سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

برخی دیگر از رویدادهای ۲۰ اکتبر


● ۱۸۲۷: ناوگان مشترک قدرت های اروپایی مرکب از انگلستان، روسیه و فرانسه در جنگ دریایی «ناوارینو» ناوگان عثمانی را نابود کرد و این رویداد به استقلال یونان انجامید که قرن ها در کنترل عثمانی بود. یونان از زمان فیلیپ پدر اسکندر مقدونی، دیگر استقلال نداشت و به ترتیب توسط مقدونی ها، رومی ها و رومی های شرقی (دولت قسطنطیه) اداره می شد و پس از نشستن دولت عثمانی برجای روم شرقی، یونان بمانند سایر مناطق قلمرو این دولت به دست عثمانی ها افتاده بود.
● ۱۹۴۴: استالین و چرچیل رهبران شوروی و انگلستان در مذاکرات مسکو موافقت کردند که پس از پایان جنگ جهانی دوم، اروپای شرقی به صورت مناطق نفوذ میان دو دولت قسمت شود. «تاریخ» نشان داد که پس از جنگ، استالین همه اروپای شرقی را زیر نفود شوروی قرار داد که نتیجه اش نامیده شدن شوروی و اقمارش از سوی چرچیل به «پرده آهنین» و آغاز جنگ سرد بود.
● ۱۹۴۴: انقلاب گارگران و دانشجویان در گواتمالا برضد دیکتاتوری پیروز شد.
● ۱۹۴۴: بر اثر انفجار یک مخزن گاز مایع در شهر کلیوکند آمریکا ۱۳۰ تن کشته شدند و ساختمانهای واقع در ۳۰ خیابان ویران شدند و یا آسیب دیدند.
● ۱۹۶۰: اجرای تصمیم دولت آمریکا نسبت به تحریم اقتصادی کوبا که قبلا اتخاذ شده بود از چنین روزی آغاز شد که هنوز ادامه دارد.
● ۱۹۷۵: نخستین معامله گندم و نفت میان امریکا و شوروی انجام شد. پنج میلیون تن گندم در برابر ۱۰ میلیون نفت. روسیه از سال ۲۰۰۰ به این سوی دارای مازاد گندم شده و به صورت یک صادر کننده گندم در آمده است.
● ۱۹۷۷: بیشتر اعضای یک گروه موسیقی آمریکایی، از خواننده تا نوازنده و رئیس ارکستر در یک سانحه هوایی در ایالت میسی سیپی این کشور کشته شدند.
● ۱۹۹۰: در ۲۰ شهر آمریکا بر ضد جنگ احتمالی این دولت با عراق که کویت را متصرف شده بود تظاهرات صورت گرفت. تاریخ نشان داد که به این اعتراض ها توجه نشد و جنگ ۳ماه بعد آغاز گردید.
منبع : تاریخ ایران و جهان در این روز