سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۴۰۳ / 18 June, 2024
مجله ویستا

از روان حرفه ای ها چه می توانیم بیاموزیم


از روان حرفه ای ها چه می توانیم بیاموزیم
ازموفقیت بازیکنان حرفه ای همواره نکاتی را می توان آموخت. موفقیت آنها ناشی از مهارت، پیگیری و قدرت آنهاست اما در فرمول موفقیت آنها مطالبی برای بازیکنان رده های میانی پیدا می شود که به تفصیل ارایه می شود :
۱- بوریس بکر : احساس سرنوشت یا تقدیر
ویژگی های روانی :
بکر کسی است که زود تصمیم می گیرد ، تفکر مستقلی دارد و بشدت می خواهد که همواره بهترین باشد . مربی های آلمانی می گویند بکر با استعداد ترین جوان آلمان نبود اما در آزمایشات روانشناسانه میزان شور و انگیزه او نظیر نداشت . او عقیده داشت که تقدیر این است که او بهترین بازیکن دنیا شود و این عقیده را از اوایل نوجوانی داشت . به این دلیل مربیان آلمانی او را به تیم ملی دعوت کردند و بعد او بازی اش را در خور شخصیتش درست کرد یعنی او برای حضوری قوی ، بازی قدرتی و تهاجمی اما تحت کنترل را برنامه ریزی کرد
چه می توانیم بیاموزیم :
اهداف خود را تعیین کنید بعد قلب و روح خود را برای دستیابی به آنها متمرکز کنید . عقیده داشته باشید که در مسیر موفقیت هستید و این سرونشت شماست . دست به ریسکهای لازم برای موفقیت بزنید . بازی را چنان برنامه ریزی کنید که مطابق شخصیت شماست و بعد آنرا رها نکنید.
۲- توماس ماستر : عشق به مبارزه
ویژگی های روانی :
ماستر یک مبارز به تمام معناست . او برای هر پوئن بازی به نحو ۱۰۰% درگیر می شود مانند جیمی کانرز . وقتی ماستر در ست پنجم بازی ۳بر ۵ عقب است بازهم با تمام وجود بازی میکند و توپ را با تمام قوا می زند . او این شدت بازی را فقط برای fit بودن کامل بدنش می تواند حفظ کند . او در سطح بالایی تمرین می کند تا بتواند انرژی و انگیزه را در مدت زیادی داشته باشد . دیگر بازیکنان تلاش می کنند تا در بازی انرژی شان را ذخیره و صرفه جویی کنند اما ماستر این کار را نمیکند ، شدت در تمام مراحل بازی فرمول موفقیت اوست ، او از رقابت و مبارزه انرژی میگیرد . بدین ترتیب بود که او خود را از دست یک آسیب دیدگی جدی زانو رهاند تا بتواند شماره یک دنیا شود
چه می توانیم بیاموزیم :
با حداکثر شدت بازی کنید ، از هر افتی یا گامی به عقب برای تشدید بازی خود استفاده کنید . برای حفظ شدت انرژی بازیتان ، خود را به نحو مناسبی تمرین دهید و آماده کنید .
۳- پاتریک رفتر : طراحی خوب بازی
ویژگی های روانی :
وجود رفتر الش انگیز است . او می رود تا روند بازی را دیکته و تعیین کند . او همواره جلوی صورت شماست و دست از بازی سرو و والی بر نمیدارد زیرا عقیده دارد که بهترین بازی او از بهترین بازی شما بهتر است . شاید بتوانید دوبار از کنار وی توپ را رد کنید اما ۳ یا ۴ بار نخواهید توانست.او بعد از سرویس دومش که جلو آمده شما توپی را از وی رد میکنید و دوباره هم این کار را میکنید اما او باز جلو می آید و والی موفقی میزند – او هرگز منتظر نمی ماند که ببیند شما چه خواهید کرد – همچنین او دارای حمایتی قوی در میان استرالیایی هاست و تحت فشار هم خوب بازی می کند
چه می توانیم بیاموزیم :
نکات قدرت خود را بشناسید.بنحوی بازی کنید که بهترین شانس و فرصت پیروزی را بشما می دهد و شما به آن اعتماد و اطمینان دارید ، حتی موقعی که اوضاع به نفع شما نیست . بدنبال حمایت از افرادی باشید که به شما عقیده دارند و از طریق آنها به خود اعتماد بیشتری بدست آوردید.
