پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

۵ غلط مصطلح ورزشی


۵ غلط مصطلح ورزشی
باورهای نادرست، همه جا هستند و هیچ عرصه‌ای را نمی‌توان پیدا کرد که از غلط‌های مصطلح، خالی باشد؛ ورزش هم از این قضیه مستثنا نیست. به ۵ غلط مصطلح زیر نگاهی بیندازید و ببینید خودتان به کدام یک از آنها دچارید؟
۱) آیا شما هم فکر می‌کنید برنامه دوست‌تان برای شما نتیجه‌ای مشابه خواهد داشت؟
این تصوری بسیار متداول در میان بدن‌سازان است که مدام از دوستان ورزشکارشان درباره برنامه‌ها و رژیم‌های غذایی‌شان پرس و جو می‌کنند و فکر می‌کنند که اگر آنها هم همان راه را در پیش بگیرند، نتیجه‌ای مشابه و یکسان دارد. البته ممکن است خیلی هم دور از واقعیت نباشد و برنامه بسیار خوبی باشد و شما حتی نتایج مثبتی هم از آن بگیرید اما به یاد داشته باشید که شرایط جسمی‌ و روحی هر انسانی متفاوت است و عکس‌العمل بدن شما در مقابل تمرینات گوناگون شبیه به دوست‌تان نیست. پس بهترین کار این است که ابتدا نیاز‌های بدن خود را تشخیص داده و سپس تمریناتی مناسب برای آن انجام دهید.
۲) آیا به نظر شما نیازی نیست تمرینات پا در باشگاه‌ها انجام شود؟
این روزها وقتی به باشگاه می‌روید به نظر می‌رسد که همه در حال کار کردن روی بازوهایشان هستند و کسی روی ران و پاهایش کار نمی‌کند. اغلب آقایان از تمرینات پا صرف‌نظر می‌کنند و بیشتر روی بالاتنه‌شان کار می‌کنند. آنها تصور می‌کنند که وقتی صبح‌ها می‌دوند و یا دوچرخه‌سواری می‌کنند، به اندازه کافی روی پاهایشان کار کرده‌اند. واقعیت این است که کار کردن روی پاهایتان سبب رشد بالاتنه‌تان نیز خواهد شد. عضله‌های پا بسیار بزرگ هستند و زمانی که تحریک می‌شوند، مقدار زیادی تستوسترون در بدن ترشح می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید حتی در روز‌هایی که روی بالاتنه‌تان کار نمی‌کنید، به آنها فایده برسانید.
۳) آیا تصور می‌کنید انجام حرکات افزاینده ضربان قلب به مدت یک ساعت، بهترین راه برای سوزاندن چربی است؟
بسیاری از مردم هنوز باور دارند که بهترین راه برای سوزاندن چربی‌های بدن، یک جلسه انجام حرکات افزایش‌دهنده ضربان قلب است. البته این صحیح است که با بالا بردن ضربان قلب، بدن کالری‌های چربی بیشتری می‌سوزاند اما مهم‌تر از آن، مقدار کلی کالری‌هایی است که سوزانده‌اید. مقدار کالری که در هر یک از این دوره‌ها می‌سوزانید، تقریبا یکسان است اما مزیت آن این است که تمرین با وقفه زمانی موجب می‌شود بدن شما مقدار قابل توجهی کالری پس از اتمام تمرینات‌تان بسوزاند. این به آن معنی است که شما پس از تمرین همچنان کالری می‌سوزانید و بنابراین مقدار کلی کالری‌های سوزانده شده در روز بالاتر خواهد رفت و این موجب خواهد شد که وزن بیشتری کم کنید. تمرینات بالا برنده ضربان قلب با وقفه زمانی به حفظ بافت‌های ماهیچه‌ای نیز کمک می‌کند، در حالی که اگر وقفه‌ای میان این تمرینات وجود نداشته باشد و مدت زمان آن بالا باشد، ممکن است موجب از بین رفتن ماهیچه‌ها شود. این تمرینات باید حداکثر ۲۰ دقیقه طول بکشد تا بدن‌تان بتواند از ذخیره چربی خود استفاده کند. در ۲۰ دقیقه اول ممکن است فقط کربوهیدرات‌هایی را که در ساعات اخیر مصرف کرده‌اید، بسوزانید. برای بالا بردن تمرینات‌تان می‌توانید با تمرینات کوتاه مدت ۶ تا ۱۰ دقیقه‌ای هم میزان سوزاندن چربی‌هایتان و هم سلامت خود را افزایش دهید.
۴) آیا به عقیده شما هم برای ساختن عضله باید مقدار زیادی پروتئین استفاده کرد؟
هرچه پروتئین بیشتری بخورید، عضله‌های بیشتری خواهید ساخت. درست است؟ خیر، صحیح نیست. بدن شما فقط میزان مشخصی پروتئین در روز نیاز دارد. زمانی که شما بیش از نیازش به او پروتئین برسانید، به همان ترتیب کربوهیدرات‌ها و کالری‌های چربی بیشتری تولید خواهد شد. پروتئین‌ها از بین خواهند رفت و مقداری از آن دفع می‌شود و مقداری دیگر نیز به چربی تبدیل خواهد شد و به عنوان منبع تولید انرژی بدن استفاده می‌شوند. نیاز به پروتئین ۲/۱ تا ۵/۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. این مقدار مطمئنا نیاز بدن شما را برای ساخت عضله‌های جدید برطرف خواهد کرد. به جای خوردن پروتئین، بهتر است در رژیم غذایی خود از مقدار بیشتری کربوهیدرات استفاده کنید زیرا آنها بهترین منابع انرژی برای ساخت بافت‌های عضلانی در بدن هستند.
۵) آیا شما هم مثل بقیه فکر می‌کنید برای نتیجه گرفتن، نباید طی تمرینات وقفه انداخت؟
یکی از عوامل مهم برای نیرومندتر شدن، استراحت است. اگر شما هر روز به باشگاه ورزشی بروید و از خودتان به بالاترین حد کار بکشید، هیچ نتیجه‌ای از تمرینات‌تان نخواهید برد و قوی‌تر نیز نخواهید شد. زمانی که بدن شما در حال استراحت است، تنها وقتی است که می‌تواند خود را تسکین داده و روز بعد قوی‌تر و سرحال‌تر باشد. اگر پیش از اینکه بدن‌تان استراحت کند، دوباره تمرینات‌تان را ادامه دهید، عضله‌هایتان از بین می‌رود و به جای اینکه نیرومندتر شوید، ضعیف‌تر هم خواهید شد.
منبع : روزنامه سلامت