دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا


رستوران‌های جور وا جور


رستوران‌های جور وا جور
وقتی از خانه بیرون می‌رویم و در خیابان‌های شهر به گشت و گذار می‌پردازیم، حتما در هر خیابان از جلوی چندین رستوران با تزیینات و رنگ و لعاب گوناگون عبور می‌کنیم که مثل قارچ از همه‌جا سر درآورده‌اند اما در این میان برخی رستوران‌ها هستند که با بقیه فرق دارند؛ تفاوت‌هایی که تعجب و حیرت مشتری‌های خود را برمی‌انگیزند. حتی کسانی که این رستوران‌ها را ندیدند اما با خواندن اخبار آن، تعجب می‌کنند. درست مثل ما و شما...
● خانه‌کوتوله‌ها
«خانه کوتوله‌ها» یک قهوه‌خانه فانتزی و زیباست که توسط یک عده آدم کوتوله اداره می‌شود. صاحبان و گارسون‌های این قهوه‌خانه همگی کوچک و ریزه‌میزه هستند که مهمانان خود را با روی خوش، غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه و موسیقی زنده سرگرم می‌کنند و همین موضوع باعث شهرت این قهوه‌خانه جمع و جور اما دوست‌داشتنی شده است. خانه کوتوله‌ها در شهر «مانیل» پایتخت کشور فیلیپین قرار دارد و علاوه بر ساکنین این شهر، توریست‌های خارجی هم به آنجا می‌روند.
● رستوران اونویر
رستوران «اونویر» در اوهایوی آمریکا یکی از عجیب‌ترین رستوران‌های دنیاست. وقتی کسی از بیرون به این رستوران نگاه می‌کند، موضوع عجیبی در آن نمی‌بیند ولی زمانی که وارد آن می‌شود، بلافاصله تفاوت بزرگی بین آن و دیگر رستوران‌ها که با چلچراغ‌ها و انوار رنگارنگ تزیین شده‌اند را احساس می‌کند. رستوران «اونویر» غذاهای خود را در مکانی کاملا تاریک و با گارسون‌ها و خدمه نابینا سرو می‌کند.
وقتی کسی برای صرف ناهار یا شام به رستوران «اونویر» می‌رود، دیگر باید وسواس را کنار بگذارد و اصلا به ظاهر و محتویات غذا یا ظاهر گارسون و بهداشت و سلامت او توجه نکند زیرا با این وسواس‌های بی‌نتیجه، نه تنها چیزی عایدش نمی‌شود بلکه غذا را هم به کام خود زهر می‌کند.
● گو - لی - زوآنگ
رستوران «گو - لی - زوآنگ» در پکن فقط غذاهای دریایی از انواع و اقسام ماهی‌ را سرو می‌کند. نکته جالب این‌که ساختمان ظاهری این رستوران شبیه یک ماهی است و میزهای غذای آن آکواریوم است.
● شام در آسمان
رستوران «شام در آسمان» آمریکا هم در نوع خود منحصربه‌فرد است. این رستوران، میز شام خود را پنجاه متر بالاتر از سطح زمین و بر فراز مناظری چشم‌نواز بالا می‌برد و مشتری‌ها در حالی غذای خود را صرف می‌کنند که مردم عادی زیر پاهایشان به زندگی روزمره خود می‌پردازند.
در میان این میز بزرگ شام قسمتی هم برای اجرای برنامه یک گروه موسیقی تعبیه شده تا مشتری‌های رستوران با شنیدن آوای مسحورکننده پیانو، بیشتر از صرف غذای خود لذت ببرند ولی کسانی که در این رستوران غذا می‌خورند، باید خیلی مراقب باشند که کارد و چنگال‌شان از دست‌شان نیفتد زیرا دیگر معلوم نیست کسی بتواند آن را پیدا کند و هم این‌که ممکن است آن کارد و چنگال بر سر یک عابر بخت‌برگشته و از همه‌جا بی‌خبر بیفتد.
● قهوه‌خانه غار برفی
«غار برفی» در حقیقت یک رستوران نیست و هیچ نوع غذایی در آن سرو نمی‌شود ولی کسی به این موضوع اهمیتی نمی‌دهد. قهوه‌خانه «غار برفی» در حقیقت حفره‌ای در میان برف و یخ است که در یکی از سردترین نقاط شمالی کشور نروژ قرار دارد. وقتی مردمی که ساعت‌ها در میان برف و سرما بوده‌اند، به این حفره یا غار برفی می‌رسند و روی چهارپایه‌های آن می‌نشینند، زیاد به غذا فکر نمی‌کنند چون در آن موقعیت هیچ چیزی بیشتر از یک لیوان چای یا قهوه داغ به آدم نمی‌چسبد.
● آشپزخانه رباتی
«آشپزخانه رباتی» رستورانی در هنگ‌کنگ است که به جای گارسون‌های انسانی، از سه ربات خدمتکار بهره می‌گیرد و این سه ربات با روی خوش از مشتری‌ها پذیرایی می‌کنند! مردم هنگ‌کنگ هم از این گارسون‌ها که در نوع خود بی‌نظیر هستند، خوششان آمده و ترجیح می‌دهند برای صرف غذا به این رستوران بروند به همین دلیل است که در هر ساعت از روز که وارد این رستوران شوید، حتما تعداد زیادی مشتری در آن خواهید یافت.
این ربات‌ها به ویژه برای بچه‌ها خیلی جالب است و کودکان بدغذا وقتی بشقاب شام‌شان را از یک ربات می‌گیرند، تمام آن را بااشتها می‌خورند.
● رستوران شکم نهنگ
وقتی وارد این رستوران می‌شوید، باید دست‌تان را روی شانه شخصی که به استقبال‌تان می‌آید، بگذارید تا او شما را به میز مخصوص‌تان راهنمایی کند زیرا این رستوران هم مثل رستوران «اونویر» در تاریکی مطلق قرار دارد. در رستوران «شکم نهنگ» سیگار کشیدن، همراه بردن کبریت، فندک، چراغ‌قوه و چیزهایی از این قبیل ممنوع است. تمام قسمت‌های داخلی و وسایل درون رستوران «شکم نهنگ» که در پکن قرار دارد، به رنگ سیاه است و حتی ذره‌ای نور از لای پنجره‌ها و درهای آن به داخل نفوذ نمی‌کند.
گارسون‌هایی که عینک سیاه به چشم دارند، مردم را به سر میز راهنمایی می‌کنند. حتی زمین رستوران طوری ساخته شده که به مردمی که موقتا نابینا شده‌اند، در راه رفتن کمک کند. در این رستوران مشتری باید به صاحب رستوران و گارسون‌ها اعتماد کند و سوالی از نوع کیفیت غذا نپرسد. حالا نمی‌دانیم چه اجباری است که همشهریان زیادی برای خوردن غذا به این رستوران عجیب و غریب می‌روند.
منبع : مجله خانواده سبز