پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

حمام گیاهی


حمام گیاهی
بسیاری از گیاهان برای پوست مفید بوده و ازآنها در حمام استفاده می شود. بهترین گیاه از این نوع گیاهان، گل بابونه است که ازتازه یا خشک آن می توان استفاده کرد. خاصیت های بابونه زیاد است و باعث لطافت پوست شده و همچنین از آن محافظت می کند و در ضمن موهای بدن را نیز بور می کند.
● انواع حمام های گیاهی عبارتند از :
▪ حمام های عطرآگین:
که در آن از گلها و گیاهان معطر مانند گل سرخ، بهار نارنج، یاسمن، سنبل، نعناع و ... استفاده می شود.
▪ حمام های شفابخش:
که به عنوان درمان کننده هم می توان از آنها استفاده کرد و دارای ویتامین های فراوان می باشند و درسالم سازی پوست بسیار موثر بوده مانند: زیرفون و نعناع.
▪ حمام های تقویت کننده: که از روغن های گیاهی و مقداری آب، تشکیل شده اند و در تقویت پوست و سلامت و شادابی آن بسیار موثر می باشد. مانند روغن بادام، روغن آفتابگردان ، روغن دانه کتان و غیره.
▪ حمام های نیم تنه :
این نوع حمام ها برای سلامت و شادابی ، در انواع مختلف می باشد که برای این گونه حمام ها باید مقداری مناسب و متناسب از گیاهان مورد نظر را در کیسه پارچه ای ریخته و در یک لیتر آب جوش برای ساعتی خیس نمایید و سپس به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید و دم کنید و ازعصاره آن در حمام نیم تنه استفاده کنید. آب وان باید کاملا داغ و قابل تحمل باشد . قابل ذکر است که چنانچه در موقع حمام از کیسه محتوی دارو به عنوان کمپرس بر روی مواضع مورد نظر استفاده شود ، اثرات مفیدتری خواهد داشت.
▪ حمام شیر:
این حمام مخصوص ژرژ ساند نویسنده فرانسوی بوده، که دارای پوست لطیف و سالمی نیز بوده است. تنها عامل این سلامتی و جوانی را در حمامی که می نموده است ، می دانسته است. برای آماده کردن این حمام به مواد زیر نیازمندید:
ابتدا ۱۰۰ گرم بی کربنات سدیم را با ، ۲۲۵ گرم نمک مخلوط کنید و در یک لیتر آب ، حل نمایید، سپس ۸۵ گرم عسل را در سه لیتر شیر بریزید و حل کنید. مواد به دست آمده را در وان بریزید و خوب هم بزنید و بعد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان، استراحت کنید.
▪ حمام توت فرنگی:
این حمام مخصوص مادام تالین یکی از زیبایان تاریخ بوده است و به طور کلی خانم های زیبا در آب توت فرنگی و تمشک حمام می کرده اند و سپس با شیر و اسانس گل، آبکشی می کرده اند، تا پوست بدنشان خوشبو و شاداب شود.
▪ حمام آب دریا:
آب دریا به دلیل داشتن املاح معدنی، بسیار مفید است اما همیشه در دسترس نیست. پس بهترین راه این است که با افزودن املاح ویژه دریا به آب وان، برای خود، آب دریا درست کنید. برای این کار ۲۲۵ گرم سولفات منیزیوم و ۵۰۰ گرم کلرید منیزیوم را به آب وان بیفزایید و برای این که خوشبو شود کمی اسانس نعناع یا اکالیپتوس به آن بیفزایید.
▪ حمام برای رفع خستگی:
دوش سرد و گرم به تناوب، خستگی را از پوست می گیرد. این کار زمانی نتیجه بهتری خواهد داشت که زیر دوش آب گرم بایستید و با دوش دستی آب سرد به بدن بپاشید، به طوری که پوست ، دو درجه حرارت مختلف را یکجا دریافت و حس کند.
▪ حمام نیم تنه برای رفع خستگی:
یک مشت از گل و برگ پنیرک و یا برگ و ریشه و یا گل و ریشه آن را و یا بهتر، یک مشت از مخلوط همه آنها را در یک لیتر آب جوش ریخته ، از این محلول تهیه شده جهت رفع خستگی دست و پا و یا در حمام استفاده شود.
ـ مشتی از گیاه خشک شده دارواش را در یک لیتر آب ، جوشانیده و روزانه یکبار دست و پا را حمام می دهند.
ـ مایع مورد استفاده از پوست ساقه زالزالک تهیه می شود. دو قسمت از پوست خرد شده را ، در یک لیتر آب می ریزند و بعد از تهیه محلول دوبار در روز، جهت رفع خستگی از آن استفاده می کنند.
▪ حمام نیم تنه برای بهبود ناراحتی های پوستی:
مقدار نیم کیلو جو و نیم کیلو سبوس را درکیسه پارچه ای ریخته و در یک لیتر آب جوش، برای ساعتی خیس کنید و سپس به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید و دم کنید و از عصاره آن در حمام نیم تنه استفاده کنید.
آب وان باید کاملا داغ ولی قابل تحمل باشد. قابل ذکر است که چنانچه در موقع حمام از کیسه محتوی دارو به عنوان کمپرس بر روی مواضع مورد نظر استفاده شود مفیدترخواهد بود.
