سه شنبه, ۱۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 7 February, 2023
مجله ویستا

سایت سومه


سایت سومه
هنگامه اخوان در سال ۱۳۳۴ در روستای کلاشم پائین از توابع بخش تولمات صومعه سرا دیده به جهان گشود . او آخرین فرزند خانواده بود که خوش صدایی در آنها ارثی بود اما در این میان هنگامه روی به خوانندگی حرفه ای آورد . وی آواز را از ده سالگی و با آموزش آواز دشتی ( یک سبک موسیقی مرسوم در ایران ) از پدرش آغاز نمود . عضویت و او و برادرش در گروه سرود مدرسه از نخستین گامهای هنگامه اخاوان در اجرای زنده موسیقی بود .
تعریف همیشگی پدر از قهرالملوک وزیری و روح انگیز ( دو خواننده زن نامدار آن زمان ) خصوصاً قهر که نه فقط به عنوان یک خوانند یلکمه به عنوان یک شخصیت سخاوتمند نام برده می شده انگیزه های هنگامه اخوان را برای ادامه تخصصی موسیقی بیشتر می کرد . او پس از پایان دوره دبستان برای دیدار خواهرش به تهران رفت و در این سفر توسط خواهد و شوهر خواهرش به ماندن در پایتخت و برای ادامه تعلیم و مطالعه در زمینه موسیقی تشویق گردید .
او تصمیم گرفت در تهران بماند و برای امتحان خوانندگی به رادیو ملی رفت . صدایش را با توجه به آموخته های پدر در یک کاست ضبط کرد که اعضای واحد موسیقی رادیو یفی اساتید بزرگی چون جواد معروفی ، علی تجویدی ، فلاح ، مرتضی حنانه ، حبیب ا... بدیعی پس از شنیدن این نواد و آزمایش حضوری از وی هنرش را مورد تائید قرار دادند و این آغاز همکاری هنگامه اخوان را رادیو ملی ایران بود .
او کاملاً به ردیف های موسیقی مسلط نبود بنابراین د ر کلاسهای موسیقی نامنویسی نمود و با تشویقهای علی تجویدی در محضر استاد ادیب خوانساری از اساتید مسلم موسیقی ایرانی حاضر گردید و بیش از ده سال نزد وی به یادگیری ردیف و تکنیک هایی از موسیقی فارسی نمود . او در ابتدای هماکری با رادیو ایران ( حدود سال ۱۳۵۴ ) و در بیست سالگی به بازسازی و خلق دوباره آثاری از قمر با کمک شیدا و عارف پرداخت .
پس از آن – به همکاری با آرشیو رادیو ایران دعوت گردید و کنسرتهای زیادی در ایران و اروپا برگزار نمود که از مهمترین آنها می توان به اجراهای مشترک وی و استاد محمدرضا لطفی اشاره نمود . می گویند وی وقتی به روستای زادگاهش در صومعه سرا می آید بسیار ساده وی پیرایه به روستای خود ، زبان گیلکی و فرهنگ بومی خود در همه ابعاد آن آنچنان اقدام می گذارد و به آنها عمل می کند که هیچکس تصورش را نمی کند. او شهرت بسیاری دارد و در بسیاری از کشورهای دنیا شناخته شده است اما به گفته خودش صومعه سرا را به هر نقطه ای در اروپا ، استرالیا و آمریکا ترجیح می دهد . هنگامه اخوان در حال حاضر کارشناس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و آواز تدریس می کند .


همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهسایت دیجیاتوسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری مهرسایت خبرآنلاینروزنامه شهروندسایت تابناکروزنامه توسعه ایرانیسایت انصاف نیوزسایت سلام نو