شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

مصرف موز، چهره را زیبا می کند


مصرف موز، چهره را زیبا می کند
موز میوه ای است که خاصیت غذایی بسیار بالایی دارد و از نظر ترکیبات خیلی شبیه گندم است.موز رسیده برای اطفال، اشخاص سالخورده و کسانی که دوره نقاهت بیماری را می گذرانند، غذای مفیدی می باشد.موز دارای ویتامین B۶ فراوان و منبع غنی از ویتامین C و عنصر پتاسیم می باشد.یک عدد موز متوسط خام که در حدود ۱۱۸ گرم وزن دارد ۷ درصد میلی گرم ویتامین B۶، ۱۱ میلی گرم ویتامین C و در حدود ۴۶۷ میلی گرم پتاسیم دارد.موز میوه ای بسیار مقوی و پرکالری است که برای تقویت بدن توصیه می شود.
ط خواص درمانی:
۱) زیبایی پوست با موز: خوردن یک موز رسیده بعد از صبحانه یا بعد از نهار سبب نیکویی رنگ رخسار و زیبایی چهره می شود.
۲) درمان ترشی معده: مصرف نصف موز یا یک عدد آن پس از غذا از ترش کردن غذا جلوگیری کرده و اشتها آور نیز می باشد.
۳) درمان اسهال اطفال: برای بند آوردن اسهال های حاد اطفال حدود ۳۰۰ گرم موز را پخته و به صورت پوره درآورید سپس با کمی آب برنج مخلوط کرده و به کودک بدهید.همچنین مصرف موز برای کودکان در حال رشد مناسب است زیرا استخوان بندی آنان را محکم و سبب تقویت حافظه می شود.
● طریقه مصرف:
خوردن یک موز متوسط در هر روز می تواند نیاز بدن به ویتامین C، فیبر و پتاسیم را تامین کند.یک موز کاملا رسیده به اندازه یک کیلو گوشت قدرت غذایی دارد.
● ضررها
مصرف موزهای سبز و کال برای اشخاصی که دستگاه گوارش حساسی دارند، مضر است زیرا در آنان نفخ ایجاد می کند.همچنین مصرف موز برای مبتلایان به دیابت و ورم روده مضر است و خوردنش برای مبتلایان به یبوست تعریفی ندارد.

مودی
منبع : روزنامه خراسان