا الله مهاجرانی به همراه دو برادر خود به نام حشمت و اصغر مهاجرانی در این امر مشاركت داشتند كه ما حصل این اقدام منجر به تشكیل تیمی مقتدر به نام ابومسلم شد. ابومسلم به لیگ تخت جمشید راه یافت و همواره در زمره بهترین تیمهای لیگ كشور بود. رنگ پیراهن این تیم از همان ابتدا با اقتباس از حركت سیاه جامگان و ابومسلم (مشكی) انتخاب شد تا یاران سردار بزرگ همیشه در اذهان باقی بمانند. به این رنگ قرمز افزوده شد تا لكه های خون سربازان كه بر تنشان با تعصب عجین بود نمادی اصولی بگیرد. این تشكل خیلی سریع از محبوبیت خاص و عام برخوردار شد. هر روز به تعداد تماشاگران و هواداران ابومسلم افزوده می شد به طوری كه حالا بعد از گذشت ۳۲ سال بالغ بر ۵۰ تا ۶۰ هزار طرفدار دارد چه آن دسته از هوادارانی كه در استادیوم حضور می یابند و چه آنانی كه به خاطر مشغله كاری نمی توانند در استادیوم باشند و یا شهرستانی های خراسان كه به وجود چنین تیمی به عنوان پیشانی فوتبال استانشان در كشور همواره فخر می فروشند.
ابومسلم خراسان با پیروزی انقلاب شكوهمند و تغییر تحول بنیادی كشور نیز دچار همین تحولات اساسی شد. این تیم از چندین سال ركورد و تعطیلی مجددا توسط جهانگیر زنده دل و جمعی از بازیكنان و دوستان سر و شكل گرفت و این تلاش كوششی برای احیای فوتبال خراسان در كشور بود. طی سالهای ۵۹ تا ۶۳ حركتی اصولی در ورزش نبود اما پس از سال ۱۳۶۳ تیمهای استانی و مسابقات شهری آغاز شد. از اواخر ۱۳۶۳ تشكیل ابومسلم رنگ و بوی خاصی به خود گرفت تا این كه پس از قهرمانی در سال ۱۳۶۵ در باشگاههای مشهد و ۱۳۶۶ لیگ استان خراسان سیر صعودی و تحولی این باشگاه قدیمی شكل گرفت. در سال ۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ ابومسلم جانی تازه گرفت و باعث آن شد تا مهندس حمید طیبی مدیر عامل كارخانه شهد ایران این تیم را زیر پوشش قرار دهد و این حمایت مالی نتیجه قهرمانی فوتبال در لیگ استان را به همراه داشت و با آغاز سال ۱۳۶۹ فوتبال ایران از لیگ منتخب استانها موسوم به قدس خارج شد و به صورت لیگ منطقه ایی باشگاهها در آمد.
ابومسلم قهرمان استان به عنوان نماینده خراسان در منطقه یك كشور حضور یافت و مربیگری حاج سید مهدی قیاسی و كاظم غیاسیان به عنوان مربیان و سرپرستی جهان گیر زنده دل به لیگ دسته اول كشور صعود نمود. سالهای ۱۳۷۰ و ۱۳۷۱ تیم ابومسلم د لیگ آزادگان حضور داشت و به دلیل عدم توجه كافی مسئولان باشگاه و استان باعث شد تا تیم به دسته دوم سقوط و طبق قوانین غیر معقول هیات استان به بازیهای داخلی یعنی دسته سوم پرت شد و طی سالهای ۷۲ و ۷۳ در لیگ دسته سوم متوقف شد و نتوانست به رده بالاتر صعود كند. بالاخره در سال ۱۳۷۴ با تشكلی منسجم مجدد راهی لیگ دسته دوم كشور شد.
در سال ۱۳۷۵ با درایت دكتر حاج رضاپور مدیر عامل كارخانه خوشگوار و عنایت مالی آقای مسعود یزدی باشگاه انسجامی فوق العاده گرفت. در سالهای ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ با مربیگری مهدی دینور زاده موفق به صعود نشد. در سل ۱۳۷۶ به رغم این كه دیگر خوشگوا دست از حمایت مالی مستقیم برداشت و تنها به كمكهای تبلیغاتی بسنده كرد با مدیریت كادر فنی كه ابتدا استاد حسین فكری و اكبر میثاقیان عهده دار آن بودند و سپس ادامه راه میثاقیان به دست گرفت و با مدیریت خوب خود جواز ورود دسته اول را كسب كرد. در سال ۱۳۷۷ با مدیریت مهندس غلام حسین تكفلی و رهبری میثاقیان تیم ابومسلم در دور رفت لیگ مقام سوم را به خود اختصاص داد. در سال ۱۳۷۸ تیم ابتدا به مدیر عاملی مهندس رحمان نادری و سپس بصیری پور فرماندار مشهد كار خود را شروع كرد و در میانه راه ناصر شفق اقدام به خرید امتیاز آن نمود و این تیم را زیر چتر و حمایت مالی ومعنوی ناجا قرار داد و این حمایت تا سال ۸۴ ادامه داشت و در همین سال با توافق مسولان ناجا و ایران خودرو امتیاز باشگاه ابومسلم به گروه صنعتی ایران خودرو واگذار شد.
در سال ۷۸ به علت مسائل مالی و نبود نیروهای مجرب به دسته دوم سقوط كرد. با شروع رقابتهای لیگ دسته اول ابتدا اكبر میثاقیان و سپس فیروز كریمی رهبری تیم را بر عهده گرفتند كه سه دیدار به پایان بازیها مانده بود كه جواز ورود به لیگ حرفه ای را از تاریخ ۱/۲/۸۰ كسب كرد و این حضور همچنان با اقتدار ادامه دارد.
▪ رنگها: مشکی و قرمز
▪ رنگ لباس اول: پیراهن قرمز-مشکی / شورت مشکی
▪ رنگ لباس دوم: پیراهن سفید-قرمز / شورت سفید
▪ ورزشگاه اختصاصی: ورزشگاه ثامن مشهد
منبع : ایرفو