جمعه, ۴ اسفند, ۱۴۰۲ / 23 February, 2024
مجله ویستا

KDE یک نرم افزار قدرتمند رومیزی


KDE یک نرم افزار قدرتمند رومیزی
دراین نوشتار سعی شده تا اطلاعات و ساختاری برای آنها که با KDE و پروژه آن تازه آشنا شده اند فراهم گردد. تصور ما بر این است که دامنه وسیعی از موضوعات مرتبط با KDE و پروژه آن راپوشش داده ایم و امیدواریم که بتوانید از پروژه KDE و گسترش و رشد آن درک و تصویری صحیح کسب نمایید.
● نگاه کلی
محیط KDE نرم افزار قدرتمند رومیزی است که به طور شفاف در شبکه کار کرده و برای کاربران ایستگاههای کاری یونیکس طراحی شده است. KDE بدنبال رفع نیاز به یک محیط آسان برای ایستگاههای کاری یونیکس است ، مانند آنچه در سیستم عامل کامپیوترهای اپل و یا ویندوز می بینید. ما معتقدیم که امروزه بهترین سیستم عامل موجود یونیکس است . اگرچه عدم وجود یک محیط آسان ، مانعی است بر سر راه گسترش استفاده از این سیستم عامل تا بعنوان یک سیستم مرسوم در منازل و دفاتر کار مورد استفاده قرار گیرد، در واقع یونیکس ، برای افرادی که در زمینه تکنولوژی اطلاعات بصورت حرفه ای فعالیت دارند یک سیستم عامل بی همتاست و هنگامی که صحبت از قابلیت اطمینان ، اندازه پذیری و در دسترس بودن به میان باشد هیچ رقیبی برای یونیکس یافت نمی شود. یونیکس بازارسیستم های Server را هدف قرار داده و بهترین بستر برای انجام امور حرفه ای و عملی است . بدون یونیکس اینترنت وجود نداشت ، ولی یونیکس برای کاربران میانی کامپیوتر مناسب نیست . گرچه این عبارت با وجود نسخه هایی از آن از قبیل GNU/Linux، FreeBSD و NetBSD که برروی اینترنت موجود هستند و هر کدام در اندازه پذیری و قابلیت اطمینان بی نظیر هستند، عبارتی کاملا صحیح نیست .
● KDE یک محیط رومیزی
با وجود KDE هم اکنون محیطی قدرتمند و آسان برای یونیکس وجود دارد. به همراه یک نسخه رایگان از یونیکس نظیر Linux، مجموعه Unix/KDE بستری کاملا رایگان برای همگان فراهم می آورد که می توان از آن استفاده نموده و یا حتی کد آن را تغییر دهند. گرچه همواره ، موقعیت رشد و گسترش وجود دارد ولی براین باور هستیم که در وضعیت فعلی هم به جایگاه مناسبی در میان سیستم عامل های تجاری رومیزی دست یافته ایم . امیدواریم که ترکیب یونیکس و KDE محیطی را که سالها حرفه ای ها و دانشمندان از آن استقبال کرده اند را در سطح کاربران متوسط هم فراهم نماید.
● KDE قالبی برای ایجاد و گسترش برنامه های کاربردی
تولید نرم افزار در یونیکس X۱۱ کار بسیار سخت و زمانگیری بود. KDE متوجه این موضوع می باشد که ارزش یک بستر نرم افزار بر پایه کاربردهای پیشرفته و مناسبی است که در آن برای کاربران نهایی در نظرگرفته می شود. بر این اساس ، پروژه KDE بستر تولید برنامه های اسنادی درجه اولی را بهمراه پیاده سازی پیشرفته ترین فناوری ها در این زمینه فراهم آورده و بدین ترتیب خود را در صف اول رقابت با محصولات پرکاربری از قبیل فناوری MFC/COM/Activex شرکت میکروسافت قرارداده است . مجموعه فناوری اسنادی KDE KPart ، به برنامه نویسان این قابلیت را می دهد که نرم افزارهای سطح بالا و پیشرفته ای را با این فناوری به سرعت ایجاد نمایند.KDE و مجموعه نرم افزارهای اداری با بهره گیری از محیط ایجاد برنامه در KDE تعداد زیادی برنامه کاربردی برای این محیط ایجاد شده. گروهی از این برنامه ها در بخش پایه ای KDE در دسترس همگان قار دارند.
هم اکنون KDE در حال تولید و تکمیل یک مجموعه نرم افزار اداری ، مبتنی بر فناوری KDE KPart است که شامل یک نرم افزار صفحه گسترده ، یک نرم افزار ارایه کننده (Presentation)، یک سامان دهنده (سررسید)ونرم افزار پست الکترونیک و غیره می باشد. KPresenter نرم افزار ارایه دهنده KDE با موفقیت در بسیاری ازسمینارها و جلسات برای نمایش و ارایه مطلب بکار گرفته شده است .
● KDE یک سفر هیجان انگیز
