پنجشنبه, ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 2 May, 2024
مجله ویستا

جست وجوی هوشمند تصاویر افراد در اینترنت


جست وجوی هوشمند تصاویر افراد در اینترنت
یك شركت سوئدی در حال آماده سازی خدمات جدید و پیشرفته جستجوی هوشمند تصاویر افراد در اینترنت است كه برخی منتقدان عقیده دارند این فناوری می تواند به حریم خصوصی كاربران اینترنت لطمه وارد كند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس موتورهای جستجو نظیر گوگل به طور سنتی برای یافتن عكسهای مرتبط با كلید واژه های درخواستی كاربران آن دسته از تصاویری را از اینترنت استخراج می كنند كه دارای نامی مشابه كلید واژه درخواستی كاربر باشند و یا اینكه در سایتهایی قرار داشته باشند كه در آن سایتها به موضوعات مرتبط با كلیدواژه درخواستی كاربر پرداخته شده باشد.
هم اكنون شركت »پولار رز ای بی (Polar Rose AB) در حال ایجاد موتور جستجوی جدیدی است كه می تواند چهره افراد درون عكسهای دیجیتالی را بررسی كند و عكسهای مرتبط با یك شخصیت را هرچند دارای نامهای متفاوت و نامربوطی باشند از اینترنت استخراج نماید. این نرم افزار از ۹۰ ویژگی مرتبط با چهره افراد برای تعیین اثر چهره(مشابه اثر انگشت) برای هر شخص استفاده می كند و تصاویر جدید یافته شده از هر فرد را به بانك اطلاعاتی خود كه در آن میلیونها عكس افراد مختلف ثبت شده است اضافه می كند. نرم افزار شركت پولار روز ای بی حتی قادر است درصورتی كه از یك نفر از زوایای مختلف و با نورپردازی های متفاوت عكس گرفته شده باشد آن تصاویر را با درصد خطای تنها پنج درصد شناسایی كند.
به گفته نیكولای نیهولم این نرم افزار دارای دقت بالایی است اما حقیقت این است كه هم اكنون میلیونها و حتی شاید میلیاردها عكس از افراد مختلف در اینترنت وجود دارد كه برخی از این افراد به یكدیگر شباهت زیادی دارند و این امر ممكن است باعث بروز خطا در استخراج تصاویر از اینترنت شود. این شركت برای حل مشكل یاد شده از خود كاربران اینترنت كمك گرفته است.
به همین منظور شركت پولار رز به زودی نرم افزار رایگان و كم حجمی را منتشر می كند كه كاربران اینترنت می توانند آن را دانلود و در رایانه خود نصب كنند. با كمك این نرم افزار كوچك كاربران پس از جستجوی تصاویر شخصیتهای مورد نظر خود توسط موتور جستجوی پولار رز می توانند صحت عكسهای یافته شده را تایید و یا رد كنند و نیز نام افرادی كه درون عكسها حضور دارند را ضمیمه آنها كنند.
بدین ترتیب موتور جستجو از اطلاعات ورودی كاربران برای افزایش دقت عملكردهای بعدی خود استفاده می كند و به مرور با همكاری كاربران از میزان خطای آن كاسته می شود. هرچند این نرم افزار یافتن تصاویر مختلف مربوط به افراد را در اینترنت آسان می كند اما این مشكل نیز وجود دارد كه افرادی كه نمی خواهند درون عكسهای مختلف موجود در اینترنت شناسایی شوند با این فناوری دچار مشكل می شوند، به طور مثال فردی كه درون یك تظاهرات شركت داشته و از او عكس گرفته شده ممكن است با كمك همین فناوری به راحتی شناسایی شود. تنها كافی است عكسهای دیگری از او در اینترنت مثلا درون سایتهای شخصی او وجود داشته باشند.
در این صورت موتور جستجوی پولار رز با مقایسه این عكسها یكی بودن شخصیتهای موجود در آنها را تشخیص می دهد و مثلا نیروهای پلیس به راحتی می توانند توسط این موتور جستجو افراد مختلف موجود در عكسهای مربوط به تظاهرات را شناسایی كنند. به گفته سایمون دیویس، سرپرست شركت «پرایوسی اینترنشنال» زمانی كه افراد عكسهای خود و خانواده هایشان را درون سایتهای خصوصی در اینترنت قرار می دهند انتظار ندارند كه افراد غریبه قادر به یافتن این تصاویر باشند اما با كمك فناوری هایی نظیر موتور جستجوی پولار رز یك فرد غریبه تنها با وارد كردن نام یك شخص می تواند به تعداد زیادی از عكسهای او دست یابد. شركت پولار رز در ماه مارس آینده نگارش آزمایشی و رایگان این موتور جستجو را عرضه می كند و احتمالا در نیمه دوم سال میلادی ۲۰۰۷ نگارش نهایی آن عرضه خواهد شد.
منبع : روزنامه جوان