یکشنبه, ۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 26 May, 2024
مجله ویستا


فلورانس کلی مدافع کودکان کار


فلورانس کلی مدافع کودکان کار
فلورانس کلی، دختر ویلیام کلی نماینده کنگره آمریکا، در ۱۲ سپتامبر سال ۱۸۵۹ متولد شد. در کودکی، یک بار که پدرش قصد بازدید شبانه از کارخانه ها را داشت، او را با خود برد. فلورانس پسران نوجوانی را دید که در کارخانه های تولید فلز و شیشه کار
می کنند. شرایط سخت و خطرناک محیط کار این کودکان و کارهای دشواری که مجبور به انجام آن بودند، برای او تکان دهنده و غیرقابل تحمل بود. فلورانس کلی تحصیلات خود را در دانشگاه کرنل و زوریخ به پایان رساند. کلی با یادآوری آنچه در کودکی مشاهده کرده بود، تصمیم به ترجمه کتاب شرایط کاری کارگران انگلیس نمود که این کتاب در سال ۱۸۸۷ در آمریکا منتشر شد. پس از چندی کلی به شهر نیویورک رفت و در آنجا با یک پزشک روسی لهستانی ازدواج کرد. این ازدواج موفقیت آمیز نبود، به همین دلیل در سال ۱۸۹۱ وی به همراه سه فرزندش نیویورک را ترک و به شیکاگو نقل مکان نمود. در این شهر وی با
عده ای از سوسیالیست های اصلاح طلب آشنا شد و به اعضای خانه هال پیوست. جان پیتر آلت گلد یکی از بی شمار بازدیدکنندگان خانه هال بود. در سال ،۱۸۹۲ زمانی که او برای تصدی پست فرمانداری ایلینویز انتخاب شد، کلی را به عنوان اولین سربازرس کارخانجات انتخاب نمود. کلی نیز یک گروه دوازده نفری را برای این کار استخدام نمود. در سال ۱۸۹۴ کلی به همراه آلت گلد موفق شدند که هیأت قانونگذاری ایالت را وادار کنند که قانونی برای کنترل کار کودکان وضع نمایند. براساس این قانون، کارخانجات حق نداشتند کودکان زیر ۱۴ سال را استخدام کنند و طی این قانون، ساعت کار زنان و کودکان به ۸ ساعت در روز تقلیل پیدا کرد. این قانون به مدت کوتاهی اجرا شد و در سال ۱۸۹۵ انجمن کارخانجات ایلینویز این قانون را لغو کردند.
در سال ۱۸۹۹ کلی گروهی رادیکال به نام اتحادیه ملی مصرف کنندگان NCL (National Consuner League) تشکیل شد که یکی از اهداف عمده این گروه تعیین حداقل حقوق برای کارگران و محدودیت ساعت کار برای زنان و کودکان بود. کلی در شکل گرفتن این اتحادیه تلاش فراوانی نمود و به عنوان اولین رئیس این جمعیت، به سراسر کشور سفر کرد و درباره شرایط کاری کارگران در ایالات متحده آمریکا سخنرانی های بی شماری نمود. یکی از مهمترین کارهایی که کلی انجام داد، معرفی برچسب سفیر گروه NCL بود. استفاده از این برچسب بیانگر این بود که این لباس ها توسط کودکان کارگر دوخته نشده اند و تنها کارفرمایانی حق استفاده از این برچسب را داشتند که اصول NCL را رعایت می کردند. سپس اتحادیه ملی مصرف کنندگان از مردم خواست که از خریدو استفاده از کالاهایی که این برچسب را نداشتند خودداری کنند، به عبارتی خرید این کالاها را تحریم کنند.
در سپتامبر سال ۱۹۰۵ کلی با پیوستن به اپترل سیتکلر و جک لندن، گروه سوسیالیست های
دانشگاه های آمریکا را تشکیل دادند. طی سالهای بعدی او سخنگوی دانشگاه های آمریکایی بود و یکی از دانشجویانی که او آموزش داد، فرانسس پرکینز بود که بعدها به عنوان اولین زن وزیر کابینه انتخاب شد. او کسی بود که در آمریکا مسأله کار کودکان را خاتمه بخشید.
کلی یکی از حامیان اصلی اعطای حق رأی به زنان و طرفدار حقوق انسانی زنان آفریقایی _ آمریکایی بود. در سال ۱۹۰۹ او کمک کرد تا انجمن ملی پیشرفت رنگین پوستان National Association for Advancement of colour People تشکیل گردد. او از جمله افرادی بود که با دخالت آمریکا در جنگ جهانی اول مخالفت نمود. او یکی از اعضای حزب صلح زنان (Women Peace Party) و اتحادیه بین المللی صلح و آزادی زنان Womens international League for Peace & Freedom بود. او در ۱۷ فوریه سال ۱۹۳۲ در سن ۷۴ سالگی درگذشت.
منبع: اینترنت ـ برگردان از معصومه پیروزبخت
منبع : روزنامه ایران