شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

ماشین زمان/۵ اکتبر


ماشین زمان/۵ اکتبر
● پنجم اکتبر سال ۱۹۲۲ جان جاک استاین یکی از نامدارترین و موفق ترین مربیان تاریخ باشگاه سلتیک و تیم ملی اسکاتلند متولد شد. او که در کنار بیل شنکلی، سر الکس فرگوسن و سر مت بازبی مربع برترین مربیان اسکاتلند را تشکیل می دهد در ۱۳ سال مربیگری سلتیک یک قهرمانی اروپا، یک قهرمانی لیگ اسکاتلند، ۱۱ قهرمانی جام حذفی و ۶ قهرمانی جام اتحادیه باشگاه های این کشور را به دست آورد ضمن این که از سال ۱۹۷۸ به مدت ۸ سال هدایت تیم ملی کشورش را نیز عهده دار بود. استاین در روز دهم سپتامبر سال ۱۹۸۵ در سن ۶۲ سالگی درگذشت.
● پنجم اکتبر سال ۱۹۶۰ آنتونیو دی اولیویرا فیلیو ملقب به کارکا ستاره سابق تیم ملی برزیل متولد شد. او پس از ۱۱ سال بازی در گوارانی و سائوپائولو در لیگ برزیل، به ایتالیا نقل مکان کرد و بازی در ناپولی را برگزید که ستاره هایی نظیر دیگو مارادونا و برونو جیوردانو را در اختیار داشت. او به همراه تیم اول شهر ناپل، قهرمانی اسکودتو، جام حذفی ایتالیا و جام یوفا را به دست آورد و سال های آخر بازی خود را برای کسب پول بیشتر در لیگ های آمریکا و ژاپن پشت سر گذاشت. کارکا ۱۲ سال در تیم ملی برزیل حضور داشت و در ۶۰ بازی ملی ۲۹ گل زد، او اگر چه جام جهانی ۱۹۸۲ را از دست داد اما یکی از اعضای موثر جام جهانی ۱۹۸۶ بود که در دیدار به یادماندنی مرحله یک چهارم نهایی در ضربات پنالتی مغلوب تیم ملی فرانسه و ستاره نامدارش میشل پلاتینی شد، او در جام جهانی ۱۹۹۰ نیز حضور یافت.
● پنجم اکتبر سال ۱۹۷۲ گرانت هنری هیل بازیکن سابق تیم ملی بسکتبال آمریکا که هم اکنون برای فینیکس سانز از تیم های حاضر در لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا(NBA) بازی می کند، متولد شد. او از سال ۱۹۹۴ بسکتبال حرفه ای را آغاز کرده و تا سال گذشته که به سانز منتقل شد ۶ سال برای دیترویت پیستونز و ۷ سال برای اورلاندو مجیک بازی کرد. گرانت هیل ۷ بار در تیم آل استار انتخاب شده و ۵ بار در تیم منتخب NBA جای گرفته است ضمن این که در مسابقات المپیک سال ۱۹۹۶ آتلانتا با آمریکا به مدال طلا دست یافت.
منبع : روزنامه ایران ورزشی