یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

دورنما در سده بیستم میلادی


در سده‌ بیستم میلادی تغییرات قابل توجهی در شیوه‌ی زندگی مردم به وجود آمد. این تغییرات در نتیجه‌ی پیشرفت‌ها و نو‌آوری‌های فنی، پزشکی، اجتماعی، نظری و سیاسی بود. اصطلاحاتی چون ایدئولوژی، جنگ جهانی، قتل عام و جنگ هسته‌ای وارد واژه‌های روزمره‌ی مردم شدند و تأثیرات زیادی روی زندگی آنها گذاشتند. جنگ‌ها به مقیاس‌ها و درجه‌های بی‌سابقه‌ای از پیچیدگی رسیدند. تنها در جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵-۱۹۳۹) حدود ۵۷ میلیون نفر کشته شدند که یکی از دلایل مرگشان پیشرفت در تولید سلاح‌ها بود. روند مکانیزه‌سازی کالاها و خدمات و شبکه‌های ارتباطی که از سده‌ی نوزدهم آغاز شده بود با سرعت بیشتری در سده‌ی بیستم ادامه یافت. در این سده به جای ترور و هرج و مرج شاهد تلاش‌های زیادی برای استقرار صلح بودیم. جان اف کندی، ۳۵امین رئیس‌جمهور آمریکا زمانی گفت:
ما به دنبال چه نوع صلحی هستیم؟ من راجع به صلحی حقیقی صحبت می‌کنم، صلحی که زمین را مکانی ارزشممندی برای زیستن می‌سازد. نه فقط برای زمان ما، بلکه برای همه‌ی زمان‌ها. مشکلات ما را انسان‌ها ساخته‌اند، پس توسط انسان‌ها نیز باید حل شوند. به عنوان آخرین سخن باید بگویم که کم‌ترین پیوند ما این است که روی یک سیاره زندگی می‌کنیم، از یک هوا نفس می‌کشیم، نگران آینده‌ی کودکانمان هستیم و همه روزی خواهیم مرد.
تقریباً همه‌ شئون زندگی در اکثر جوامع به طور اساسی تغییر پیدا کرد و افراد برای نخستین بار توانستند فارغ از سابقه و طبقه‌ی اجتماعی بر تاریخ تأثیرگذار باشند. به جرأت می‌توان گفت که سده‌ بیستم آنچنان چهره‌ی زمین را دگرگون ساخت که با هیچ سده‌ دیگری قابل مقایسه نیست.
▪ فناوری
▪ میزان مرگ و میر
▪ مرگ و میر کودکان
▪ بیماری‌های مسری
▪ امید به زندگی
▪ مرگ و میر مادران
▪ جنگ‌ها
اکتشافات علمی مانند فرضیه‌ی نسبیت و فیزیک کوانتوم جهانبینی دانشمندان را به طور اساسی تغییر داد و باعث شد تا آنها دریابند که جهان ما بسیار پیچیده‌تر از آن است که فکر می‌کردند. این امر همچنین موجب آن شد که در ابتدای سده‌ی بعد، امیدها برای تکمیل آخرین جزئیات باقی مانده‌ی علوم بالا بروند.
گاهی اوقات سده‌ بیستم را چه در داخل و چه در خارج از ایالات متحده، سده‌ آمریکا می‌خوانند که البته بسیاری نیز با این اصطلاح مخالف هستند.
منبع : مطالب ارسال شده