پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

مبارزه ی بیولو‍‍‍‍‍ژی با حشرات آفت به وسیله ی گیاه پیرتروم


مبارزه ی بیولو‍‍‍‍‍ژی با حشرات آفت به وسیله ی گیاه پیرتروم
▪ نام رایج گیاه :pyrethrum’
▪ اسم لاتین:pyrethrum cinerariaefolium
▪ خانواده گیاه : asteraceae
پیرتر گیاهی است با خاصیت حشره کشی، به طور طبیعی که موارد استعمال آن هم درمنزل وهم در کشاورزی معمول می باشد .
ماده حشره کشی این گیاه از سر شاخه های گل خشک شده دریافت می شود .
ازسال ۱۹۵۰ فرآوری این گیاه تنها متمرکز به کنیا بود ولی اکنون پرورش آن به استرالیا نیز گسترش یافته است.
این گیاه به طور معمول به دلیل خاصیت حشره کشی خودش پرورش می یابد وماده موثره آن pyrethrin در سر شاخه های گیاه یافت می شود .این گیاه در اکثر کشورها یافت می شود بویژه در کنیا و تانزانیا و اکوادر و رواندا که به طوریکه برآورد شده هرساله تولیدات این گیاه ۳۴/۲میلیون پوند محصولات این کشور ما به خود نسبت داده است.خرمن سر شاخه ها به دو طریق است : هم به صورت کار دستی و هم به صورت مکانیزه که نوع دوم یعنی در مقیاس مکانیزه کارآیی کاملتری داشته و از کاردستی می کاهد.
● آرایش گیاه:inflorescence
پیرتر گیاهی است علفی و باریک و پایا به قد ۱۲ – ۳۰ اینچ و هم چنین قسمت مرکزی گل که به رنگ زرد می باشد از پهنا ۲/۱۱ اینچ می باشد.
این گیاه در مناطق معتدل با درجه بارندگی ۴۵ تا ۵۰ اینچ پرورش می یابد. برای کاشت این گیاه ابتدا بذرها را در خزانه می کارند و ان وقت بعد از گذشت ۴ ماه یعنی زمانی که دارای گیاه به ۴ تا ۵ اینچ رسید آنرا در زمین اصلی می کارند. در ۴ ماه بعد خرمن سر شاخه های باز شروع می شود. بعد از ۳ سال محصول دهی به تدریج بهره گیاه کاهش می یابد. ماکزیمم بهره کشت و کاشت این گیاه در فصل دوم گرفته می شود.
هر گل آذین آن شامل ۱۸ تا ۲۲ گل سفید است و به صورت مجتمع در مرکز به رنگ زرد که شامل ۴۰ تا ۱۰۰ گل لوله ای کوتاه با جنسیت نروماده میباشد. گلهای پیرتر زیاد مورد توجه زنبورهای عسل نیستند تنها گرده ها را دریافت کرده و در امر گرده افشانی شرکت دارند.
البته دانشمندان دریافته اند که زنبورها محصولات را افزایش می دهند. خرمن زمانی شروع می شود که روی هر ساقه یا سرشاخه ۳ یا ۴ گل کاملا باز وجود داشته باشد.
● شرایط گرده افشانی: pollination requirement
در مورد پیرتر شرایط گرده افشانی به وضوح شناخته نشده است اما طی اظهاراتی پیرتر دارای خود حاصلخیزی بالایی است و همچنان که گرده ها از گلی به گل دیگر می روند که تشکیل بذرهایی با قدرت ماندگاری بالایی می دهند..
Krolla بحثی داشته راجع به تست مقاله ای پرورش گیاهان در قفسه هایی با حضور زنبورها و بدون حضور آنها در محیطهای باز. او گزارش کرد نشانه ای قوی حاکی از این است که پرورش پیرتر در حضور حشرات گرده افشان به طور گسترده افزایش می یابد. گزارش سازمان ملل متحد اظهار داشت که پیرتر یک گیاه دگر لقاح بوده و جشرات مداخله گر در امر گرده افشانی از مهمترین آنها زنبورها ودیگر hymenoptera بوده اند.
