شنبه, ۱۲ اسفند, ۱۴۰۲ / 2 March, 2024
مجله ویستا

آخرین نفر از موهیکان‌ها - THE LAST OF THE MOHICANS


آخرین نفر از موهیکان‌ها - THE LAST OF THE MOHICANS
سال تولید : ۱۹۹۲
کشور تولیدکننده : امریکا
محصول : مایکل مان و هانت لوری
کارگردان : مان
فیلمنامه‌نویس : کریستوفر کرو و مان، بر مبنای رمانی نوشتهٔ جیمز فنیمور کوپر و فیلمنامه‌ای نوشتهٔ فیلیپ دان
فیلمبردار : دانته اسپینوتی
آهنگساز(موسیقی متن) : ترور جونز و رندی ایدلمن
هنرپیشگان : دانیل دی لوئیس، مادلین استوو، راسل مینز، اریک شوایگ، جودی می، استیون وادینگتن و وس استودی
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۲ دقیقه


ـ امریکا، سال ۱۷۵۷، هنگام مبارزهٔ قدرت میان انگلستان و فرانسه، ̎هاوک آی̎ (دی لوئیس) و پدر و برادرش که آخرین بازماندگان قبیلهٔ خود هستند، سعی می‌کنند به دفاع از مستعمره‌نشینان قربانی این درگیری‌ها بپردازند. ̎هاوک آی̎ و برادرش دل به دختران سرهنگی انگلیسی می‌بازند و برای نجات آن دو از چنگ بومیان انتقام‌جوی قبیله‌ای دیگر، خود را به آب و آتش می‌زنند.
ـ بر اساس داستانی نوشتهٔ کوپر که پیش از این در ۱۹۲۰ (موریس تورنور، با همکاری والاس بیری و باربارا بد فورد) و ۱۹۳۶ (جرج ب، سایتس با همکاری راندولف اسکات) نیز مورد اقتباس سینمائی قرار گرفته بود. فیلم مان روایتی تأثیرگذار از دشواری عزت نفس و جوانمردی در عصری پر از آشوب و فرصت‌طلبی و نمونه‌ای نادر از خلق موفق فضای حماسه و القای بدویت گذشته در سینمای امروز است. نقطهٔ ضعف فیلم، فیلمنامهٔ آن است ولی کارگردانی‌مان تلاش بی‌وقفه برای بقاء و پیوند ذاتی انسان‌های مستقل با طبیعت را به خوبی از کار در می‌آورد و صحنه‌های جنگ و درگیری بسیار خوش ساخت و نفس گیرند. بافت صوتی غنی و دقیق فیلم، اسکاری را برای صدابرداران آن به ارمغان آورد و موسیقی جونز و ایدلمن شکوه و حسرت را به زیبائی به هم می‌آمیزد.


همچنین مشاهده کنید

سایت اصلاحات نیوزسایت مشرقسایت جمارانسایت همشهری‌آنلاینسایر منابعروزنامه همشهریسایت دیدارنیوزسایت چی بپوشمسایت تابناکسایت بیتوته