دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

مردمان چین باستان نمک خود را از کجا تهیه می‌کردند؟


مردمان چین باستان نمک خود را از کجا تهیه می‌کردند؟
تهیه نمک در چین باستان هیچ تمدنی نمی‌تواند بدون استفاده از نمک برجای بماند.بر این اساس باستانشناسان از این نکته در شگفت بوده‌اند که چرا در هیچ جای سرزمین پهناور چین اثری از تولید نمک به چشم نمی‌خورد.
هیچ تمدنی نمی‌تواند بدون استفاده از نمک برجای بماند. بر این اساس باستانشناسان همواره از این نکته در شگفت بوده‌اند که چرا در هیچ جای سرزمین پهناور چین اثری از وجود مراکز تولید نمک به چشم نمی‌خورد. اما یک گروه از باستانشناسان بتازگی موفق شده‌اند برای این راز عجیب پاسخ خرسندکننده ای پیدا کنند.
به نوشته نشریه ارگان آکادمی ملی علوم در آمریکا روان فالد و همکارانش از دانشگاه هاروارد به اتفاق محققان دانشگاه علم و فناوری چین در شهر هفی توانسته‌اند در ساحل رودخانه جنجینگ در جنوب شرقی چین به یک کارگاه تولید نمک دست یابند که قدمتی چهار هزار ساله دارد.
در محل این کارگاه قطعاتی از ظروف سفالی کشف شده که مختص جذب آب شور دریا و تبخیر آن و ته نشست کردن نمک بوده است.
این قطعات عموما مربوط به خمره‌های بزرگ با ته پهن و نوک باریک و یا تنگ‌هایی با شکل مشابه این خمره‌ها بوده‌اند که در تمدنهای کهن برای استخراج نمک از اب دریا مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.
گروه باستاشناسان با استفاده از روشهای شیمیایی که برای نخستین بار در این حوزه به کار گرفته شده نشان داده‌اند که کارکرد ظروفی که در منطقه ژونگبا کشف شده تولید نمک بوده است.
اسناد تاریخی نشان می‌دهد که نمک در مقیاس وسیع در سرتاسر خاک پهناور چین مصرف می‌شده است و کشف این کارگاه روشن می‌سازد که چینیان باستان تا حد زیادی در تولید این ماده حیاتی خودکفا بوده اند.
منبع : بانک اطلاعات گردشگری