Brewer اظهارداشت که گرده های خود گیاه نمی توانند پذیرنده سطح کلاله باشند زیرا وقتی گرده ها از بساک خارج می شوند سر کلاله بسته می شود و از اجازه ورود گرده به داخل خامه جلوگیری می کند .نتیجه تست در چگونگی بذر های پیرتر بدین نحو بوده : خود لقاحی بدون حضور زنبورها ۱-۰ % در حضور زنبورها ۷/۱ _۷/۲ می باشد و دگر لقاحی بدون حضور زنبورها ۲/۵_۳/۸ % و در حضور زنبورها ۷/۱۷_۷/۳۷ % می باشد .
▪ توجه :
Pyrethrum یک حشره کش گیاهی است که از گلهای داوودی و دالماسیا اغلب کمتر از گلهای داوودی ایرانی و گیاهانی مه در اروپای شرقی و Caucasus کشف شده تولید شده البته در حال حاضر گل داوودی و الماسیا که به صورت تجاری است بیشتر در مناطق کوهستانی کنیا وتونس و اکادور کشت شده است.
● کشت : pyrethrum
شرح و انتخاب گونه ها: انتخاب خزانه ها و دانه ها و گیاهان برای تولید کنندگان دانه کانادایی اغلب به گونه های تزیینی گل داوودی ایرانی که حاوی pyretyhrin کمتر از دالماسیا می باشد محدود شده متا سفانه این گونه های برای ظهورشان به جای عصاره pyrethrin انتخاب شده اند .
به طور ایده ال گونه هایی از قبیل آنهایی که در کنیی کشت شده اند بهتر هستند و باید جستجو شوند و این گونه ها در سطحهای بالاتر توسعه یافته اند.
گل داوودی ایرانی شبیه گل مروارید و گلهای قرمز و صورتی و سفید که تولید می شوند می باشد . گل داوودی دالماسیا بیشتر شبیه گل مروارید است این گلها مخصوصا سفید یا مرکز زرد رنگ با تعداد زیادی ساقه های کاملا سفت کا شته می شوند. گونه های دیگراز قبیل chrysanthemum balsatita و c.marshalli مواد حشره کش را شامل می شود .
● شرایط مناسب :
کشت تجاری گل داوودی دالماسیا در ارتفاعات بین ۱۶۰۰و۳۰۰۰ متر انجام می شود.زیرا pyrethrin با ارتفاعات افزایش می یابد در صورتی که تولید گل در ارتفاعات پایین تر از ۱۶۰۰ متر کاهش می یابد . به راستی که رشد آن در آب و هوای نیمه خشک با زمستانهای سرد و با بارش باران در حدود ۱۲۰۰ میلی متر و ۲ یا ۳ ماه فصل خشک می باشد .
● تکثیر :
گیاهان می توانند با تکثیر قسمتی از خود گیاه یا دانه ها تکثیر شوند . خیلی آسان تر است که کشت گل داوودی را با فراهم کردن گیاهان از خزانه یا از همنوع خود شروع کنیم اگر چه هر وقت گیاهان برای یکسال استفاده شده اند . برای سالهای بعد هم می توانند استفاده شوند . ریشه گیاه می تواند در پاییز یا بهار موقعی که جوانه های جدید ظاهر شوند تقسیم شوند . دانه ها باید استریل شوند . دانه ها در ۲ یا ۴ هفته جوانه می زنند. درجه حرارت واقعی برای جوانه زدن در حدود ۲۰ – ۲۲ است . دانه ها را می توانیم مستقیما در اگوست بکاریم یا آنها را چند سانتی متری در زمین نرم و خشک مخفی کنیم .
گیاهان در ردیفهای با فاصله ۳۰ تا ۵۹ سانتی متری جدا از هم یا ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر در سراسر ردیف جوانه می زنند .
▪ توجه:
گلهای داوودی باید خیلی خوب وجین شوند برای اینکه آنها برای مبارزه خیلی حساس هستند .
● برداشت :
زمان برداشت برای بدست آوردن بیشترین سطح pyrethrin در گلها مهم است. برداشت باید در مدت زمانهای گرم و خشک انجام شوند. در واقع گلها باید برای رشد کامل حتی در میان روز پنجم و نهم از شروع شکوفایی برداشت شده باشند . گلها در مرکز گیاه شامل pyrethrin بیشتر از بیرون است .
http://sterlitzia.blogfa.com