یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

تصویرسازی یک درام تاریخی


تصویرسازی یک درام تاریخی
سریال تلویزیونی «جومونگ» درامی تاریخی محصول کشور کره جنوبی و با تهیه‌کنندگی شبکه MBC است که در ۸۱ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای ساخته شده است.
کارگردان‌های این سریال جیون هونگ چیو و جو هوآن لی و نویسندگان وان گیو چیو و هیوآنگ سو جونگ هستند و محصول سال ۲۰۰۶ است.جومونگ، قهرمان اصلی داستان که نقش آن را سونگ ایل گوک بازی می‌کند، متولد سال ۱۹۷۱ کشور کره جنوبی است و پیش از این سابقه حضور در سریال‌های تلویزیونی «بادیگادیو» (سال ۲۰۰۳) در نقش هان سونگ‌ سو، «ردیو آی» (سال ۲۰۰۵) در نقش پارک چان شیک و همچنین سریال تلویزیونی «جاکاوب اوی جئونسئوگ» (سال ۲۰۰۵) در نقش سئو مین جون را داشته است.
● داستان سریال
جومونگ تیوانگ، بنیانگذار سلسله پادشاهی گوگوریو در سال ۳۷ قبل از میلاد است. او پسر هائه موسو و بانو یوهوا است و نزد پادشاه گئوم وا پرورش یافت. داستان سریال با داستان زندگی هائه موسو پدر جومونگ و نبرد او با ارتش هان چین و رویارویی او با پرنسس یوهوا (مادر جومونگ) آغاز می‌شود.
بعد از آن خط سیر سریال بر داستان‌های بعد از تولد جومونگ و پرورش و بزرگ شدن او متمرکز می‌شود؛ جومونگ پادشاه بویئو می‌شود و با پدرش هائه موسو (که پیش از این فکر می‌کرده به دست ارتش هان چین به قتل رسیده است)،‌ ملاقات می‌کند و در قسمت‌های پایانی سریال رقابت، ‌نبرد و مبارزات شدید بین جومونگ با مخالفان خود، رابطه عشقی او با پرنسس سو سئه‌نو و همچنین احیای دا مول گون و بنیاد نهادن سلسله پاشاهی گوگوریو به تصویر کشیده شده است.
● در کشورهای دیگر
سریال تلویزیونی جومونگ از زمان آماده شدن آن در ماه مارس ۲۰۰۶،‌ تاکنون به ۱۱ کشور ازجمله ژاپن، تایوان، هنگ‌کنگ، ویتنام، سنگاپور، تایلند، مالزی، برونئی، تانزانیا، فیلیپین و ایران فروخته شده است و در این کشورها نمایش داده می‌شود. این سریال همچنین از شبکه AZN آمریکا نیز پخش می‌شود.
● جوایز
سریال جومونگ در سال ۲۰۰۶ چندین جایزه MBC از جمله جایزه اصلی و جایزه بهترین هنرپیشه نقش اول مرد برای سونگ ایل گوک و جایزه بهترین بازیگر نوظهور برای وون کی جون، بهترین سریال عامه‌پسند و جایزه بهترین تصویرسازی درام تاریخی را به دست آورده است.

مهری توکلیان
منبع : روزنامه جام جم