از اواخر دهه ۶۰ میلادی که یونیکس، در آزمایشگاه های شرکت بل زاده شد، تا به امروز، این سیستم همواره به قدرت و پایداری مداوم معروف بوده است. در تمامی این سال ها یونیکس بر روی رایانه های Mainframe و کارگزارهای پیشرفته حکمرانی کرده است. اگر یونیکس نبود، امروزه اینترنت وجودنمی داشت. TCP/IP، پست الکترونیکی، و بسیاری دیگر از قراردادها و برنامه هایی که امروزه مورد استفاده کاربران رایانه هستند، با یونیکس متولد شدند و رشد یافتند. اما، در تمام این دوران، استفاده از یونیکس هیچگاه برای کاربران معمولی رایانه آسان نبود. استفاده از یونیکس نیازمند دانش نسبتا بالای رایانه بود، و بر عکس ویندوز یا مکینتاش، محیط گرافیکی جذابی برای آن وجود نداشت. تلاش های شرکت هایی همانند Wind River و NEXT Step نیز در راه ساده کردن یونیکس نتیجه نداد؛ این عوامل، جنگ یونیکس ها با یکدیگر، و یک سری دادگاه های حقوقی از طرف شرکت AT&T دست در دست هم داده، گسترش یونیکس در بازار رایانه های خانگی را متوقف کرده و راه را برای ویندوز مهیا ساختند.
در این حال بود که پروژه KDE در اواخر سال ۱۹۹۶ به وجود آمد. اهداف KDE عبارت بودند ازآماده سازی بستری مناسب برای نوشتن نرم افزار برای یونیکس و گنو/لینوکس؛ و فراهم کردن محیط گرافیکی جذاب برای ایستگاه های کاری یونیکس و گنو/لینوکس. KDE در ابتدا یک پروژه عمدتا آلمانی بود، که به مرور زمان گسترش یافت و امروزه بدل به شبکه ای از مهندسان نرم افزار معتقد به نرم افزار آزاد در سراسر جهان شده است. KDE که مخفف K» Desktop Environment می باشد، با پیشرفت خیره کننده اش طی سال های اخیر، تبدیل به تاج طلایی پروژه های نرم افزار آزاد گردیده است، به گونه ای که جدیدترین نسخه آن یعنی نسخه ۱/۳ هم از نظر زیبایی و چشم نوازی، و هم از نظر قابلیت و کارایی با محیط های ویندوز و مکینتاش رقابت می کند، و به اعتقاد بسیاری، حتی از آن ها پیشی گرفته است.محیط میزکار KDE شامل برنامه ها و نرم افزارهای گوناگون و متنوعی می باشد.
نرم افزار های شبکه، برنامه FTP ، پست الکترونیکی (KMail) و گفتگوی مستقیم (Kopete) ؛ نرم افزارهای گرافیکی و ویرایش تصویر (Kontour)، پخش موسیقی (noatun) ، پخش فیلم (!aKtion) و کار با دوربین های دیجیتال (Kamera) و پویشگر (Kooka) و چاپگر (Kdeprint) ، نرم افزار های مدیریت سیستم همانند مرکز کنترل، مرورگر صفحات وب (Konqueror) ، نرم افزارهای دورنما (KFax) ، طراحی صفحات وب (Quanta) ، محیط برنامه نویسی (KDevelop) ، تعدادی بازی (Kdegames) ، نرم افزارهای آموزشی (Kdeedu) ، و یک مجموعه کامل نرم افزارهای اداری (KOffice) شامل واژه پرداز (KWord) ، صفحه گسترده (KSpread) ، نمایش KPresenter و بسیاری نرم افزار های دیگر، محیطی کامل را برای کاربران فراهم کرده اند.
با توجه به سرعت پیشرفتی که KDE از خود نشان داده است، پیش بینی آینده آن کاری بس دشوار است. به تازگی دولت آلمان طی پروژه ای با نام Kroupware ، اقدام به اضافه کردن پاره ای امکانات به KDE کرده است. سایر دولتهای اروپایی نیز همگی مشغول بررسی KDE می باشند. شرکت Apple برای ساخت مرورگر جدید خود به نام Safari ، از مرورگر Konqueror، استفاده کرده و پیشرفت های خود به این مرورگر را در اختیار پروژه KDE قرار داده است. همگی نشانه ها بیانگر آن است که آینده درخشانی در انتظار این پروژه می باشد وسناریوی «یونیکس سخت است» دیگر صادق نیست. ترکیب KDE/لینوکس آماده فتح رایانه های رومیزی می باشد.
● فارسی KDE چیست ؟
پروژه فارسیKDE از آنجا شروع شد، که تعدادی عاشق لینوکس و نرم افزار آزاد متوجه شدند که در لیست زبان های محیط گرافیکی محبوب آن ها یعنی KDE، جای فارسی خالی است. در سال ،۱۹۹۹ مدیر پروژه فارسی KDE با مسوولین KDE تماس گرفت و مشخص شد که KDE هنوز از زبان های راست به چپ، مانند فارسی، پشتیبانی نمی کند. برنامه نویسان KDE در آن زمان گفتند که با عرضه نسخه۳‎/۲ KDE ، این پشتیبانی صورت خواهد گرفت. در آن زمان، طرح صفحه کلید امروزی لینوکس با پیروی از مصوبات شورای عالی انفورماتیک کشور طراحی شد، و همچنین پشتیبانی زبان های راست به چپ در KDE نیز فعال گردید. با عرضه نسخه ۳‎/۰ KDE در ماه می سال ،۲۰۰۲ کار ترجمه KDE شکل جدی به خود گرفت.لازم به ذکر است که تا کنون تنها قسمت اولیه، یعنی پایه۳‎/۱ KDE به فارسی ترجمه شده است.
هر چند که خود همین پایه، شامل تعداد زیادی نرم افزار، و تقریبا مهمترین نرم افزارهای KDE می شود، اما هنوز تعداد بسیاری از نرم افزارهای KDE ترجمه نشده باقی مانده اند، برای نسخه ۳‎/۲ KDE، قرار است تعداد بیشتری از نرم افزارهای KDE ترجمه شده، و همچنین سیستم تقویم جلالی (هجری شمسی) به آن افزوده گردد.
منبع : روزنامه ابرار


همچنین مشاهده کنید

سایر منابعسایت رویداد 24سایت فرازدیلیسایت ورزش سهسایت همشهری‌آنلاینسایت مثلث آنلاینسایت جمارانسایت نورنیوزخبرگزاری ایسناسایت تجارت نیوز