یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

ماشین زمان/۱۶ ژوئن


ماشین زمان/۱۶ ژوئن
● شانزدهم ژوئن سال ۱۹۴۹پائولو سزار لیما بازیکن تیم ملی برزیل در جام های جهانی ۱۹۷۰ و ۱۹۷۴ متولد شد. وی که در تیم های مختلف برزیلی بازی کرد و یک سال هم در مارسی توپ زد، در ۵۷ بازی ملی ۱۰ گل زد، این آمار در زمانی که فوتبال برزیل در تصرف مهاجمانی مانند پله، توستائو، جرزینیو و ریولینو بود، بسیار قابل توجه است.
● شانزدهم ژوئن سال ۱۹۵۱ روبرتو دوران بوکسور نامدار و بازنشسته اهل پاناما متولد شد. او که لقب «دست سنگی» را از آن خود کرده بود در سال ۲۰۰۲ از سوی مجله معتبر و تخصصی رینگ پنجمین بوکسور برتر ۸۰ سال گذشته شناخته شد. او در ۴ وزن قهرمانی جهان را به دست آورده و دومین بوکسوری است که در ۵ دهه در مسابقات ورزشی شرکت داشته است. دوران که یک بار در سال ۱۹۹۸ از دنیای ورزش کناره گیری کرده بود در سال ۲۰۰۲ و در پی یک تصادف سنگین مجبور به خداحافظی از رینگ شد.
● شانزدهم ژوئن سال ۱۹۶۹ مارک کراسلی دروازه بان سابق تیم ملی ولز که هم اکنون به عنوان مربی- بازیکن در اولدهام حضور دارد، در انگلیس متولد شد. او سابقه بازی در تیم های ناتینگهام فارست، منچستریونایتد، میلوال، میدلزبورو، استوک سیتی،فولام و شفیلد یونایتد را نیز دارد.
● شانزدهم ژوئن سال ۱۹۸۰مارتین اشترانزل مدافع تیم ملی اتریش و باشگاه اسپارتاک مسکو متولد شد. او در مونیخ ۱۸۶۰ و اشتوتگارت بازی کرده و گفته می شود مورد توجه سلتیک قرار گرفته است، اشترانزل در دیدار مهم امشب مقابل آلمان در آخرین دیدار مرحله گروهی یورو ۲۰۰۸ حاضر خواهد بود.
● شانزدهم ژوئن سال ۱۹۸۱ بنجامین بکر تنیسور حرفه ای اهل آلمان به دنیا آمد، او هیچ نسبتی با تنیسور نامدار آلمانی بوریس بکر ندارد و با سرویس های سرعتی که گاه سرعت آن به ۱۴۰ مایل در ساعت می رسد، مشهور است.
● شانزدهم ژوئن سال ۱۹۸۴ استیون گوردون ویتاکر بازیکن گلاسکورنجرز به دنیا آمد. ویتاکر در پست های مختلفی بازی کرده اما بیشتر در پست هافبک راست یا دفاع راست به میدان می رود، او در سال ۲۰۰۷ پس از ۶ سال حضور در هیبرنین راهی تیم مشهور پایتخت اسکاتلند شد.
● شانزدهم ژوئن سال ۱۹۸۶ نستور فرناندو موسلرا دروازه بان اروگوئه ای لاتزیو به دنیا آمد. این سنگربان خوش آتیه از ناسیونال خریداری شده و مورد توجه تیم های زیادی از جمله بنفیکا، آرسنال، یوونتوس و اینتر قرار گرفته است. او به تیم ملی اروگوئه دعوت شده اما هنوز برای این تیم به میدان نرفته است.
● شانزدهم ژوئن سال ۱۹۹۹ موریس گرین دونده نامدارامریکایی رکورد دوی ۱۰۰ متر جهان را به مدت ۵ صدم ثانیه بهبود بخشید که از هنگام زمان گیری الکترونیک بی سابقه بود، رکورد قبلی یعنی ۸۴/۹ در اختیار هموطن وی دوناوان بیلی بود.
منبع : روزنامه ایران