دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

بازی روس ها برای ما قابل پیش بینی است


بازی روس ها برای ما قابل پیش بینی است
● جوانان ایران - جوانان روسیه، انتقام پس از دو سال
خوش بینی زیادی وجود دارد که جوانان والیبال ، امروز می توانند با شکست روسیه به فینال راه پیدا کنند اما در ابتدا باید این خوش بینی را به نقد بکشم. نخست اینکه شرایط حاکم بر بازی های حذفی با مسابقات گروهی بسیار متفاوت است. امروز هر دو تیم به لحاظ روحی- روانی زیر فشار هستند.
هرچند مصطفی کارخانه در انگیزش جوانان تحت امرش خبرگی خاصی دارد ولی به استرس بازیکنان ایرانی باید مشکل اشباع شدگی آنها را هم اضافه کرد. تاکنون بهترین مقام ما در والیبال قهرمانی جوانان جهان پنجمی بوده است در حالی که با صعود این تیم به مرحله نیمه نهایی مسابقات مراکش ممکن است این تصور در بین جوانان ما به وجود آید که دست کم مقام چهارمی را کسب می کنیم که این بسیار خطرناک است.
رویارویی امروز جوانان توپ و تور ایران و روسیه در واقع یک دوئل پایاپای به قصد انتقام نیز هست چرا که دو سال پیش نوجوانان والیبال ما در رقابت های الجزایر سه بر صفر مغلوب نوجوانان روسیه شدند و ۸ بازیکن جوانان ما و ۹ بازیکن روس ها در آن مسابقه شرکت داشته اند هرچند که سرمربی دو تیم عوض شده اند.
مصطفی کارخانه جای احمد پورکاشیان را گرفته و زاتیسف ستاره والیبال دهه هشتاد سرمربی حال حاضر روس هاست. روس ها در سطح جوانان تاکنون قهرمان هفت دوره از سیزده دوره رقابت های جهان بوده اند و این اعتماد به نفس خاصی در آنها ایجاد می کند، ضمن اینکه تیم های آنها به طور سنتی در تمام سطوح نوجوانان، جوانان و بزرگسالان روی دو فاکتور از پنج، شش فاکتور کلیدی پیروزی در والیبال تمرکز دارند یعنی دفاع روی تور و سرویس های ویرانگر و تخریبی.
البته به خاطر ارتباط تنگاتنگ والیبال ایران و روسیه چه در سطح رقابتی و چه آموزشی بازیکنان ما در عین جوانی آشنایی کاملی با شیوه بازی حریف دارند به طوری که من می توانم از هم اکنون ذهنیت جوانان خودمان را در مواجهه با حریف قدرتمندشان برگ برنده ایران بدانم.
سال ۲۰۰۱ که ما در بازی های قاهره به بهترین مقام جهانی در یک ورزش تیمی یعنی نایب قهرمانی نوجوانان والیبال جهان دست یافتیم نیز همین ذهنیت به کمک شاگردان آن روز کارخانه آمد به طوری که ما در شش بازی دوستانه قبل از مسابقات پنج بار جلوی نوجوانان روسیه باختیم، اما درست در چنین مرحله یی یعنی نیمه نهایی توانستیم به لحاظ شناخت کافی از بازی آنها شکست شان دهیم و در فینال حریف برزیل شویم. این اتفاق می تواند امروز هم تکرار شود به سه شرط؛
۱) نخستین شرط این است که ما به جای دو دریافت کننده از سه دریافت کننده در زمین خودمان سود ببریم تا توپ به بهترین شکل توسط پاسورها در اختیار حمله کنندگان روی تور قرار بگیرد.
۲) ارتفاع اسپک ها و دفاع روی تور بازیکنان روسیه به خاطر شرایط فیزیکی و قامت بلند می تواند برگ برنده آنها باشد پس اگر ما بتوانیم ترتیبی اتخاذ کنیم که حداکثر تمرکز را در دریافت ها به خرج دهیم از آن به بعد ترکیب بازی سرعتی و قدرتی به ویژه کارهای سرعتی لب تور ما می تواند به آسانی دفاع روسیه را برش دهد.
۳) هماهنگی بین دفاع روی تور و دفاع داخل میدان ما بسیار اهمیت دارد.
من مطمئنم که کارخانه این سه شرط را حتماً در نظر دارد و در بازی امروز براساس آنها برنامه ریزی می کند. روس ها خیلی بی روح و خشک و خلاصه ماشینی بازی می کنند پس می توان دست آنها را خواند و با خلاقیت مقابل آنها به پیروزی رسید. امروز والیبال و ورزش ایران در آستانه یک نتیجه تاریخی دیگر قرار دارد.
علی شاکری
منبع : روزنامه اعتماد