جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

بچه رزمری - Rosemary's Baby


بچه رزمری - Rosemary's Baby
سال تولید : ۱۹۶۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ویلیام کسل
کارگردان : رومن پولانسکی، برمبنای رمانی نوشته آیرا لوین.
فیلمنامه‌نویس : رومن پولانسکی، برمبنای رمانی نوشته آیرا لوین.
فیلمبردار : ویلیام فریکر
آهنگساز(موسیقی متن) : کریشتف کومه‌دا
هنرپیشگان : میا فارو، جان کاساوتیس، روت گوردون، سیدنی بلکمر، ماریس اوانز، رالف بلامی، آنجلا دوریان، پتسی کلی و الیشا کوک.
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۷ دقیقه.


"رزمری" (فارو) و "گای" (کاساوتیس) "وودهاوس" زوج جوانی هستند که به آپارتمان تازه‌شان اسباب‌کشی می‌کنند. آن دو به زودی با "مینی" (گوردون) و "رومن" (بلکمر) "کاستوت"، زن و شوهر مسن و غیرعادی همسایه صمیمی می‌شوند. "رزمری" باردار می‌شود و آرام‌آرام از روی نشانه‌های مختلف به این تصور می‌رسد که "کاستوت‌ها"ی شیطان‌پرست با فریفتن همسرش، او را وسیله به دنیا آوردن فرزند شیطان کرده‌اند. نوزاد متولد می‌شود، اما به او می‌گویند که مرده به دنیا آمده است. سرانجام "رزمری" از راه مخفی بین دو آپارتمان، به خانه "کاستوت‌ها" می‌رود و فرزندش را می‌بیند...
٭ فیلمی بسیار هولناک، تکان دهنده و فراموش نشدنی. پولانسکی با اتکا به فضاسازی استثنائی و مالیخولیائی‌اش ـ برخلاف بیشتر آثار سینمای ترسناک ـ بدون توسل به صحنه‌های چندش‌آور یا خشن، قدم به قدم فارو را از همسری شوخ‌وشنگ و خوشبخت به زنی "جن زده" تبدیل می‌کند. پایان فیلم کوبنده‌تر و پیش‌بنی نشدنی‌تر از آن است که بتوان تصور کرد، با وجود این ـ و به‌طرزی کاملاً متناقض ـ منطقی و قابل توجیه به‌نظر می‌رسد. بازی‌ها ـ به‌خصوص بازی دو بازیگر اصلی ـ فوق‌العاده است و موسیقی کومه‌ٔا روی عنوان‌بندی پایانی را مشکل بتوان از ذهن بیرون کرد. در سال ۱۹۷۶ قسمت دوم فیلم به کارگردانی سام اوستین و با همکاری پتی دوک، برودریک کرافورد، روت گوردون و ری‌میلاند، برای تلویزیون ساخته می‌شود.