جمعه, ۴ اسفند, ۱۴۰۲ / 23 February, 2024
مجله ویستا

دکتر جکیل و آقای هاید - Dr. Jekyll And Mr. Hyde


سال تولید : ۱۹۴۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ویکتور فلمینگ
کارگردان : فلمینگ
فیلمنامه‌نویس : جان لی ماهین، برمبنای داستانی نوشته رابرت لوئیس استیونسن.
فیلمبردار : جوزف روتنبرگ.
آهنگساز(موسیقی متن) : فرانتس واکسمن
هنرپیشگان : اسپنسر تریسی، اینگرید برگمن، لانا ترنر، ایان هانتر، بارتن مک‌لین، چ. آبری اسمیت، پیتر گادفری، سارا آلگود و دانلد کریسپ.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۲۷ دقیقه.


"دکتر جکیل" (تریسی) دانشمندی است که برای اثبات تئوری تجمع دو نیمه خوب و بد در وجود انسان، معجونی درست می‌کند که خود آن را می‌نوشد و تبدیل به یک هیولا (آقای هاید) می‌شود. او پس از چند بار تکرار این تجربه، شروع به بدرفتاری با محبوبه‌‌اش "آیوی" (برگمن) می‌کند و رابطه‌اش با نامزدش "بئاتریکس" (ترنر) به هم می‌خورد. سرانجام نیز پس از این‌که "آیوی" و پدر "بئاتریکس" (کریسپ) را می‌کشد، به دست پلیس به قتل می‌رسد.
٭ اگرچه از نظر بسیاری، اقتباس مامولیان از اثر استیونسن که در ۱۹۳۲ ساخته شد، اقتباس بهتری است، اما نسخه فلمینگ در مجموع جذاب‌تر به‌نظر می‌آید. برگمن در نقش مجبوبه "دکتر جکیل" بسیار خوب جا می‌افتد و فلمینگ نیز در نمایش دوگانگی شخصیت و وجود گوهر خوب و بد در انسان، در قالب داستانی افسانه ـ علمی، موفق است. البته مرحله‌های تدریجی تغییر چهره "دکتر جکیل" به "آقای هاید" به مدد گریم خوب و استفاده درست از کادر ثابت و تدوین و دیزالو، جذاب و تماشائی از کار درآمده، اما انگار خود فلمینگ بیش از حد از این کار ذوق زده شده و این تمهید را بیش از آن‌چه لازم است نشان می‌دهد! جلوه‌های ویژه فیلم کار وارن نیوکوم و پیتر بالبوش است.


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تسنیمسایت تاپ نازسایت اقتصاد ایرانسایت سبک ایده آلخبرگزاری ایسناسایت اقتصادنیوزسایت فرازدیلیسایت زومیتروزنامه دنیای اقتصادسایت بیتوته