پنجشنبه, ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 2 May, 2024
مجله ویستا

بعضی ها سم دود می کنند


بعضی ها سم دود می کنند
شاید شما هم دیده یا شنیده باشید که بعضی ها سیگار کشیدن را دلیلی برای بزرگ شدنشان می دانند و فکر می کنند که خیلی پر دل و جرأت هستند که می توانند سیگار بکشند اما بیاید قضیه را از بعد دیگری بررسی کنیم: «آثار زیانبار سیگار.»
«نیکوتین» و «منوکسید» موجود در سیگار سم است یعنی این که افراد سیگاری با سیگار کشیدن سم را به بدنشان وارد می کنند.
سیگار علاوه بر این که بدبو است موجب بدبویی دهان افراد سیگاری می شود، پوست افراد سیگاری نسبت به سایر افراد چروکیده تر است که علت اصلی آن اثرات سمی تنباکو بر روی سلول های بدن است. اگر دقت کرده باشید افراد سیگاری دندان های بدنمایی دارند یعنی دندان هایشان زرد و لق است. آنان به خاطر کشیدن سیگار به بیماری لثه مبتلا می شوند.
سم سیگار موجب لخته شدن خون می شود و این لخته ها اغلب در مغز فرد سیگاری جمع می شوند که منجر به سکته مغزی فرد می شود.
فشارخون بالا که منجر به کوری می شود و آسیب دیدگی ریه و ابتلا به امراض ریوی نیز از آسیب های سم نیکوتین است. از دیگر امراض، حمله قلبی، بیماری های روده و مثانه و درد اندام ها به علت تنگ شدن مجرای رگ ها و کاهش اکسیژن رسانی به عضلات است. بعضی از پزشکان می گویند هر نخ سیگار ۵ دقیقه از عمر آدم را کم می کند.
سیگار و نیکوتین موجود در آن برای چند دقیقه مغز را آرام می کند و در عوض این همه مشکل برای فرد ایجاد می کند. پس به کسانی که دوروبرتان سیگاری هستند بگویید این مطلب را بخوانند، شاید اثر داشت. کسی چه می داند.

پدرام شهپری
منبع : روزنامه ایران