دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا


بازی های کامپیوتری تشنج می آورند


یك زمانی، زمان پدر و مادرهای ما، بازی مورد علاقه بچه‌ها یه قل دوقل بود! سال‌ها گذشت و وقتی نوبت به ما رسید، فوتبال تبدیل به سرگرمی دوست داشتنی بچه‌ها شد. اما در این دوره و زمانه، هیچ چیزی مثل كامپیوتر نمی تواند بچه ها را در اتاقشان میخكوب كند. صدالبته كامپیوتر وسیله مفیدی است كه محروم كردن كودكان از آن با هیچ معیار عقلانی جور در نمی آید. در واقع دانش آموزی كه كار با كامپیوتر را بلد باشد، چند قدم از همسن و سالانش جلوتر است.
تنها چیزی كه باید به آن توجه كرد این است كه باید با برنامه‌ریزی مشخص از كودكان خواست تا مدت استفاده از كامپیوتر را را محدود كنند تا از عوارض ناشی از آن مصون بمانند. دكتر محمدحسین حریرچیان، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران هم همین عقیده را دارد. وی می‌گوید: <رایانه و بازی‌های رایانه‌ای به‌دلیل اینكه غالبا با تفكر و یا سرعت عمل فرد كاربر در ارتباط است، می‌تواند به عنوان روش خوبی برای استفاده از اوقات فراغت تلقی شود، در عین حال این وسیله نیز مثل بسیاری از دستاوردهای فناوری جدید در كنار منافع، عارضه‌هایی نیز دارد.>
استفاده مداوم كودكان از كامپیوتر از جنبه های مختلفی می تواند باعث نگرانی پدر و مادر شود ولی دكتر حریرچیان تنها از جنبه پزشكی این قضیه را مورد بررسی قرار می دهد. وی در توضیح خطرات استفاده مداوم از كامپیوتر می‌گوید: <یكی از عوارض استفاده بدون برنامه از بازی‌های كامپیوتری این است كه چون در این بازی‌ها معمولا باید كاربر نگاه دقیق برتصاویری داشته باشد كه دارای حركات سریع توا‡م با پرش نور است، در بچه‌هایی كه دارای زمینه صرع هستند، می تواند منجر به حملات تشنجی شود.> وی توضیح می دهد: <تشنج ناشی از تحریك نابجای سلول‌های عصبی است كه معمولاً با اختلال گذرای سطح هوشیاری همراه است. این عارضه در افرادی كه دارای زمینه قبلی هستند می تواند توسط عوامل مختلفی ظهور یابد یا تشدید شود كه یكی از این عوامل نگاه به تصاویر نورانی و تكرار شونده است. از سوی دیگر كم خوابی نیز از عوامل بروز تشنج در فرد دارای زمینه بیماری صرع است. با توجه به اینكه كار با رایانه به علت جاذبه زیاد منجر به كم خوابی یا تا‡خیرزیاد در خواب شبانه كاربر می‌شود، این امر می تواند مزید بر علت باشد.. البته احتمال بروز تشنج، تنها خطر استفاده زیاد از كامپیوتر نیست.> دكتر حریرچیان می‌گوید: <علاوه بر عارضه تشنج، اصولاً كار با رایانه به علت نیازمند بودن به دقت فراوان و یا عوامل دیگر، در صورت طولانی بودن معمولاً منجر به اضطراب، تنش عصبی و تحریك پذیری می‌شود. این پیامدها می‌توانند خود سرمنشاء ناهنجاری‌های دیگری شود، به عنوان مثال در بچه‌هایی كه زمینه تیك‌های عصبی دارند، استفاده طولانی از این بازی‌ها معمولاً منجر به تشدید عارضه تیك در آنها می‌شود.كار مداوم با كامپیوتر علاوه بر عوارض عصبی، به طور غیرمستقیم بر ساختار كل بدن هم تاثیر می‌گذارد. به گفته دكتر حریرچیان:استفاده طولانی از رایانه و بازی‌های رایانه‌ای به جهت وضعیت معمولاً نامناسب نشستن در حین بازی زمینه را برای بروز آرتروز كمر و گردن در سنین بالاتر فراهم می كند.البته مدت زمان استفاده از رایانه در افراد مختلف با استعداد به بیماری‌های زمینه‌ای گوناگون و در سنین مختلف و همچنین نوع كاربری، متفاوت است و نمی‌توان یك قانون كلی برای همه افراد در نظر گرفت اما بهتر است از خود دانش‌آموز خواست كه با اندكی احساس خستگی در مثلاً عضلات اطراف چشم از ادامه بازی و استفاده از رایانه خودداری كند. دكتر حریرچیان تاكید می كند: < برای همه كاربران بهتر است در حین استفاده از رایانه مقاطعی از زمان را برای استراحت خود در نظر بگیرند. در مجموع به نظر نمی‌رسد استفاده از بازی‌های رایانه‌ای در بیشتر از ۲ یا ۳ بخش ۳۰ دقیقه‌ای كار صحیحی باشد و استفاده طولانی‌تر می‌تواند منجر به عوارض مختلف از جمله در سیستم عصبی شود.