سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

چرا معاینه چشم اهمیت دارد؟


چرا معاینه چشم اهمیت دارد؟
دو تصور غلط در مورد معاینه چشم وجود دارد. یكی این است كه اگر خوب می بینید نیازی به معاینه چشم ندارید و دیگری اینكه "تست بینایی" كه حدت بینایی را با استفاده از تابلو های مخصوص اندازه گیری می كند (مشابه تست های بینایی كه در هنگام اخذ گواهینامه رانندگی انجام می شود) همان معاینه چشمی است با اسمی دیگر. اما باید توجه داشت كه چشم پزشك در واقع علاوه بر تست بینایی، چشم شما را از نظر بیماری های دیگری نیز كه ممكن است علائم زودرس نداشته باشند ولی نیاز به درمان زودرس دارند معاینه می كند. بنابراین معاینه كامل چشمی بسیار بیشتر از یك تست بینایی است.
● چه كسانی باید مورد معاینه چشمی قرار گیرند؟
صرف نظر از سن و سلامت جسمانی، هر شخصی باید بصورت دوره ای و منظم مورد معاینه چشمی قرار گیرد. در بزرگسالان معاینه چشمی از جهت درست بودن شماره عینك و تشخیص زوردس بیماری ها اهمیت دارد. در كودكان، معاینه چشمی نقش بسیار مهمی در تكامل بینایی كودك دارد. از آنجاییكه بینایی نقش مهمی در فرایند یادگیری كودكان دارد، اهمیت معاینات دوره ای در كودكان دو چندان است. مشكل بینایی كودك گاهی خود را بصورت افت تحصیلی و مشكل در انجام تكالیف مدرسه نشان می دهد. در بسیاری موارد، كودكان به این دلیل كه نمی دانند دید "طبیعی" چگونه باید باشد شكایتی از دید خود ندارند. اگر كودك شما از نظر درسی در مدرسه مشكل دارد و یا در خواندن و یادگیری دچار مشكل است حتماً باید جهت اطمینان از عدم مشكلات چشمی معاینه شود.
● در معاینه چشم چه مشكلاتی مورد توجه قرار می گیرند؟
▪ مشكلاتی كه چشم پزشك در معاینه چشمی بدانها توجه می كند عبارتند از:
عیوب انكساری: شامل دوربینی، نزدیك بینی، آستیگماتیسم، ...
تنبلی چشم (آمبلیوپی): این مشكل در موارد استرابیسم و یا اختلاف زیاد بینایی دو چشم رخ می دهد. در این وضعیت مغز تصویر گرفته شده از چشم مشكل دار را ارسال نمی كند. آمبلیوپی در صورت عدم درمان ممكن است باعث اختلال در تكامل بینایی شده و اختلال دائمی بینایی را بهمراه داشته باشد. این اختلال معمولاً با بستن چشم بدون مشكل برای مدتی مشخص درمان می شود.
استرابیسم (انحراف چشم): چشم پزشك چشم بیمار را از نظر هماهنگی حركتی و وضعیت قرار گیری نسبت به یكدیگر بررسی می كند. استرابیسم می تواند سبب اختلال در درك عمق و آمبلیوپی شود.
بیماریهای چشمی: بسیاری از بیماریهای چشمی نظیر گلوكوم و مشكلات ناشی از دیابت در مراحل اولیه علائم واضحی ندارند. چشم پزشك در معاینه چشمی به این بیماری ها توجه كرده و در صورت برخورد با این علائم درمان های اولیه را آغاز می كند. در بسیاری موارد تشخیص و درمان زودرس بیماریها سبب كاهش عوارض و از دست دادن دائمی دید می شود.
بیماریهای دیگر: معاینه عروق ته چشم، پرده شبكیه و دیگر قسمت های چشم می تواند ابتلا بیمار به بیماری های غیر چشمی نظیر فشار خون، دیابت، چربی بالا و بعضی بیماری های دیگر را نشان دهد.
● معاینه چشمی به چه فواصلی باید انجام شود؟
چشم پزشكان توصیه می كنند كه هر فردی بسته به داشتن ریسك فاكتور و سلامت جسمانی هر ۱ تا ۳ سال یكبار معاینه كامل چشمی شود.
كودكان: این زمان در كودكان متفاوت است. تخمین زده می شود كه از هر ۲۰ كودك پیش دبستانی و هر ۴ كودك دبستانی ۱ كودك مشكل چشمی دارد كه در صورت عدم درمان می تواند سببكاهش دائمی بیناییشود. كودكانی كه علائمی نداشته و ریسك پایینی دارند باید در ۶ ماهگی، ۳ سالگی و قبل از ورود به مدرسه معاینه كامل چشمی شوند. این كودكان پس از آن باید هر ۲ سال مورد معاینه قرار گیرند.
اما كودكان دارای ریسك فاكتور مشكلات بینایی، نیاز به معاینات بیشتری دارند. بعضی از این ریسك فاكتورها عبارتند از:
ـ تولد زوردس (قبل ۴۰ هفتگی)
ـ تأخیر در تكامل
ـ انحراف چشم
ـ سابقه خانوادگی بیماری های چشمی
ـ سابقه صدمات چشمی
كودكانی كه از عینك یا كنتاكت لنز استفاده می كنند اغلب نیاز به معاینات سالانه دارند تا در صورت تغییر در شماره چشم، عینك آنها اصلاح شود.
بزرگسالان: بطور كلی، بسته به میزان تغییرات بینایی و سلامت جسمانی، بزرگسالان باید تا سن ۴۰ سالگی هر ۲ تا ۳ سال تحت معاینه كامل چشمی قرار گیرند. در بیمارنی كه به بیماری هایی نظیر دیابت و فشار خون مبتلا هستند معاینات بیشتری توصیه می شود زیرا این بیماری ها تاثیر سویی بر بینایی دارند.
در افراد بالای ۴۰ سال بهتر است معاینه چشمی هر ۱ تا ۲ سال صورت گیرد. زیرا بعضی بیماری های نظیر پیر چشمی، كاتاراكت و دژنراسیون ماكولا با افزایش سن اتفاق می افتند.
از آنجا كه ریسك بیماری های چشم با افزایش سن بالا می رود افراد بالای ۶۰ سال باز هر سال معاینه شوند. انجمن اپتومتری آمریكا راهنمای زیر را برای معاینه چشمی پیشنهاد كرده است:
● فواصل توصیه شده برای معاینه چشمی در كودكان
سن بیمار فاصله زمانی معاینات
بیمار بدون علامت / بدون ریسك بیمار دارای ریسك
تولد تا ۲۴ ماهگی ۶ ماهگی ۶ ماهگی یا در صورت لزوم
۲ تا ۵ سالگی ۳ سالگی ۳ سالگی یا در صورت لزوم
۶ تا ۸ سالگی قبل از كلاس اول دبستان و پس از آن هر ۲ سال هر سال یا در صورت لزوم
● فواصل توصیه شده برای معاینه چشمی در بزرگسالات
سن بیمار فاصله زمانی معاینات
بیمار بدون علامت / بدون ریسك بیمار دارای ریسك
۱۸ تا ۴۰ سالگی هر ۲ تا ۳ سال هر ۱ تا ۲ سال یا در صورت لزوم
۴۱ تا ۶۰ سالگی هر ۲ سال هر ۱ تا ۲ سال یا در صورت لزوم
بالای ۶۰ سال هر سال هر سال یا در صورت لزوم
منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اصلاح دید نور