یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

نگاهی از سر تأمل به اتفاقات فوتبال اروپا


نگاهی از سر تأمل به اتفاقات فوتبال اروپا
تنور فوتبال اروپا با آغاز لیگ‌های باشگاهی، رفته رفته داغ می‌شود و از این پس شاهد اخبار داغی از این قاره خواهیم بود. صرف‌نظر از فصل نقل و انتقالات که در حال پایان یافتن هم هست، فوتبال این قاره آبستن حوادثی است که پرداختن به آن، همواره جذاب و شنیدنی است. در این میان، باگشت زیدان به تیم ملی، موضوع روز فوتبال اروپا و جهان است به‌صورت‌های گوناگون، می‌توان آن را زیر ذره‌بین گرفت.
بازگشت مصلحانه
وقتی زیدان اعلام کرد دیگر قصد ندارد به فوتبال ملی ادامه دهد، خیلی‌ها بهت‌زده شدند؛ اما دلیل مرد محبوب فرانسوی‌ها آنقدر قانع‌کننده بود که دیگر کسی برای بازگشت او پافشاری نکرد. زیدان گفت می‌رود تا جا برای جوانان باز شود و به‌ درستی که چنین است؛ اما وقتی فرانسه به مشکل برخورد و صعودش به جام‌جهانی، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت، زیدان گفت دوباره بازمی‌گردد.
و امروز زیدان بازگشته تا فرانسه را نجات دهد هر چند که خودش چنین نظری ندارد. در واقع باید گفت بازیکنانی مثل زیدان، که هم در عرصه اخلاق و هم در عرصه بازیگری نمونه هستند، کمتر پیدا می‌شوند. زیدان در یورو ۲۰۰۴ نتوانست برخلاف ۴ سال قبل، کاری برای تیمش انجام دهد، مخصوصاً اینکه شایعه‌ای به‌وجود آمد مبنی بر اینکه او نبایستی در بازی‌های یورو ۲۰۰۴، نقش محوری داشته باشد و این نقش را باید آنری بازی می‌کرد. مهاجم آرسنال در این گیر و دار از جانب فرانسوی‌های آرسنال حمایت می‌شد و... و زیدان ترجیح داد تا قبل از اینکه این شایعات، دامن او را آلوده کند، عطای حضور در تیم ملی را به لقایش ببخشد، اما او امروز به صلاح مملکت خویش به عرصه فوتبال بازگشته است. در حالی که بعضی از بازیکنان فوتبال، بنا به صلاح خودشان، صلاحیت فوتبال کشورشان را زیر سؤال می‌برند و با حضور درازمدت خود در تیم ملی، فرصت را از دیگران می‌گیرند، زیدان به تیم ملی فرانسه برگشته تا موجبات صعود آن را فراهم سازد.
تاریک؛ اما معتقد به روز
مورینیو اخیراً به حمایت همه‌ جانبه‌ای از پیتر کنیون دست زده است. پس از اینکه رئیس اجرائی چلسی گفت قهرمانی این فصل از رقابت‌ها، بی‌تردید از آن آبی‌پوشان استمفوردبریج است، بسیاری از مربیان و بازیکنان لیگ برتر در خصوص صحبت‌های مدیر اجرائی چلسی موضع گرفتند؛ اما مورینیو گفت حق طبیعی کنیون بود که این چنین پیش‌بینی کند. مورینو گفت گیگز و نویل هم گفته‌اند در رقابت‌های امسال، قهرمان می‌شوند؛ بنابراین هیچ ایرادی نیست کسی مکنونات قلبی خود را به زبان بیاورد. این حرف‌ها را کسی به زبان می‌آورد که در بازی فینال جام اتحادیه، برای هواداران لیورپول آن هم در آنفیلد شکلک درآورد و ایشان را به باد تمسخر گرفت. در واقع باید گفت مورینیو در حالی معتقد به دموکراسی و آزادی بیان است که خود، اصلی‌ترین اصل، یعنی احترام به حقوق دیگران را نفی می‌کند.
آرسنال؛ آتشفشان خاموش
صرف‌نظر از نتیجه‌ای که در بازی خیریه انگلستان به‌دست آمد، آرسنال را باید گزینه نخست قهرمانی در رقابت‌های این فصل لیگ برتر دانست. سیستم جایگزینی بازیکن در تیم توپچی‌ها به قدری حساب شده و جالب توجه بود که امروز کسی از بابت خداحافظی بازیکنان اصلی این تیم ناراحت نیست. آرسنال با فروش ویه‌را، ثابت کرد می‌خواهد به جوانان خود بها دهد و بر روی تک‌ستاره‌ها تکیه نمی‌کند. با این حساب اگر سال بعد، به فرض مثال، آنری از هایبری رفت، هیچ نباید تعجب کرد؛ چرا که ون‌پرسی و ری‌یز می‌توانند به خوبی جای خالی پادشاه را پر کنند و این چرخه در تمام خطوط آرسنال وجود دارد. آرسنال در این فصل از رقابت‌ها با به خدمت گرفت هلب، خیال خود را از بابت میانه زمین راحت کرده و می‌خواهد ناکامی فصل گذشته خود را جبران کند. ضمن اینکه به نظر نمی‌رسد منچستریونایتد در رقابت‌های این فصل، مدعی قهرمانی باشد. این تیم در فصل نقل و انتقالات هم نتوانسته چندان موفق عمل کند و حضور ون‌درسار، تنها تا حدودی می‌تواند از نگرانی سرآلکس فرگوسن از بابت خط دفاعی کم کند. پس می‌توان از هم‌اکنون جنگ قهرمانی را بیشتر بین آرسنال و چلسی دانست.
همواره آموزش
تدی شرینگهام پیشنهاد مربیگری وستهام و دستیاری آلن پاردیو را رد کرده است. بازیکنی که در سال ۹۹ با گل تساوی‌بخش خود مقابل بایرین که در نهایت به پیروزی منچستریونایتد منجر شد، معروف‌تر گردید، امروز می‌خواهید در هیأت بازیکن وستهام در رقابت‌های لیگ برتر شرکت کند. شرینگهام می‌گوید: ”دوست ندارم مربی شوم. هنوز چیزهای زیادی برای آموختن وجود دارد و تا این چیزها را فرا نگیرم، پا به عرصه مربیگری نمی‌گذارم“. واقعیت این است که بعضی از افراد کمال‌گرا هستند، یا کاری را قبول نمی‌کنند، یا با تمام وجود آن را می‌پذیرند. شرینگهام می‌خواد بار دیگر در لیگ برتر به بازی بپردازد و به این زودی‌ها هم خیال ندارد پیراهن مربیگری را به تن کند. با این حال اگر روزی هم بخواهد مربی شود، مطمئن باشید یک مربی خوب خواهد بود.
منبع : روزنامه ابرار ورزشی