۴- سانچز ویکاریو : مفید بودن و کوتاه نیامدن
ویژگی های روانی :
ویکاریو در درجه اول یک ورزشکار عالی است و در درجه بعد بازیکن حسابی تنیس . ولی با ورزشکار بودنش ، تمرکز و انعطافش شما را شکست می دهد . برخورد او این است : من شما را زمین خواهم زد زیرا من ورزشکار بهتری هستم . ممکن است او شما را وادار کند که او را شکست دهید اما هیچگاه بازی را تحویل شما نمی دهد ، ولی انعطاف پذیر است . در ابتدا او یک بازیکن تدافعی و ضد حمله ای بود و از این طریق در سن ۱۷ سالگی اوپن فرانسه را برد . سپس او یک بازیکن دوبل عالی شد و توانست تغییر جدیدی به بازی خود دهد و استفی گراف را در اوپن آمریکا شکست دهد و کمی بعد ازآن شماره یک دنیا شود .
چه می توانیم بیاموزیم :
مصر بودن و تکیه بر خواسته هایتان را به موضوعی امید دهنده در زندگی یتان تبدیل کنید . بدنبال هر توپی – هر چند دور از دسترس – بدوید . هر چقدر هم که بازیکن خوبی باشید مشتاق افزودن ابعاد دیگری به بازی خود باشید.
۵- یانا نووتنا : تفکر مثبت
ویژگی های روانی :
نووتنا به طرز سر سختانه مثبت است ، شما هرگز نمی توانید وی را مجبور کنید که روی یک جنبه منفی تکیه یا تمرکز کند.او هرگز تسلیم شک و شبهه و انتقاد از خود نمی شود ، حتی موقع شکست فاحش نظیر فینال ویمبلدون در ۱۹۹۳ . آن شکست می توانست ضربه مهمی به او باشد اما اینطور نشد و وی به جلو رفتن ادامه داده است ، چنانچه ببازد او روی اینکه چه چیزهایی می تواند از این شکست بیاموزد متمرکز می شود و در نتیجه طی گذشت سالها بازی او یکنواخت و قابل اتکا شده است و رده ی وی به شماره ۲ جهان ارتقا یافته است.
چه می توانیم بیاموزیم :
روی چیزهایی تمرکز کنید که در حال یاد گرفتن هستید و نه روی ارزیابی هایی که عقیده به خودتان را سست می کند . با واقعیات رودر رو شوید اما بنحوی که منجر به پاسخ ها وراهبردهایی در جهت بهبود شما شود نه طوری که به اعتماد بنفس تان ضربه بزند ، به آینده با دید مثبت بنگرید.
۶- مارتینا هینگس : دید صحیح
ویژگی های روانی :
ما دید و ارزیابی دراز مدتی از هینگس نداریم اما بنظر می رسد که کلید واژه ی توصیف او " تعادل " باشد . بازی او متعادل است . مخلوطی از آمادگی جسمانی ، سرعت ، قدرت و یکنواختی . او همچنین از لحاظ عاطفی قوی است . بنظر می رسد واقعاً ازبازی لذت می برد. وی در زمین سر حال و با نشاط است . او از پیروزیهای اولیه اش مثل نیروی جلوی برنده استفاده کرده است . او زندگی اش را کم مسئله و غیر پیچیده نگه داشته است . او متمرکز است اما تنها تنیس درزندگی اش مطرح نیست.او اسب سواری و اسکیت روی آب هم میکند ، به این ترتیب تمام عزت نفس اش درگیر نیست ، تقریباً امری ترسناک است که او چقدر نرمال است.
چه می توانیم بیاموزیم :
طراحی بازی خود را بر اساس مطالب پایه ای و آمادگی جسمانی بر پا کنید ، وقتی یک امر مثبتی برای شما پیش می آید از آن مثل یک نیروی جلو برنده استفاده کنید . این تفکر را حفظ کنید که شما تنها در تنیس خلاصه نمی شوید و بعد بازی را با ترس کمتری خواهید کرد.
۷- مایکل چانگ : سخت کوش و انضباط شخصی
ویژگی های روانی:
چانگ اثبات می کند که سخت کوشی و انضباط شخصی چه می تواند بکند . هر ساله او یکی از بهترین بازیکنانی است که پیشرفت کرده و بهتر شده است.او نمی پذیرد که بخاطر قد و قامت کوتاهش ۱۷۳ سانتی متر و وزن کمش ۶۵ کیلوگرم نمی تواند یک سرویس عالی داشته باشد . بنابر این تلاش کرده که سرویس اش را تقویت کند و ضربات زمینی اش را هم بهبود بخشد . او عقاید مذهبی عمیقی دارد و تنیس برای او بیان این عقاید ست.این امر به او کمک می کند که بتواند یکنواخت ومصرانه بازی کند . همیشه وقتی به زمین می آید که آماده است و تمرکز زیادی دارد.
