چهارشنبه, ۱۹ بهمن, ۱۴۰۱ / 8 February, 2023
مجله ویستا

کریستینا فرناندس د کرچنر


کریستینا فرناندس د کرچنر
▪ کریستینا فرناندس د کرچنر (۱۹۵۳ -)
کریستینا الیسابت فرناندس د کرچنر در سال ۱۹۵۳ متولد شد.کریستینا د کرچنر رییس جمهوری منتخب آرژانتین و همسر نستور کرچنر رییس جمهوری کنونی این کشور است. او پیشتر نیز به عنوان سناتور شهر بوئنوس آیرس در سنای آرژانتین انجام وظیفه کرده است.
کریستینا کرچنر در سال جاری خود را از سوی حزب حاکم جبهه برای پیروزی کاندیدای ریاست جمهوری آرژانتین کرد و در نهایت توانست با کسب بیش از ۴۰ درصد آرا فرد پیروز در این انتخابات اعلام شود.
کریستینا کرچنر فعالیت سیاسی خویش را با عضویت در حزب عدالتخواه در دهه ۱۹۷۰ آغاز کرد و در سال ۱۹۸۹ به عنوان نماینده مجمع قانونگذاری استان سانتا کروز انتخاب شد و در سال ۱۹۹۱ نیز مجددا این سمت را احراز کرد.
در سال ۱۹۹۵ اما کریستینا کرچنر به عنوان سناتور سانتا کروز به سنای آرژانتین و مجلس نمانیدگان این کشورراه یافت. کریستینا د کرچنر در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۳ آرژانتین از همسرش پشتیبانی کرد و بسیاری پشتیبانی وی از همسرش را عامل اصلی پیروزی نستور کرچنر در این انتخابات می‌دانند.
بسیاری در دولت آرژانتین وی را سفیر برنامه ریز دولت نستور می‌نامند سخنان او بویژه اقشار کم درآمد آرژانتین را مجذوب کرده است.او در انتخابات اکتبر سال ۲۰۰۵ به عنوان نماینده بوئنوس آیرس در سنای آرژانتین انتخاب شد.
سرانجام پس از خودداری نستور کرچنر از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۷، سناتور کریستینا فرناندس د کرچنر ۱۹ ژوئیه ۲۰۰۷ رسما با معرفی خود به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری آرژانتین پا به رقابت‌های انتخاباتی گذاشت و در انتخابات روز یکشنبه ۲۷ اکتبر به عنوان دومین رییس جمهوری زن و اولین رییس جمهوری زن منتخب آرژانتین برگزیده شد. [کریستینا کرچنر پیروز انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین]
منبع : همشهری آنلاین


همچنین مشاهده کنید

سایت فراروسایت بیتوتهسایت دیجیاتوروزنامه شهروندسایت ساعدنیوزسایت جمارانسایت دیپلماسی ایرانیسایت دیدبان ایرانسایت دیدارنیوزخبرگزاری فارس