یکشنبه, ۳ تیر, ۱۴۰۳ / 23 June, 2024
مجله ویستا

اولین طلا برای تیرانداز چکی


اولین طلا برای تیرانداز چکی
پس از شکوه مراسم گشایش المپیک ۲۰۰۸ که اکثر رسانه ها و صاحبنظران آن را بهترین مراسم افتتاحیه در تاریخ برگزاری این پیکارها دانسته اند، دیروز رقابت ها در بسیاری از رشته ها در پکن به جریان افتاد و اولین مدال طلای پیکارها صبح روز شنبه به یک تیرانداز زن چکی به نام کاته رینا امونز در ماده تفنگ بادی از فاصله ۱۰ متر رسید.
چینی ها بسیار امید داشتند مدال زرین این رشته را توسط «دو.لی» که چهار سال پیش در آتن اول شده بود، از نو تصاحب کنند اما او این بار فقط به رتبه پنجم رسید و شروع رؤیایی مورد نظر چین، لااقل در رشته تیراندازی شکل نگرفت. این درحالی بود که چین با آغازی عالی در رشته وزنه برداری زنان مدال طلای وزن نخست (۴۸ کیلو) را توسط «چن شی جیا» فتح کرد و وی حتی دو رکورد جدید را نیز در این وزن برای بازی های المپیک بر جای نهاد. پیروزی امونز در رشته تیراندازی با تفنگ بادی زنان از فاصله ۱۰ متر، بیش از همه برای خود او تعجب آور بود. وی می گفت: «باور نکردنی بود. در ابتدای صبح احساس سردرد داشتم و حالم آن قدر بد بود که نمی دانستم چطور باید در مسابقه شرکت و از چه طریق تیراندازی کنم. با چنین شرایطی کسب عنوان قهرمانی المپیک واقعاً جالب توجه و خیره کننده است.»
«دو.لی» بعد از پایان مسابقه با چهره ای گریان محل برگزاری مسابقه را ترک کرد و بعداً گفت به لحاظ روحی مهیای حضور در یک رقابت بزرگ خانگی نبوده است.
● رده بندی تیراندازی با تفنگ بادی زنان از فاصله ۱۰ متر:
۱) کاته رینا امونز از چک با ۵۰۳‎/۵ امتیاز،
۲) لیوبوف گالکینا از روسیه با ۵۰۲‎/۱ امتیاز،
۳) سنی زانا پی چیچ از کرواسی با ۵۰۰‎/۹ امتیاز.
شروع رقابت های بسکتبال
درحالی که مسابقه های بسکتبال مردان المپیک بیست و نهم از صبح امروز شروع می شود، رقابت های بسکتبال زنان از دیروز به حرکت درآمد و تیم های استرالیا و نیوزیلند بازی های اول خود را بردند. استرالیا ۶۴ ـ۸۳ بر بلاروس فائق آمد و از درخشش نسبی لوچنکو و تروینا که هر کدام ۱۳ امتیاز گرفتند، بهره مند شد.
در دیداری دیگر نیوزیلند در برابر تیم آفریقایی مالی به برتری نزدیک ۷۲ـ۷۶ نائل آمد. مارینو با کسب ۱۹ پوئن برای تیم پیروز، از بهترین های میدان بود.
چون صحبت از بسکتبال المپیک شد، بد نیست سری به اردوی مردان استرالیا بزنیم و از اندرو بوگات جوان، اول بسکتبال این کشور بگوییم که دیروز تصریح و ادعا کرد استرالیا برای درخششی فراتر از معمول در این رقابت ها آماده است. حضور یک تیم متشکل از ستاره های «N.B.A» به نمایندگی از امریکا در این میدان شانس سایر تیم ها را کاهش داده ولی بوگات که از قضا بسکتبال باشگاهی خود را در لیگ حرفه ای امریکا (N.B.A) در تیم میلواکی باکز این کشور ادامه می دهد، می گوید: این مسئله نه تنها از دیدگاه او بد نیست بلکه باعث می شود بسکتبالیست های استرالیا راحت تر و بهتر کار کنند و از فشار شدید روحی رهایی یابند. او که اخیراً قرارداد ۵ساله تازه ای به بهای ۷۲‎/۵ میلیون دلار با باکز بسته است. دیروز گفت: «از ناحیه مچ پا ناراحتی داشتم و پزشکان گفته بودند استراحت بهترین چیز است و من با رعایت این قضیه اینک وضعی بهتر دارم و درد پایم کمتر شده است.»
● اگر بوگات حاضر بود ‎
آسیب دیدگی مذکور حین یک بازی تدارکاتی تیم ملی بسکتبال استرالیا در شهر نان جینگ چین، برای بوگات به وقوع پیوست، ولی بهبودی نسبی او و رجعت وی به تمرینات تیم استرالیا بهترین خبر برای مربیان این تیم بوده که مهیای بازی با کرواسی در روز یکشنبه می شوند و این اولین مسابقه برای هر دو تیم و در گروه اول رقابت های بسکتبال المپیک ۲۰۰۸ است (همان گروهی که ایران نیز در آن جای دارد)‎/ مصدومیت مذکور باعث شد اواسط هفته پیش که تیم استرالیا یک بازی دستگرمی دیگر در برابر تیم امریکا در شهر شانگهای انجام داد و با نتیجه ۷۶ـ۸۷ تسلیم شد بوگات به میدان نیاید. نزدیکی نتیجه آن دیدار و کلاس بالای کار استرالیایی ها حین این مسابقه این باور و تلقی و سؤال را به وجود آورد که اگر بوگات در میدان حضور داشت، چه روی می داد و نتیجه چه می شد.
با این وجود بوگات می گوید که او و یارانش از این که شانس آنها در قیاس با امریکا برای کسب مدال در المپیک بسیار کمتر انگاشته می شود، راضی اند و گله ای در این خصوص ندارند. «وقتی مثل تیم امریکا مهره های نامدار زیادی را از تیم های N.B.A در اختیار داشته باشید، آنگاه فشار روحی مفرط تری نیز به شما وارد خواهد شد و آرامش نخواهید داشت. بنابراین خوشحالیم که روی ما به همان اندازه حساب نمی شود و ترجیح می دهیم که ما را یک تیم درجه دوم بینگارند. در آن صورت پیروزی بر حریفان نیز شیرین تر خواهد بود.»
● برای باختن نیامده ایم
اما بوگات معتقد است که در این دوره از رقابت ها حداقل ،۵ ۶ تیم (شامل استرالیا) شانس قهرمان شدن دارند و رقابت ها بسیار پایاپای خواهد بود و او و یارانش قصد ندارند که به آسانی تسلیم رقبا شوند. «فکر نکنید که برای باختن به اینجا آمده ایم و برعکس به هر کاری برای برنده شدن دست خواهیم زد.
خود من در قیاس با ۴ سال پیش که اولین المپیک خود را تجربه کردم، پخته تر شده ام و دیگر آدم کم تجربه آن موقع نیستم. خوشحالم که به اندازه ۴سال مسن تر و بهتر شده ام و با شرایطی کاملتر به صحنه المپیک برگشته ام.»
وصال روحانی
منبع : روزنامه ایران