دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا

دختر کارمند - Working Girl


دختر کارمند - Working Girl
سال تولید : ۱۹۸۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : فاکس قرن بیستم
کارگردان : مایک نیکولز
فیلمنامه‌نویس : کوین وید
فیلمبردار : میکائیل بالهاوس.
آهنگساز(موسیقی متن) : کارلی سایمن.
هنرپیشگان : هریسن فورد، سیگورنی ویور، ملانی گریفیث، الک بالدوین، جون کوزاک، فیلیپ باسکو، نورا دان، آلیور پلات، جیمز لالی، کوین اسپیسی، الیزابت ویچکرافت، رابرت ایستن و الیمپیا دوکاکیس.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۳ دقیقه.


«تس مک‌گیل» (گریفیث) هر روز با دوستش «سین» (کوزاک) به محل کارش، یک مؤسسه کارگزاری در منطقه پائین منهتن می‌رود. او که بسیار مشتاق ترفیع شغلی است، در اوقات فراغتش مطالعه می‌کند. شوخی دو نفر از همکارانش باعث می‌شود تا او به بخش دیگری منتقل شود که رئیس آن، «کاترین پارکر» (ویور) اهل بوستن، تشویقش می‌کند که خود را جزو تیم‌کاری بداند و ایده‌هایش را بگوید. «تس» به خاطر مطالعاتی که داشته، پیشنهاد می‌کند تا «اورن‌تراسک» (باسکو)، یکی از مشتریان مؤسسه، به جای خرید سهام یک شبکه تلویزیونی، که یک شرکت ژاپنی نیز رقیبش است، سهام یک شبکه رادیوئی را بخرد. «کاترین» برای تعطیلات به اسکی می‌رود (و طوری وانمود می‌کند که در آنجا با کسی وعده ملاقات دارد) و وقتی در اثر یک سانحه بستری می‌شود از «تس» می‌خواهد مواظب آپارتمانش باشد. در اینجا «تس» می‌فهمد که «کاترین» پیشنهاد کرده است. «تس» دربازگشت به خانه، محبوبش، «میک» (بالدوین) را با دوستش «دورین» (ویچکرافت) غافل‌گیر می‌کند. حالا تصمیم می‌گیرد زندگی جدیدی را شروع کند. پس با کمک «سین» و لباس‌های کمد «کاترین» سر و وضعش را عوض می‌کند و با «حک ترینر» قرار می‌گذارد. اما بدون آنکه بداند زودتر با او آشنا می‌شود و شب هنگام «ترینر» او را در حالی که مست لایعقل است، به آپارتمانش می‌برد. در قرار ملاقات، «تس» از دیدن او شوکه می‌شود ولی با این حال پیشنهاد «تراسک» را می‌گوید و این توهم را به وجود می‌آورد که او در دفتر «کاترین» کار می‌کند. «ترینر» که وضعیت شغلی‌اش به مخاطره افتاده، وقتی «تس» پیشنهاد ازدواج با دختر «تراسک» را به او می‌دهد، وحشت می‌کند. اما باز هم «تس» به دادش می‌رسد و به «تراسک» پیشنهاد فکر کردن بر روی شبکه رادیوئی مترو را در ممفیس می‌دهد. سپس ترتیب قرار ملاقاتی بین «تراسک» و «آرمبریستر» (ایستن) را می‌دهد، در حالی که در این میان خودش و «ترینر» نیز به هم دل باخته‌اند. در اینجا سر و کله «کاترین» دوباره پیدا می‌شود و از ماجرای قرار ملاقات «تراسک» با خبر می‌شود، جلسه ملاقات را به هم می‌زند و بعدتر معلوم می‌شود که «ترینر» همان فرد موردنظر در تعطیلات است. در برخورد «کاترین» و «تس»، «ترینر» می‌فهمد که پیشنهاد رادیو در اصل متعلق به «تس» بوده است. «کاترین» شغلش را از دست می‌دهد. «تراسک»، «تس» را استخدام می‌کند ولی بعدتر در دفتر «ترینر»، مشغول به کار می‌شود.
* فیلم، گریفیث را به شهرت می‌رساند و یکی از محبوب‌ترین کمدی‌های رُمانتیک دهه 1980 به شمار می‌آید. اما کار در واقع نسخه به شدت هالیوودی آن چیزی است که سینما زن - آزاد - خواه نام دارد، زیرا این جا بیش از آنکه بلندپروازی یک دختر و یا نارو خوردن از محبوبش و... مورد نظر باشد، یک افسانه پریان روایت می‌شود: «سیندرلا»ئی که افسونگرش، فورد است! نقش ویور در کمال بی‌انصافی نگاشته شده، ولی او در اجرا بی‌نظیر عمل کرده است. یک مجموعه تلویزیونی نیز بر مبنای آن ساخته شد.