چه می توانیم بیاموزیم :
هیچگاه به " محدودیت " خود تسلیم نشوید . بدانید که با سخت کوشی می توان موانع را رفع کرد . همیشه آماده به زمین بروید به نحوی که با ارزشهایی که به آن معتقدید ، متناسب باشد .
۸- پیت سمپراس : آرامش ومبارزه
ویژگی های روانی:
از ابتدا سمپراس دید درازی داشت و به طراحی بازی ای پرداخت که سالیان زیادی متناسب باشد و به بازی برای موفقیت کوتاه مدت دل نبست . او بنحوی کار کرد که بتوان بر همه جنبه ها فایق آید در نتیجه او یک بازیکن کامل است . او می تواند همه ضربات (سرویس و والی ، بازگشت و ضربات هوایی بالاسری و زمینی ) را به نحو خوبی اجرا کند به همین دلیل تحت فشار خود را نمی بازد . حتی وقتی خسته باشد و حتی وقتی مربی اش در حال مرگ باشد ، او توانسته در سطح و ظرفیت بالایی عمل کند.او دارای این حس است که " وضع من بد نیست "و این عقیده را نمی توان از او یاد گرفت.او بهتر از هر کس دیگری می تواند روی پوئنی در بازی تمرکز کند،هیچگاه به عقب و گذشته و خیلی به جلو نگاه نمی کند – قبل از بازی برای هر پوئن او از لحاظ عاطفی صاف و روشن است.
چه می توانیم بیاموزیم:
برای ساختن یک بازی دراز مدت آماده باشید و بازی برای موفقیتهای کوتاه مدت را بی خیال شوید . روی تمام جنبه های بازی خود تمرکز دهید تا بتوانید در مواقع سخت آرام و با اعتماد به نفس باشید . هیچگاه خود را نبازید در مسابقات روی هر لحظه تمرکز کنید و به گذشته و آینده نپردازید.
۹- استفی گراف : پذیرفتن شروط
ویژگی های روانی:
بسیار مشکل است که کسی بتواند شماره یک جهان باقی بماند . هر بازی ای را که ببازد شکست بدی است ، به این خاطر است که کمتر کسانی می توانند مدت زیادی در این موقعیت دوام بیاورند اما گراف توانسته.او کاملاً می داند که در داخل و بیرون زمین چه چیزهایی را می تواند تغییر دهد و چه چیزهایی را نمی تواند . او نمی تواند رسانه های جمعی یا رفتار و مشکلات پدرش را کنترل کند اما می تواند توپ را کنترل کند ، این امر راه نجات و آزادی و رهایی او بوده است . بنابر این تمرکز او در زمین عجیب و غریب است . او هرگز در زمین از چیزی شکایت نمیکند ، شرایط بازی را می پذیرد و سپس به جلو می رود همانطور که سرعت زیاد بازی اش نشان می دهد ، این امر نکته ی اساسی اوست: بهترین استفاده از شرایط موجود و حرکت رو به جلو
چه می توانیم بیاموزیم:
آنچه را که نمی توانید تغییر دهید بپذیرید. روی آنچه می توانید کنترل کنید تمرکز کنید.وقت بازی ، مشکلات بیرون زمین را فراموش کنید. زمین بازی را مثل یک " حریم امن " در مقابل مشکلات زندگی واقعی تصور کنید.
۱۰- مونیکا سلس : شجاعت
ویژگی های روانی:
وقتی او چاقو خورد دوران ساده ی تنیس برای او پایان یافت ، بعد از آن او مبارزه ای غیر قابل باور داشت که فقط بتواند به زمین برگردد . او همواره یک مبارز عالی بوده . او می تواند وقت بازی در پوئنهای حساس ، با بی ترسی و شجاعت اش هر کسی را شکست دهد . وقتی به تنیس بازگشت این شجاعت خود را حتی در باخت هم نشان داد . هیچگاه بهانه نمی آورد و همواره به حریف خود احترام می گذارد.شکستها او را عمیقاً ناراحت می کند اما او همواره سر خود را بالا نگه داشته و به مبارزه ادامه می دهد ، این روال او شجاعت کم نظیری را نشان می دهد بعلاوه او درگیر مبارزه پدرش با سرطان بوده است و با این وجود سلس روی زمین شجاعانه به مبارزه ادامه می دهد.
چه می توانیم بیاموزیم:
حاضر باشید که مورد چالش قرار بگیرید ، یا ببرید یا ببازید.در شکست خورد نشوید – هیچگاه بهانه نیاورید – این ها آزمایش واقعی شخصیت هر کسی است.
منبع : سایت آموزشی تنیس‌