سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

دیوید تاننبوام


دیوید تاننبوام
دیوید تاننبوام گیتاریست كلاسیك (موسیقی فلامنكو) به‌علت اجراهای فراوان زنده و استودیویی جذاب و استادانه‌اش در سرتاسر جهان شناخته شده‌است. وی در نوازندگی گیتار كلاسیك بسیار حرفه‌ای ست و مورد توجه علاقمندان گیتار قراردارد. او در بیشتر كشورهای مهم جهان به هنرنمایی پرداخته است. در سال ۱۹۸۸ وی اولین نوازندهٔ گیتار آمریكایی بود كه در كشور چین و در حضور دولت مردان چینی به اجرای موسیقی پرداخت. وی سولیست اركستر فیلارمونیك، لوس‌آنجلس، سان فرانسیكو، مینه‌سوتا، لندن، اوكلند و ORF وین بوده است. ضمن این كه همكاری‌های فراوانی با آهنگسازان و رهبران مشهور جهان داشته است مانند اسا- پاكا سالونن، كنت ناگانو، جان آدامز.
وی در جشنواره‌های مختلف جهانی نیز اجرای سولو داشته‌است. به‌عنوان نمونه در جشنواره‌های بات، لوزرن، فرانكفورت، بارسلونا و وین و نیز جشنواره‌های تخصصی گیتار.
در سال ۱۹۸۹ به‌عنوان رئیس كنگره گیتار كلاسیك آمریكا، پنج اثر جذاب و قابل توجه را اجرا كرد. یكی از این آثار Rose wood برای كنسرت گیتار از هنری برانت بود. این اثر بارها و بارها توسط وی در مناطق مختلف جهان اجرا شد. وی هنرمند پركاری است. به‌عنوان نمونه ۱۳۴ اجرا فقط در فرانكفورت آلمان داشته‌است.
اجراهای دیوید تاننبوام منحصر به یك سبك خاص نیست بلكه وی دارای تبحر در اجرای سبك‌های مختلف و متفاوتی است. كارهای فراوانی برای اجرای وی توسط آهنگسازان معروف نوشته شده‌است. قطعاتی برای كنسرت گیتار اثر هانس ورنر هنتز كه توسط دیوید در سرتاسر مناطق اروپا به‌طور زنده اجرا شد و به‌صورت استودیویی نیز ضبط گردید، قطعاتی برای كنسرت گیتار اثر تری‌ریلی، آدون جی كرنیس، روبرتو سیرا و لوهریسون درحال حاضر او با تری‌ریلی برای اجرای قطعاتی برای گیتار همكاری می‌كند. تورهای فراوان او با استیو ریچ بسیار معروف و مشهور است. او در سال ۱۹۹۱ از طرف تورو تاكیمیتسو به ژاپن دعوت شد و به اجرای موسیقی پرداخت. وی برای مدت‌های طولانی با گروه آنسامبل مدرن همكاری داشت.
وی به‌عنوان یك نوازندهٔ رسمی با گروه های موسیقی فراوانی نظیر كرونوس، شانگهای الكساندر و چستر استرینگ همكاری داشته است. او اكنون یكی از اعضای جمعیت جهانی گیتار است كه به سفر و اجرای موسیقی در سرتاسر اروپا می‌پردازند.
دیوید تننبوام با بیشتر مراكز نشر موسیقی و كمپانی‌های بزرگ استودیویی همكاری كرده‌است. وی به اجرای موسیقی به‌عنوان سولیست در اركستر فیلارمونیك لوس‌آنجلس در سال ۲۰۰۲ پرداخت كه این اثر نامزد جایزه گرمی Grammy شد. وی كتاب‌ها و نوارهای آموزشی فراوانی درخصوص نوازندگی گیتار منتشر كرده‌است.
دیویود تننبوام درحال حاضر ریاست گروه (دپارتمان) گیتار را در كنسرواتوار موسیقی سان فرانسیسكو برعهده دارد. وی در این كنسرواتوار در سال ۱۹۹۵ به درج استادی ارشد دست یافت. وی در مدرسه موسیقی منهتن نیز فعالیت‌های آموزشی دارد. علاوه بر این‌ها وی از سرتاسر جهان پیشنهادهایی برای كارهای آموزشی دریافت می‌كند. شاگردان وی جایزه‌های فراوانی را از جشنواره‌ها و رقابت‌های مختلف كسب كرده‌اند و در امر آموزش نیز موفق بوده‌اند.
دیوید ساز گیتار را به‌همراه دولاند والذر- بلین، آدون شیدر و مایكل لوریمر در كندواتوار موسیقی سان فرانسیسكو و پی‌بادی آموخت. پس از تكمیل تحصیلات تئوری و عملی او در كلاس‌های عالی آندره سگویا شركت جست.
منبع : رسانه هنر و موسیقی