دوشنبه, ۱۴ اسفند, ۱۴۰۲ / 4 March, 2024
مجله ویستا


موقعیت جغرافیایی استان هرمزگان


موقعیت جغرافیایی استان هرمزگان
استان هرمزگان یکی از استانهای کشور جمهوری اسلامی ایران است که در جنوب آن، بین مختصات جغرافیایی ۲۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۲۸ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۵۳ درجه و ۴۱ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. این استان حدود ۶۸ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می باشد. هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، غرب و شمال غربی با استان های فارس و بوشهر از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی ۹۰۰ کیلومتر دربرگرفته است.
هرمزگان دارای ۸ شهرستان به نامهای بندرعباس، میناب، بندرلنگه، رودان، جاسک، قشم، حاجی آباد، ابوموسی ۱۶ شهر، ۲۱ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی دارای سکنه است و بنا به سرشماری به عمل آمده در سال ۱۳۷۵ جمعیت استان هرمزگان ۱۰۶۲۱۵۵ نفر می باشد. از این تعداد سهم هر یک از شهرستانهای استان به قرار زیر می باشد:
▪ بندرعباس ۴۱۹۹۳۸
▪ بندرلنگه ۱۵۶۹۳۰
▪ قشم ۷۲۹۸۱
▪ بندرجاسک ۵۶۲۱۴
▪ میناب ۲۰۴۵۸۸
▪ رودان ۸۶۷۰۴
▪ حاجی آباد ۶۱۳۸۵
▪ ابوموسی ۳۴۱۵
مرکز استان هرمزگان شهر تاریخی بندرعباس می باشد که امروزه یکی از ۲۰ شهر بزرگ ایران و مرکز فعالیتهای مهم اقتصادی و تجاری کشور محسوب می گردد. بندرعباس به عنوان بزرگترین مبادی ورودی و خروجی کشور نقش بسیار ارزنده ای در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که بنادر مهم آبادان و خرمشهر مورد تعدی دشمن قرار گرفته بودند، در زمینه نیازهای وارداتی کشور ایفا نمود. این شهر در فصل مشترک خلیج فارس و دریای عمان روبروی جزایر قشم، هرمز و لارک در فاصله نزدیک تنگه استراتژیک هرمز واقع شده و دارای ظرفیت های درخور توجهی از نظر تاسیسات پیشرفته خدماتی، زیربنایی و اقتصادی می باشد.
● آب و هوا:
بجز نوار باریک ساحلی به عمق حداکثر ۳۰ کیلومتر از ساحل دریا که دارای اقلیم گرم و مرطوب است و مناطق کوهستانی و جلگه های نسبتا مرتفع نواحی شمال مجاور مرزهای کرمان و فارس که از آب و هوای نیمه معتدل برخوردارند سایر نواحی هرمزگان در محدوده مناطق گرم و خشک قرار دارند. بطور کلی هرمزگان تحت تاثیر آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی بوده و دارای تابستان های طولانی و گرم و زمستانهای کوتاه و ملایم است. تعادل آب و هوای استان هرمزگان تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمالی، غربی و جنوبی قرار داشته و به طور کلی خشک و کم باران است. بارندگی استان عمدتا به صورت رگبار و سیلابی در ماه های زمستان می باشد. با توجه به اقلیم صحرایی هرمزگان، حجم بارندگی استان علیرغم اینکه حد پائین را به خود اختصاص می دهد از دامنه نوسان زیادی برخوردار است. بر طبق آمارهای موجود، میانگین بارندگی ده ساله اخیر در استان حدود ۱۸۰ میلی متر اندازه گیری شده است.
میزان رطوبت در نواحی ساحلی در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صددرصد نیز می رسد. درجه حرارت تحت تاثیر رطوبت متعادل بوده و بندرت در تابستان از ۴۲ درجه تجاوز می کند. در مناطق صحرایی خشک، درجه حرارت در زمستان کمتر به صفر تمایل می کند به نحوی که هرمزگان را باید استانی فاقد روزهای یخبندان تلقی کرد.
در هرمزگان نیز بسته به فصل، بادهای مختلفی در طول سال می وزد که مهمترین آنها باد شمال، قوس، سهیلی، ناشی یا نعشی و بادلوار می باشند. بادلوار، ویژگی مناطق گرم و خشک صحرایی استان و به آتش باد نیز معروف است.
● ارتفاعات :
بجز حاشیه باریک ساحلی که جلگه ای پست و کم ارتفاع است، بخش اعظم استان را کوه ها و ارتفاعات کوتاه و بلند و دشتها و دره های نسبتا مرتفع بین آنها تشکیل داده است. از اینرو هرمزگان را باید استانی کوهستانی به حساب آورد که بیش از ۷۰ درصد گستره آن را در برگرفته است. کوههای استان عمدتا دنباله سلسله جبال عظیم زاگرس هستند که از شمال غربی و غرب کشور به سوی جنوب تا به داخل آبهای خلیج فارس امتداد یافته و به تدریج از ارتفاع آن کاسته می شود. بلندترین قلل کوههای استان عبارتند از کوه گنو در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شهر بندرعباس در جلگه ایسین به ارتفاع ۲۳۴۷ متر از سطح دریا که از شهر به خوبی دیده می شود از فراز آن پهنه نیلگون خلیج فارس، تنگه هرمز و جزایر قشم، لارک و هرمز در چشم انداز فریبنده ای جلوه گر است. کوههای فارغان به بلندی ۳۲۶۸ متر و کوه شب با ارتفاع ۲۸۶۱ متر از دیگر بلندیهای شایان ذکر استان است.
منبع : تبیان


همچنین مشاهده کنید

سایت دیپلماسی ایرانیسایت تابناکسایت دیجیاتوسایت سلام نوسایت دنده 6سایت عصرایرانسایت آفتاب نیوزسایت سبک ایده آلسایت نامه نیوزروزنامه شهروند