▪ حمام نیم تنه برای بهبود زخم های پوستی:
جوشانده بومادران به صورت لوسیون و استفاده از این محلول به صورت حمام دست و پا یا به صورت کمپرس ، برای درمان زخم ها و ضدعفونی کردن آنها مفید است.
▪ حمام نیم تنه برای تمیز کردن پوست های چرب:
مواد تشکیل دهنده آن از این قرارند: بومادران، برگ لیمو، برگ گل شمعدانی
▪ حمام نیم تنه برای پوستهای حساس:
یک و نیم مشت از ریشه تازه یا خشک شده و برگ های باباآدم را، در یک لیتر آب گرم ریخته تا محلول شست و شو تهیه گردد. با این محلول روزانه دو تا سه بار حمام پوست میگیرند.
▪ حمام نیم تنه برای زه کشی پوست:
مواد تشکیل دهنده آن از این قرارند: شکوفه پرتغال، برگ های گل رز، گلبرگ های رز و مادگی آن و پوست درخت بید.
▪ حمام نیم تنه نرم کننده برای از بین بردن چین و چروک پوست:
مواد تشکیل دهنده آن از این قرارند: رازیانه ، گلبرگ، رز، گل آقطی، گل زیزفون.
▪ حمام نیم تنه مرطوب کننده:
مواد تشکیل دهنده آن از این قرارند: شکوفه پرتغال، برگ های گل رز، گلبرگ های رز و مادگی آن و پوست درخت بید.
▪ حمام نیم تنه آرام کننده پوست:
یک مشت از برگها و گلهای بادام شیرین را ، همراه ۴۰ گرم از پوست میوه و پوست ساقه گیاه، در یک طشت پر از آب گرم ریخته و روزانه دو بار با این محلول ، حمام نمایید.
▪ حمام نیم تنه آرامش دهنده:
یک مشت گیاه تازه یا سه تا چهار مشت از گیاه خشک شاه تره را ، در یک لیتر آب می ریزید و بعد از تهیه محلول، از آن در حمام نیم تنه روزی یکبار استفاده نمایید.
▪ حمام نیم تنه لینت بخش:
یک مشت کامل از میوه، برگ و ریشه انگور فرنگی قرمز را در یک لیتر آب می ریزید. حمام با این مایع یک یا دو بار در روز توصیه شده است.
حمام نیم تنه برای تقویت و آرامش دهنده: نیم مشت تا یک مشت از گیاه مرزنگوش را، در یک لیتر آب ریخته، محلول حمام به دست می آید.
▪ حمام نیم تنه برای تقویت پوست:
دو تا سه مشت از آویشن را، در یک لیتر آب می جوشانید و از این محلول جهت حمام دست و پا استفاده می کنید.
▪ حمام نیم تنه مقوی برای پوست و خوشبو کننده آن :
جوشانده ۲۰۰ گرم گیاه خشک شده اسطوخودوس را در وان حمام بریزید و به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه در آن دراز بکشید.
▪ حمام نیم تنه برای لطافت و خوش بویی پوست:
یک مشت از گلهای خشک شده نارنج را در یک لیتر آب ریخته ، از این محلول تهیه شده، در وان حمام ریخته و حمام نیم تنه بگیرید.
▪ حمام نیم تنه برای لطافت پوست:
یک مشت ، مخلوط ریشه و برگ ختمی را به ازای یک لیتر آب جوشیده به کار می برند یا دو گرم گل ختمی در یک لیتر آب مخلوط کرده و از این محلول برای حمام های نیم تنه استفاده می کنند.
▪ حمام نیم تنه لطیف کننده:
این حمام ، حمام با سرکه سیب است. با افزودن یک فنجان سرکه سیب به آب وان می توانید اسید پوست را تامین کنید .
▪ حمام نیم تنه برای نرمی و لطافت پوست:
یک مشت از میوه و گل گیاه آلوچه را، در یک لیتر آب ریخته ، محلول تهیه شده را جهت حمام دست و پا به کار ببرید.
▪ حمام نیم تنه برای سفید شدن پوست:
۱ لیتر شیر که سرشیر آن کاملا گرفته شده را به آب ولرم وان حمام اضافه کرده و به مدت ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید.
▪ حمام نیم تنه برای شادابی و لطافت پوست:
مقداری برگ توت رادر آب بریزید و پس از مدتی برگ ها را از ظرف خارج کنید و آب آنرا به آب وان بیفزایید. این حمام دوباره پوست رازنده می کند.
▪ حمام نیم تنه برای زیبایی پوست و نرمی دست و پا:
نیم مشت اسطوخودوس را، در یک لیتر آب ریخته تامحلول حمام تهیه شود. برای حمام کامل ، یک بسته بزرگ از این گیاه را در وان حمام ریخته و با این محلول شست و شو ، تمام بدن را حمام نمایید.
▪ حمام نیم تنه برای زیبایی و نرمی پوست:
مواد تشکیل دهنده آن از این قرارند: جوانه کاج خشک شده و دم شده در آب جوش.
▪ حمام نیم تنه برای روشنایی پوست:
سه عدد هویج را رنده کرده و در یک لیتر آب ، محلول شست و شو را درست کنید و روزانه دو تاسه بار دست و پا را با آن حمام کنید.
منبع : پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری